برای آمادگی در برابر زلزله احتمالی چه کارهایی باید انجام داد؟

دویچه وله: در جهان مکان‌های زیادی زیر عنوان "مناطق گسلی" وجود دارد که در معرض زلزله‌های جدی هستند. زمین‌لرزه‌های بسیار قوی و در نتیجه به‌شدت خطرناک نادر هستند، اما زلزله‌های کم‌قدرت نیز می‌توانند در صورت عدم آمادگی خطرناک باشند.

زلزله‌های اخیر در خوی و بخصوص زلزله شدید و پرتلفات ترکیه و سوریه بار دیگر اهمیت آمادگی در برابر این بلای طبیعی غیرقابل پیش‌بینی را نشان می‌دهد.

کلید کاهش تلفات و زنده ماندن در برابر زلزله و کاهش خطر آسیب ناشی از آن در برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و تمرین آنچه شما و عزیزانتان در صورت وقوع آن انجام خواهید داد، نهفته است.

به نوشته پایگاه خبری مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)، هیچ‌کس نمی‌تواند زمان و مکان وقوع زلزله را پیش‌بینی کند، اما شما و خانواده‌تان می‌توانید قبل از وقوع زلزله بزرگ بعدی آماده باشید. پس تمام اعضای خانواده را وادار کنید اقدامات حین زلزله را تمرین کنند، به‌خصوص اگر بچه دارید.
نقاط امن خانه را بدانید
در هنگام زلزله، بیشتر مرگ‌و‌میرها و صدمات ناشی از فروریختن مصالح ساختمانی و سقوط اجسام سنگین مانند قفسه کتاب، کابینت‌ها و شیشه‌ها است. پس ضروری است که نقاط امن در هر اتاق خانه خود را بیاموزید. از جمله زیر میزهای محکم.
خطرات را حذف کنید
قبل از بروز هر حادثه‌ای، مطمئن شوید که خانه و اطراف آن را از نظر خطرات احتمالی بازرسی کرده و در صورت امکان آنها را ایمن کنید. به‌یاد داشته باشید: هر چیزی می‌تواند در طول زلزله یا پس‌لرزه‌های آن حرکت کند، سقوط کند یا بشکند.

خطرات احتمالی را در هر اتاق شناسایی و حذف کنید، از جمله پنجره‌ها، قفسه‌های کتاب، مبلمانی که می‌توانند واژگون شوند، اقلام روی قفسه‌ها و مناطقی که ممکن است در اثر سقوط آوار مسدود شوند. وسایل بزرگ خود (مانند یخچال، آبگرمکن و اجاق گاز) را با کابل انعطاف‌پذیر یا تسمه فلزی محکم کنید. آینه‌های سنگین و عکس‌های آویزان‌شده بالای تخت‌ها، صندلی‌ها و سایر مکان‌هایی که می‌نشینید یا می‌خوابید را بهتر است جا‌به‌جا کنید.

گلدان‌های آویز سرامیکی یا شیشه‌ای سنگین را با سبدهای پلاستیکی یا حصیری سبک‌وزن جایگزین کنید.

سموم، حلال‌ها یا مواد سمی را در ظروف شکستنی شناسایی کنید و این ظروف را به محل نگهداری امن و دارای تهویه مناسب منتقل کنید. آنها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

دودکش یا سقف خانه خود را بررسی کنید تا کاشی‌ها و آجرهای سست‌شده هنگام زلزله سقوط نکنند. در صورت نیاز کاشی‌ها یا آجرهای سست را تعمیر کنید.
صحنه‌ای از ویرانه‌های ناشی از زلزله در استان ختای ترکیهنحوه تخلیه خانه را بیاموزید
در صورت وقوع زلزله، شما و عزیزانتان ممکن است نیاز به تخلیه منطقه آسیب‌دیده داشته باشید. با برنامه‌ریزی و تمرین برای تخلیه، آمادگی بیشتری برای پاسخ مناسب و کارآمد به نشانه‌های خطر خواهید داشت. تمام راه‌های فرار را شناسایی و محل قرارگیری سوئیچ‌ها و یا فیوزهای برق شهری را به‌یاد داشته باشید تا در صورت امکان بتوان آنها را خاموش کرد.
کیت اضطراری زلزله داشته باشید
کیت زلزله شامل لوازمی است که در جعبه، کوله‌پشتی یا کیف زلزله قرار دارند. این کیت (شامل غذا، آب، کمک‌های اولیه برای حداقل سه روز) و کپسول‌های آتش‌نشانی را در جایی که بتوانید فورا به آن برسید نگه دارید. همچنین باید فهرستی از اطلاعات مهم (مانند شماره تماس‌های ضروری) تهیه کنید و هر‌گونه مدارک مهم (مانند اسناد پزشکی، گواهی تولد و گذرنامه و پول) را جمع‌آوری کنید. این اقلام را در مکانی امن مانند گاوصندوق نسوز یا ضد‌آب نگهداری کنید.
بهترین غذاها در هنگام وقوع زلزله
غذاها را در بسته‌بندی‌هایی که به راحتی باز یا سرو می‌شوند انتخاب کنید. مهم است که غذاهایی را انتخاب کنید که تشنگی را افزایش ندهند.

