خلاصه ای از زندگی زنانی که با حکومت پهلوی مبارزه کردند

بی بی سی:ندا سانیج
گروه‌ها و شخصیت‌های زیادی در جریان چند دهه مبارزه علیه حکومت پهلوی و در نهایت پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ نقش داشتند؛ اما در این میان نام زنان مبارز کم‌تر برجسته شده است.

این مطلب مروری است بر تاریخچه زندگی بعضی از این زنان که سال‌های زیادی از زندگی و در بیشتر مواقع عمر خود را بر سر آرمان‌‌شان گذاشتند.
مهرنوش ابراهیمیتصویری از مهرنوش ابراهیمی از آرشیو خانوادگیهنگام مرگ ۲۴ سال داشت. او علاوه بر فعالیت سیاسی، طبابت می‌کرد.

در روستای روشن‌آباد بابل به دنیا آمد، در پایتخت درس خواند و وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد.

با تشکیل سازمان چریک‌های فدایی خلق، او عضو تیم تدارکاتی عملیات روستا شد و با همسرش چنگیز قبادی که او هم در دانشگاه تهران پزشکی خوانده بود، در مناطق دورافتاده سوادکوه طبابت می‌کرد.

از او به عنوان اولین زن چریک فدایی یاد می‌شود که در درگیری کشته شده است.

وقتی در سی‌سنگان به همراه چنگیز قبادی، بهرام قبادی و محمدعلی پرتوی مشغول بررسی محل انبارک‌های احتمالی بودند، شناسایی و دستگیر شدند؛ اما او به همراه چنگیز با چپ کردن ماشین موفق به فرار شد هرچند دو نفر دیگر تیر خورده و دستگیر شدند.

مهرنوش ابراهیمی و همسرش حدود دو ماه بعد در مهرماه ۱۳۵۰ در تهران در دو درگیری جداگانه کشته شدند.

در جزوه‌ «تجربیات جنگ چریکی شهری» سازمان به این واقعه اشاره شده است: «صدای شلیک لحظه‌ای قطع نمی‌شد. این رفیق قهرمان مهرنوش ابراهیمی بود که سرسختانه با نیروهای متخاصم نبرد می‌کرد. یک‌بار صدای انفجار نارنجک منطقه را لرزاند، نارنجک توسط مهرنوش پرتاب شده بود. رفیق مهرنوش براستی قاطعانه و براستی قهرمانانه جنگید.»

سیاوش کسرایی بعد از مرگش شعر گیل‌آوا را برای او سرود:

«... ای بر تو ام نیاز هزاران هزارها

تکرار شو

بسیار شو

ای مرگ تو تولد زن در دیار من

یکتای من خجسته گیل آوا.»

خانواده این زوج می‌گویند سال‌ها در حکومت پهلوی به دنبال یافتن محل دفن مهرنوش و چنگیز بوده‌اند و هیچ‌گاه نفهمیدند کجا به خاک سپرده شدند.
اشرف و روح‌انگیز دهقانیاز راست خواهران روح‌انگیز و اشرف دهقانیاشرف دهقانی سال ۱۳۲۶ در خانواده‌ای فقیر در تبریز به دنیا آمد و در دوران طولانی مبارزه اعضای نزدیک خانواده خود را از دست داد.

او از طریق برادرش بهروز دهقانی که با صمد بهرنگی و کاظم سعادتی رفاقت داشت، به فعالیت سیاسی علاقه‌مند شد و از ابتدای تشکیل سازمان چریک‌های فدایی خلق به همراه برادرش از طریق شاخه جوان‌تر (گروه امیرپرویز پویان و مسعود احمدزاده) به این گروه پیوست و در عملیات‌های ترور همکاری داشت.

او اردیبهشت ۱۳۵۰ دستگیر و به ۱۰ سال زندان محکوم شد. چند روز بعد برادرش بهروز دهقانی هم دستگیر شد و زیر شکنجه جان باخت.

روح‌انگیز خواهر دیگر اشرف دهقانی هم فعال سیاسی چپ بود که قبل از انقلاب همسرش کاظم سعادتی را در مبارزات از دست داده بود. او به مبارزات خود بعد از پیروزی انقلاب ادامه داد و تیرماه ۱۳۶۰ در تبریز تیرباران شد.