از جمله: کنسرو گوشت، میوه، سبزیجات آماده، آب میوه‌های کنسرو شده، شیر، سوپ کنسروشده، غلات شیرین‌شده، نمک، فلفل، شکر، کره بادام‌زمینی، ژله، کراکر، میوه‌های خشک، کوکی‌ها، آب‌نبات، قهوه فوری و چای کیسه‌ای. اطمینان حاصل کنید که در هر اتاق از خانه خود آب و تنقلات در دسترس داشته باشید.
جعبه کمک‌های اولیه خانگی داشته باشید
ابزار این جعبه می‌تواند به کاهش خطر عفونت یا شدت آسیب کمک کند. کیت‌های کمک‌های اولیه معمولاً شامل انواع لوازمی است که به درمان بریدگی‌ها، خراش‌ها و آسیب‌های جزئی از جمله رگ‌به‌رگ شدن و سوختگی کمک می‌کند. کیت کمک‌های اولیه باید شامل موارد زیر باشد:

چسب زخم، پد گاز استریل و قیچی، دستکش معاینه، چراغ قوه، بسته سرد فوری، پک گرم، کرم ضد‌عفونی‌کننده، آسپرین یا استامینوفن، داروی آلرژی، یک جفت عینک اضافی، موچین، کرم سوختگی، پدهای الکلی، حوله‌های ضد‌عفونی‌کننده، آتل‌های انگشتی، سواب پنبه، محلول شستشو‌دهنده چشم. همچنین در صورت ابتلا به بیماری خاص، داروهای ضروری حتما باید در کیت کمک‌های اولیه جای بگیرند.
صحنه‌ای از آثار زلزله در حلب سوریه، ۸ فوریه ۲۰۲۳دیگر ابزار و لوازم حیاتی
علاوه بر کیت استاندارد نیازهای اضطراری، داشتن ابزاری که به شما کمک می‌کند گاز را خاموش کنید، وسایل خراب را تعمیر و آب را گرم نمایید، ضروری است. از جمله: چراغ‌قوه با باتری‌های اضافی در هر اتاق، کپسول آتش‌نشانی، نوار چسب، دستکش کار، کبریت در یک ظرف ضد‌آب، چاقو، طناب و انبردست و قیچی، نقشه‌های محلی (کاغذی)، در بازکن کنسرو دستی، ماسک.

برخی از موارد اضافی که ممکن است بعد از زلزله کمک‌کننده باشد، شامل موارد زیر است:

طناب برای بکسل یا نجات، کفش‌های محکمی که می‌توانند از شیشه شکسته، میخ و ... از شما محافظت کنند، دستکش (سنگین و بادوام برای تمیز‌کردن زباله‌ها)، یک سوت یا سایر ابزار علامت‌دهنده که در کیف یا کوله‌پشتی باید قرار گیرد.
در هنگام زلزله به چه وسایل ارتباطی نیاز دارید؟
هنگامی که فاجعه رخ می‌دهد، منابع برق یکی از اولین چیزهایی هستند که اغلب می‌توانند برای مدت طولانی قطع باشند. در هر اتاق از خانه خود چراغ قوه‌های ساده را در دسترس قرار دهید که حمل و نگهداری آنها آسان است. حتماً باتری‌های اضافی برای چراغ‌قوه در نظر بگیرید.

تلفن‌های همراه و تبلت‌ها ابزارهای عالی برای بقا هستند. اما این دستگاه‌ها پس از اتمام شارژ بی‌فایده هستند. با این حال پاوربانک‌ها می‌توانند چندین بار این دستگاه‌ها را شارژ کنند تا زمانی که برق مجددا وصل شود. با خانواده خود هماهنگ باشید که در صورت جدا‌ شدن کجا یکدیگر را ملاقات و چگونه در هنگام وقوع زلزله ارتباط برقرار کنید.
کودکی نجات‌یافته از زلزله مرگبار در قهرمان‌مرعش ترکیه، ۸ فوریه ۲۰۲۳لوازم اضطراری برای ماشین
علاوه بر لوازم حیاتی زلزله خانه خود، باید یک کیت اضطراری زلزله برای اتومبیل تهیه کنید. هدف این کیت ارائه کمک‌های اولیه در صورت وقوع زلزله بزرگ در حالی است که شما در جاده یا راه هستید.

همیشه مطمئن باشید که مخزن بنزین اتومبیل تا نصف پر است. برای مدت حداقل ۳ روز آب در اتومبیل داشته باشید. مواد غذایی فاسد‌نشدنی به‌مدت ۳ روز، لباس و کفش اضافی، جعبه کمک‌های اولیه کوچک، پتو یا کیسه خواب، چراغ‌قوه و باتری، دستمال توالت و کیسه زباله، کپسول آتش‌نشانی از ابزار مهم دیگر هستند. به یاد داشته باشید که هم در خانه و هم اتومبیل، هر شش‌ماه یک بار آب و مواد غذایی را تازه کنید.
اما در هنگام بروز زلزله چه کنیم؟
در هنگام زلزله ممکن است صدای غرشی بشنوید که به‌تدریج بلندتر می‌شود. همچنین ممکن است احساس غلتیدن داشته باشید که به‌آرامی شروع و در عرض یکی دو ثانیه شدیدتر می‌شود. با شروع زلزله، با رفتن به سراغ نقاط امنی از خانه که قبلا شناسایی کرده‌اید، سر و گردن خود (و در صورت امکان کل بدن خود را) محکم بپوشانید. اگر در نزدیکی سرپناهی وجود ندارد، نزدیک دیوار داخلی یا کنار مبلمانی که روی شما نمی‌افتد، سر و گردن خود را بپوشانید.

از پناهگاه خود جدا نشوید تا لرزش متوقف شود.

در هنگام وقوع زلزله به بیرون یا اتاق‌های دیگر نروید. اگر در جایی که هستید بمانید، احتمال آسیب کمتری وجود دارد.

برای کاهش احتمال آسیب، اقدامات زیر را انجام دهید:

در صورت امکان، در عرض چند ثانیه قبل از تشدید تکان‌ها، به‌سرعت از شیشه، اشیاء آویزان، قفسه کتاب، کابینت‌ها یا سایر مبلمان بزرگی که ممکن است سقوط کنند، فاصله بگیرید. مراقب اشیائی که در حال سقوط هستند، مانند آجرهای شومینه، وسایل روشنایی، آویزهای دیواری، قفسه‌های بلند و کابینت‌هایی با درهایی که می‌توانند باز شوند، باشید.

در صورت امکان چیزی بردارید تا از سر و صورت خود در برابر سقوط آوار و شیشه شکسته محافظت کنید.

اگر در آشپزخانه هستید، به‌سرعت اجاق گاز را خاموش کنید. چنانچه فرد معلولی در کنار شما است، یک لحظه از او غافل نشوید.
صحنه‌ای از آثار زلزله در خوی، ۹ بهمن ۱۴۰۱در صورتی که در رختخواب هستید، همانجا بمانید و سر خود را با یک بالش یا کتاب قطور محافظت کنید. در آستانه در ورودی خانه نمانید. شما زیر یک میز امن‌تر هستید.

چنانچه در یک ساختمان مرتفع هستید، از پنجره‌ها و دیوارهای بیرونی دور شوید و در ساختمان بمانید.

از آسانسور استفاده نکنید، زیرا ممکن است برق قطع شود.

اگر بر اثر افتادن وسایل یا زمین‌‌خوردن دچار آسیب شدید، از دهان، بینی و چشمان خود در برابر گرد و غبار محافظت کنید. در صورت خونریزی، روی زخم فشار وارد کنید و قسمت آسیب‌دیده را بالا بگیرید. سعی کنید با ضربه‌زدن بر روی قطعات سخت یا فلزی سازه یا سوت‌زدن، توجه‌ها را به خود جلب کنید. انجام این کار ممکن است شانس شما را برای نجات یافتن افزایش دهد.

اگر فردی خونریزی دارد، مستقیماً روی زخم فشار وارد کنید. در صورت دسترسی، از گاز یا پارچه تمیز استفاده کنید. نبض فرد مجروح را کنترل کنید و در صورتی که نبض قطع شده باشد، CPR (احیای قلبی ریوی) را شروع کنید.

افرادی که به‌شدت آسیب دیده‌اند را حرکت ندهید، مگر اینکه در معرض خطر آسیب بیشتر باشند.

افراد مجروح را با پتو یا لباس اضافی بپوشانید تا آنها را گرم نگه دارید.

برای صدمات جدی کمک پزشکی دریافت کنید.

در صورت امکان، فورا آتش‌های کوچک را در خانه خاموش کنید. برای کمک تماس بگیرید، اما منتظر آتش‌نشانی نباشید.

اگر بیرون هستید، همانجا بمانید و از ساختمان‌ها، سیم‌های برق، چاله‌ها و خطوط گاز دور شوید. به یک منطقه باز و دور از درختان و ساختمان‌ها بروید.

اگر در یک وسیله نقلیه در حال حرکت هستید، در اولین فرصت توقف کنید. ماشین خود را به سمت حاشیه، دور از تیرهای برق و زیر یا روگذر حرکت دهید. در ماشین بمانید و ترمز دستی را بکشید. یک ماشین ممکن است به‌شدت روی فنرهایش تکان بخورد، اما مکان خوبی برای ماندن است تا لرزش متوقف شود.

رادیو را برای پخش اضطراری اطلاعات روشن کنید.

اگر سیم برق روی ماشین افتاد، تا زمانی که یک فرد آموزش‌دیده سیم را بردارد، داخل ماشین بمانید.

در صورت داشتن ویلچر، چرخ‌های آن را حتما قفل کنید تا تکان نخورد.

فراموش نکنید که کلید ایمنی در هنگام زلزله، آمادگی است. در حالی که کیت ایمنی زلزله بعد از این حادثه کمک‌کننده خواهد بود، هیچ‌چیز جایگزین آمادگی‌ها و هماهنگی‌هایی نمی‌شود که قبل از وقوع زلزله با اعضای خانواده خود انجام داده‌اید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.