اشرف دهقانی بعد از گذراندن دو سال زندان در ملاقات‌های ایام عید نوروز توانست با چادر اضافه‌ای که به زندان آورده شده بود، فرار کند؛ فراری که سر و صدای زیادی به پا کرد. اشرف دهقانی می‌گوید بعد از فرار او از زندان فشار بر زندانیان افزایش یافت و به‌ویژه خواهرش روح‌انگیز را که آن موقع در زندان بود، از فرزند شیرخواره‌اش جدا کردند.

اشرف دهقانی در نهایت از ایران رفت. او اکنون در لندن زندگی می‌کند و رهبر یک شاخه از چریک‌های فدایی خلق است که به نام خودش خوانده می‌شود.
مرضیه احمدی اسکوییمرضیه احمدی اسکویی شاعر هم بودمرضیه احمدی اسکویی ۱۳۲۴ در شهر اسکو نزدیک تبریز به دنیا آمد و در ۲۹ سالگی در آستانه یک قرار سازمانی کشته شد.

او شاعر و نویسنده و معلم بود و به عنوان یکی از اعضای سپاه دانش به روستاها و نقاط دورافتاده ایران سفر و برای کودکان روستایی کتاب تهیه می‌کرد. شعرهایش را با تخلص ترکی دالغا به معنای موج می‌نوشت.

او در اعتصابات سراسری دانشجویی در سال ۱۳۴۹ نقش فعال داشت و از سازماندهندگان اعتصاب دانشسرای عالی سپاه دانش در اسفندماه بود. به همین دلیل بازداشت شد. مدتی بعد از آزادی به تهران رفت و به سازمان فداییان خلق پیوست.
تصویری که آزاده اخلاقی بر اساس روز مرگ مرضیه احمدی اسکویی و شیرین معاضد بازسازی کرده استاشرف دهقانی در مقدمه کتابی به قلم مرضیه احمدی اسکویی نوشته که خانم احمدی با برادرش بهروز دهقانی روابط عاشقانه داشته است.

مرضیه احمدی اسکویی در اردیبهشت ۱۳۵۳ در خانه‌ای با حمید اشرف و شیرین معاضد حضور داشت. از طریق شنود امواج پلیس مطلع شدند شیرین معاضد که سر قرار می‌رود، در خطر است.

مرضیه احمدی اسکویی چادر به سر می‌کند و برای نجات او به خیابان می‌رود اما در کشاکش درگیری دست به اسلحه می‌برد و همزمان قرص سیانور را هم می‌خورد. سپس به گفته همراهانش بر اثر شلیک نیروهای پلیس کشته می‌شود.

آزاده اخلاقی هنرمند عکاس ایرانی صحنه کشته شدن او را در عکسی بازسازی کرده است.
شیرین معاضد
شیرین معاضد یا فضیلت‌کلام، متولد ۱۳۲۴ در کرمانشاه بود.

او به همراه خانواده‌اش به تهران آمد. پدربزرگش اسماعیل معاضدالملک به دلیل تاسیس مدرسه‌ای دخترانه در کرمانشاه به دست تندروهای مذهبی ترور شده بود.

پدرش هوشنگ معاضد روزنامه‌نگار و کارگردان تئاتر و پدر ناتنی‌اش عباس فضیلت‌کلام، از اعضای حزب توده و سپس فداییان خلق بوده است.

شیرین معاضد در مدرسه‌ای در جنوب تهران درس می‌داد. مردادماه ۱۳۵۱ در فرار از محاصره یک خانه تیمی به پایش تیراندازی شد اما به همراه حمید اشرف جان سالم به در برد. اما دو برادر ناتنی خود را در درگیری مسلحانه از دست داد.

او به همراه مرضیه احمدی اسکویی در بخش انتشارات سازمان چریک‌های فدایی خلق فعالیت داشت و بر شاخه آذربایجان هم نظارت می‌کرد.

ششم اردیبهشت همزمان با رفیقش مرضیه احمدی اسکویی در حالی که هر دو ۲۹ ساله بودند، در درگیری خیابانی کشته شد.
اشرف ربیعیاشرف ربیعی متولد ۱۳۳۰ در زنجان بود و هنگام کشته شدن در خانه‌ تیمی سازمان مجاهدین خلق در تهران ۳۰ سال داشت.

او در دانشگاه شریف، فیزیک خوانده و قبل از انقلاب چند بار به زندان افتاده بود که بار آخر از سال ۱۳۵۵ به مدت دو سال زندانی بود.

اشرف ربیعی به همراه همسر اولش، علی اکبر نبوی نوری از سازمان مجاهدین خلق انشعاب کرد. این دو در سال ۱۳۵۴ سازمان «فریاد خلق» را با تاکید بر رویکردی اسلامگرایانه تاسیس کردند.

همسر او، علی اکبر نبوی نوری در سال ۱۳۵۵ در درگیری با ساواک کشته شد.

خانم ربیعی در سال ۱۳۵۸ با مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق ازدواج کرد.

اشرف ربیعی در جذب زنان به سازمان مجاهدین خلق نقش برجسته‌ای داشت.

بعد از فرار مسعود رجوی از ایران، زندگی مخفیانه و فعالیت سیاسی اشرف ربیعی در تهران ادامه داشت.

در نهایت در حمله سپاه به مرکز اصلی سازمان مجاهدین در زعفرانیه تهران، او به همراه موسی خیابانی، مسئول سازمان در ایران و همسرش آذر رضایی و بیش از ۲۰ نفر دیگر کشته شدند.

قرارگاه سابق مجاهدین در عراق در بزرگداشت یاد او «اشرف» نامگذاری شده بود.
مهوش جاسمیتصویر منتشر شده در کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران، حمید شوکتمهوش یا وفا جاسمی از اعضای کادر سازمان انقلابی حزب توده ایران بود که برای کمک به رهبری این سازمان در اواخر دهه ۴۰ خورشیدی به ایران بازگشت.

سازمان انقلابی حزب توده ایران، تشکیلاتی بود که گروهی از جوانان چپ‌گرا که منتقد وابستگی حزب توده ایران به اتحاد جماهیر شوروی بودند، راه‌اندازی کرده‌ بودند.

او متولد ۱۳۱۹ در کرمانشاه و پرستار بود و مدتی در هامبورگ آلمان عضو کنفدراسیون جهانی دانشجویان ایرانی بود.

سازمان انقلابی حزب توده نتیجه تحقیقات مهوش جاسمی و معصومه طوافچیان درباره موقعیت زنان زحمتکش ایران را در دو جلد کتاب منتشر کرده است.

مهوش جاسمی مدت‌ها مخفیانه زندگی می‌کرد، اما بعد از شناسایی یک خانه متعلق به این گروه سیاسی در آذر ماه ۱۳۵۵ در شهرآرا بیرون خانه دستگیر و همراه معصومه طوافچیان زیر شکنجه کشته شد.

ایرج کشکولی در گفت‌وگو با حمید شوکت در مجموعه کتاب‌های نگاهی از درون به جنبش چپ ایران می‌گوید قبر مهوش جاسمی هیچ‌گاه در ایران پیدا نشد و او احتمال می‌دهد جسدش را در دریاچه نمک قم انداخته باشند.
معصومه طوافچیانتصویر منتشر شده در کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران، حمید شوکتمعصومه یا شکوه طوافچیان از اعضای اصلی سازمان انقلابی حزب توده ایران بود. او در ایتالیا پزشکی خوانده و همزمان با تحصیل به یکی از رهبران جنبش دانشجویی در خارج از ایران تبدیل شده بود.

در بازگشت به ایران او به عنوان پزشک در کارخانه ذوب‌ آهن اصفهان مشغول به کار شد و به گفته کورش لاشایی، عضو هیات اجرایی سازمان انقلابی حزب توده، در کتاب نگاهی از درون به جنبش چپ ایران، معصومه طوافچیان درباره وضعیت کارگران آنجا به کادر رهبری گزارش می‌داد.

او چند روز پس از کشته شدن پرویز واعظ‌زاده، همسرش که از اعضای کادر رهبری بود، به همراه مهوش جاسمی بازداشت و زیر شکنجه کشته شد و هیچ گاه محل دفن آنان پیدا نشد.

ساواک در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که آنها در درگیری نظامی کشته شدند، اما نزدیکانشان اعتقاد دارند که آنها دستگیر و سپس «سر به نیست» شدند.
زهرا بهکیشمنصوره بهکیش در میان سایر اعضای خانواده که کشته شده‌اند و مادرشان در گوشه تصویر که تا پایان عمر دادخواه فرزندانش بودزهرا بهکیش در خانواده‌ای مبارز به دنیا آمد و علاوه بر خودش، هر چهار برادرش هم بعد از انقلاب ۱۳۵۷ اعدام و کشته شدند.

او کارشناسی فیزیک خوانده بود و در دبیرستان تدریس می‌کرد. اما به گفته یکی از اعضای خانواده‌اش در مصاحبه با بنیاد برومند، قبل از انقلاب، در سال ۱۳۵۴ به خاطر سابقه مبارزاتی از تدریس محروم شد و با پیوستن به سازمان فداییان خلق به زندگی مخفی رو آورده بود.

او سوم شهریور ۱۳۶۲ در خانه‌اش دستگیر شد و با قرص سیانور خودکشی کرد اما در برخی گزارش‌ها گفته شده که او نجات یافته و بعدا در زیر شکنجه جان باخته است.

به خانواده او گفته شد که در قبرستان خاوران به خاک سپرده شده است.
مریم فیروزمریم فیروز یا فرمانفرماییان، فعال حقوق زنان از خانواده‌ای اشراف‌زاده و ثروتمند بود که موسس سازمان زنان حزب توده ایران شد.

سال ۱۳۹۲ در کرمانشاه به دنیا آمد و در ازدواج دوم، همسر نورالدین کیانوری،‌ رهبر شاخه جوانان حزب توده شد.

بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ با نورالدین کیانوری زندگی مخفیانه‌ای را آغاز کرد تا سال ۱۳۳۶ که از ایران به شوروی و سپس آلمان شرقی رفتند.

او به طور غیابی به اعدام محکوم شده بود.

مریم فیروز و نورالدین کیانوری بعد از انقلاب ۱۳۵۷ به ایران بازگشتند و چند سال بیشتر طول نکشید تا در بهمن ۱۳۶۱ هردو به همراه شمار زیادی از اعضای حزب توده بازداشت شدند.

مریم فیروز در زمان دستگیری ۷۰ ساله بود، اما شدیدترین شکنجه‌ها را به مدت ۹ سال زندان تحمل کرد.

نورالدین کیانوری در سال ۱۳۶۸ در نامه‌ای به علی خامنه‌ای نوشته بود که مریم فیروز از شدت ضربات شلاق به کف پا، شب‌ها درد دارد و شنوایی گوش چپش را در اثر ضربه‌ها از دست داده است.

خانم فیروز اسفند ۱۳۸۶ در تهران در گذشت و در گورستان خانوادگی فرمانفرماییان در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
مرضیه حدیدچیمرضیه حدیدچی دباغ در زمان بازداشت در ساواکمرضیه حدیدچی دباغ ۱۳۱۸ خورشیدی در همدان به دنیا آمد و بعد از ازدواج به تهران رفت.

او تحصیلات مذهبی خود را در تهران ادامه داد و در کنار جوانان مذهبی و دانشجو فعالیت سیاسی داشت و اعلامیه پخش می‌کرد.

سال ۱۳۵۲ به همراه دخترش رضوانه دستگیر و در کمیته مرکزی ساواک شکنجه شد. بعد از عمل جراحی در بیرون زندان دوباره بازداشت شد و این بار در سال ۱۳۵۳ از ایران رفت.

در خارج از کشور در پایگاه‌های نظامی لبنان و سوریه آموزش رزمی و چریکی دید و با گروه روحانیت مبارز زیر نظر محمد منتظری همکاری داشت.

پس از رفتن روح‌الله خمینی به نوفل لوشاتو به گروه همراهان او پیوست.

با پیروزی انقلاب به ایران بازگشت و از معدود زنان مخالفت قبل از انقلاب بود که بعد از سقوط نظام شاهنشاهی به جایگاه و سمت رسید و توانست فرمانده سپاه همدان و مدتی رییس زندان زنان و سه دوره نماینده مجلس شود.

او سال ۱۳۹۵ در بیمارستانی در تهران درگذشت.
+225
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  سینه چاکان شاه پرست، اینها را خوب ببینید که زمان شاه چطور ظلم و ستم بود! به صغیر و کبیر هم ساواک رحم نمیکرد و حتی یک کتاب از دستت میگرفتند چوب تو آستینت میکردند! که اگر گذاشته بود اون اعلیحضرت مردم چهارتا کتاب بخوانند که مردم کارشان به انقلاب اسلامی و خمینی نمیکشید! مرگ بر ستمگر / نه شاه میخواهیم نه رهبر !!!
  283
  74
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  تمام این چپی ها که سینه چاک طبقه کارگر بودند حتی یک کارخانه در ایران تاسیس نکردند ولی همیشه برای کارگر اشک تمساح میریختند و میریزند اینها موهوم پرستانی بودند که روی دست آخوندها بلند شدند سیاوش کسرایی یکی از همان موهوم پرستان بود تا زمانیکه در ایران بود شعر و شاعری میکرد و در وصف رفقا شعر میگفت تا اینکه رفت به شوروی چند سال بعد که محمدرضا شجریان برای کار هنری رفت به شوروی به شجریان میگه برو به همه بگو به سایه (هوشنگ ابتهاج) هم بگو که اینها هیچی ندارند هرچی میگفتند دروغ بود!! این کسانی که در سازمان های چپ مخصوصا چریکهای فدایی خلق عضو بودند مسئول کشته شدن بیش از ۲۰۰۰ نفر مامور و مردم عادی هستند هم خودشان را برای هیچ و پوچ به کشتن دادند و هم مردم بیگناه را و ملت و مملکت را به این روز سیاه کشاندند با کارهای تروریستی شان
  32
  270
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  همشون یا توده ایی بودند یا از تند روهای مذهبی یعنی همون ارتجاع سرخ و سیاه بعد خیلی ها میگن ساواک بد بود آخه جلو این کمونیست ها و مرتجعین رو نمی‌گرفت الان بجای پنجاه سال که جمهوری نکبت ما رو به عقب برد، ما هشتاد سال عقب مونده بودیم
  34
  258
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  حیف از این جوان ها که با نادانی تاثیر بدی بر تاریخ ایران گذاشتند، ه چند آرمانخواه بودند، ولی در راه کج. البته ارابه ی تاریخ در جاده ی آسفالت نمی راند، بلکه از راهی پر سنگلاخ و پیچاپیچ گذر می کند، همانگونه که اکنون برای رسیدن به دموکراسی ایرانی راه پر سنگلاخ می روند
  13
  221
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  آره بابا منفی بدید با منفی دادن حقیقت پاک میشود و شاه شما پاک و منزه میشود! اون همه جوان را که جلوی جوخه آتش گذاشت و مادرانشان را داغدار کرد را کدامتان جوابگوست شاه قلی جان؟ آن همه نویسنده و شاعر و خواننده و هنرمند و فعال سیاسی را که انداخته بود تو هُلُفدونی را چه میگویید؟ خاک بر سر دیکتاتور پرست تون !!! مرگ بر ستمگر / نه شاه میخواهیم نه رهبر
  272
  57
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  هم خودشون هم ملت رو بدبخت کردن برای چه نمیدونم هدف شان مثلا خلق بود دمار از خلق در اوردن از نعمت تحصیل و آزادی و رفاه بهره میکردین چه کم داشتید
  20
  235
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  آرمانگرایانی که عموما نیت پاک داشتند ، اما اکثرا با دانش سیاسی محدود و از طریق اعضای خانواده و یا همکلاسی ها ضد رژیم شدند ، از اینکه ایران سویس و المان‌ نبود رنج می‌بردند ، خیلی از این افراد رسما در جنایت به طور مستقیم ویا غیر مستقیم شرکت کردند ، نمونه معروف چند پاسبان در ژاندارمری سیاهکل بود ، بنده خدا ها نه سر پیاز بودند ونه ته پیاز ، نمونه بعدی یک کارخانه دار بود ، فداییان او را کشتند به جرم استثمار کارگران ، از همین اشرف دهقانی سوال کنید که هزاران سرمایه دار و‌ کارخانه دار در انگلستان تشریف دارند ، بهشان کاری ندارید و اون بینوا را به چه جرمی کشتید ، و یا مجاهدین منعشب بخش مارکسیست که چند مهندس امریکایی را ترور کردند ، به دروغ هم نوشتند مستشار نظامی ،
  13
  196
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  بیشتر جنگ کمونیست ها بوده و جنگ مسلحانه بوده و انتظار اینکه با گل جواب بدهند یکم احمقانه اس. از طرفی مجاهدین خلق در هر دو حکومت مسلحانه جنگیده و جواب مسلحانه هم گرفته ولی چیزی که رژیم فاسد ولایت فقیه رو رو به سقوط کشونده کشتن مردم معترض ایران هستش که عضو هیچ گروه خاصی نبودند و نیستند و اگر هم بودند مسلح نبودند و اعتراضاتشون مثل همه دنیا شعار دادن و آتش روشن کردن(در مقابل گاز اشک آور) و مجبور کردن مقامات و مسئولینی که مدعی خادم بودن آنها هستند به تغییر رویه. قطعا اکثر معترضین در فکر سرنگونی هم نبودند ولی هرچی جلوتر رفتیم رژِم بیشتر سرکوب کرد بیشتر مردم عادی رو ناامید کرد با تظاهراتهای تقلبی و تقلب در انتخابانها و کلا مردم امروز فهمیدند وضعیت کشور درست نمیشه تا این حکومت هستش چون تمام راههای ممکن مردمی طی شده و تمام مردم مطمن هستند که این حکومت دروغگو و فاسد و دزد هستش برای همین حکومت مجبوره از سلاح بر ضد مردم استفاده کنه و اینطوری شده که حکومت نامشروع شده و هر روز و هر لحظه از ترس سقوط و حمله مردم در حال تکاپوست ولی فایده ای نداره.
  18
  84
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  Ghooloo - آبادان، ایران
  حالا نه تو خیلی اهل مطالعه هستی ؟ تو برای خرید که میری مغازه به جای خیار باقالی میخری اصلا چه میدونی کتاب چیه!!
  19
  147
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  در تمامی کشورهای جهان بجز کشورهای اسکاندیناوی و بعضی کشورهای بسیار مترقی، عاقبت اشخاص حقیقی و حقوقی، علی الخصوص نظامیانی که با تبانی با کشورهای بیگانه قصد اخلال در کشور را داشته باشند مرگ است. اما در کشوری که پادشاه آن به مردمی بودن و رعایت اصول انسانی مشهور بود، نظامیان عضو حزب توده را در بیشتر موارد عفو میکرد و یا به زندانهای کوتاه مدت محکوم می‌نمود. وقتی سران حزب توده مستقر در شوروی این انعطاف را در محمد رضا شاه دیدند، آرام آرام به فکر ایجاد انشعابی افتادند بنام چریک های فدایی خلق، که بیشتر از خشونت و جنگهای چریکی برای تضعیف دولت ایران استفاده میکرد و هیچ جایگاه مردمی نداشت. بلافاصله یک دکترین خنده دار جدید ارایه شد و آن هم ایجاد گروهکی بنام مجاهدین خلق بود با شعار مارکسیسم اسلامی 🤮 که سوپاپ اطمینانی بود چون ایرانیان بسیار متدین بودند و افکار کمونیستی را نمی پذیرفتند.تمام این اتفاقات بر اساس تجربیات شوروی در چند صد سال مطالعه دقیق از ایران و ایرانی بود. بدون خونریزی می‌خواستند ایرانی را بجان یکدیگر بیاندازند و با تجزیه کردن آن حکومت کنند. اما این گربه پیر هنوز پابرجاست و خواهد ماند
  14
  78
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  یک مشت به اصطلاح روشنفکر ولی از بیخ و بن نادان کشور رو به ورطه نابودی کشیدند و آخوند ها رو بر ایران مسلط کردند
  13
  134
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  کاش اینا پیروز می شد باز امید رهایی بود، چون تاریخ میگه تمام کشورهای کمونیستی از رومانی و چک ولهستان و ویتنام وکامبوجو کل بلوک شرق کمونیستی همه رها شدن. ما هنوز نه
  158
  13
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  همین چپی ها و مذهبی ها بودند که باعث ویرانی ایرانی شدند که امروز میبینیم خوبه که بدرک واصل شدند
  14
  140
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  دلم‌نمیاد بگم خدا نیامرزدشون ولی اینها جماعتی بودند فریب خورده، مغز شویی شده و نادان. هم‌خودشون رو نابود کردند هم‌ کشورشون رو به خاک سیاه نشوندند.
  12
  158
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  Ghooloo - آبادان، ایران
  تو خودت نمونه بارز یک‌ ادم دیکتاتوری. علنا داری به آدم‌هایی که اینجا هستند و نظرشون با تو فرق میکنه ناسزا میگه چرا چون بهت منفی دادند. تو هم یک سایبری بیشتر نیستی. این رژیم از این ترفندها خیلی داره. در ضمن این اصلا در حد تشخیص و نظر تو‌ نیست که مردم ایران بعد از سرنگونی ضحاک در همه پرسی چه نوع رژیمی انتخاب میکنند. تو‌هم‌ مثل همه یک رای خواهی داشت.
  15
  156
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  آیت الله بی بی سی الگوهای خوبی برای ایران امروز انتخاب کرده اینو کنار سنای آمریکا با طرح ۱۰۰ شون قرار بدید و مصاحبه همزمانشون با مریم لچک می بینید که چه خوابی برای آینده ایران دیده‌اند اسلام مارکسیستی! خدایا دشمن مارو از احمقها بزار گه گذاشته‌ای.
  24
  115
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  اینها همشون عضو گروه های تروریستی اسلام گرا و چپی ها بودند که هر دو گروه هم تروریستی و خائن به ایران و ایرانی بود و با توجه به بافت مذهبی و خرافاتی جامعه ایرانی این گروه ها توانستند سریه نیرو بگیرند بخصوص چپی ها با آن دک و پز تحصیل کرده و روشنفکرانه شون که حتی مدفوع گاو هم در سرشان نبود چه برسد به مغز. کمونیستها و اسلامگرایان تندرو دشمن این آب و خاک بوده اند و هستند و وظیفه شون این این که این کشور را از هر گونه ترقی و آبادانی و اعتبار بین الملل باز دارند. متاسفانه شاه تمام تمرکزش را روی چپی ها و توده ایی ها گذاشته بود و از اسلامگرایان افراطی غافل بود چون فکر می کرد با به جا آوردن مراسم اسلامی اسلام گران را تابع خودش کرده ولی نمی دانست این ارتجاع سرخ و سیاه با هم متحد می شوند و بر زمینش می زنند. فعالیت سیاسی در زمان شه با الان بر علیه اشغالگران ایران از زمین تا آسمان تفاوت دارد و قابل مقایسه نیست. اونها خائنینی بودند که می خواستند کشور را از دست یک وطن پرست در بیاورند به دامن شوروی بیندازند ولی الان می خواهند کشور را از دست یک مشت اشغالگر نجات بدهند. یک جمله براتون بگم که به عمق فاجعه
  24
  70
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  ادامه مطلب: به عمق فاجعه پی ببرید( در اینترنت جستجو کنید و از این سایت می خواهم که این مطلب را درج کند لطفا) کودتا نوژه یک فریب و یک برنامه از پیش برنامه ریزی شده بود توسط چپی ها و شوروی برای تضعیف باقی مانده ارتش شاهنشاهی. شوروی نمی توانست یک ارتش قوی بخصوص خلبانان ماهر و حرفه ایی را تحمل کند برای همین توطئه کودتا را علم کرد تا صدها خلبان ماهر و حرفه ایی را اعدام کند جهت تضعیف ارتش ایران. تمام گروه قضات و کسانی که به پرونده خلبانان پایگاه هوایی همدان یا همان نوژه رسیدگی می‌کردند تماما از توده ایی ها و چپی ها بودند وگرنه در واقعیت هیچ کودتایی اصلا وجود نداشت.اگر به اینترنت دسترسی داری تحقیقات کن. سعی کنیم ابله و و در جهل نباشیم بخصوص جهل مرکب که بدترین نوع جهل است چرا که طرف نادان است و نمی داند که نادان است و فکر می کند که خیلی روشنفکر است
  20
  60
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  somebody - ونکوور، کانادا

  کلا چپی ها مرض نق زدن و ایراد گرفتن دارن حتی اگه تو بهشت باشن !! مثل یکی از دوستان چپی من همین جا تو کانادا از همه چیز ایراد میگیره ! پس فقط باید براشون آرزوی شفا کرد!
  14
  118
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۱- تنگ نظری و تعصب را باید گذاشت به کنار! پرسش این است اگر حکومت شاه ایده آل و پسندیده بود و پایگاه اجتماعی خوبی داشت چرا سقوط کرد؟ بنده چراهایی و آیاهایی چند را عرض خواهم کرد: آیا حقوق مدنی، آزادی اندیشه، حقوق شهروندی، سندیکاهای مستقل، حق اعتصاب و تحصن، آزادی احزاب در جامعه وجود داشت؟ آیا خواندن یک کتاب و بولتن سیاسی در کشور جرم نبود؟ آیا سانسور بیداد نمیکرد؟ آیا نمایندگان مجلس دست چین شده حکومت مرکزی نبودند؟ آیا کسی میتوانست در مجلس سخنی یا انتقادی به رژیم شاه بکند؟ آیا فساد و پارتی بازی در کشور و به خصوص در دربار بیداد نمیکرد؟
  91
  33
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۲- چرا شاه هم حکومت میکرد و هم سلطنت؟ آیا شاه غرور درقدرت نبود و خود را سایه خدا نمیدانست؟ آیا شاه نگفت اگر کسی عضو حزب من نشود، پاسپورتش را بگیرد و برود به خارج؟ آیا شاه اسطوره فرار نبود، و آیا از این فرارها درس گرفت؟ آیا شاه آخوندها را پرورش و فربه نکرد؟ آیا شاه تا بنا گوش دین زده نبود و در خواب و بیداری با ابولفضل و مهدی نشست و برخاست نداشت؟ آیا شاه نظامیان را در جنگ ظفار به کشتن نداد؟
  91
  35
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۳- آیا شاه ارتشیان محترم را با کلی درجه و ستاره تحقیرو پخمه بار نیاورده بود، که باید تا کمر خم میشدند و دست دودمان پهلوی را ببوسند یا دامن بلند فرح را نگه میداشتند؟ آیا ساواک شاهنشاهی بهترین فرزندان این آب وخاک را به جرم دگراندیشی تباه و شکنجه نکرد؟ آیا سرمایه ملی و امکانات در جامعه در خوش بینانه ترین حالت، حداقل یکنواخت بود؟
  95
  35
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۴ -چرا دوستان سلطنت طلب شاه را معصوم و عاری از اشتباه میدانند و حاضر نیستند کمترین ایرادی را به رژیم گذشته را قبول بکنند؟ اصلاً چرا طرفداران پهلوی با فحاشی و بد دهنی مخاطب را تحویل می گیرند؟ دوستان گرامی: بخاطر همین چراهایی که نوشتم بسیاری از خانواده ها عزیزان خود را در اوین ها و عادل آبادها در زیر شکنجه ساواک از دست دادند. بنده هم هیچ وقت شاه را نمی بخشم, چونکه همانند خمینی دستش به خون عزیزان من آلوده است.
  120
  36
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  بعضی ها مثل نوار ضبط صوت هی حرفهاشون را تکرار میکنند و هرچقدر به این یابوها توضیح بدهی و استدلال کنی که این چیزهایی که میگویی یک کلاغ چهل کلاغ است و مدرک هم رو کنی که اگر فساد بوده انقدر که تو بزرگنمایی میکنی نبوده باز هم تو گوش خرشان فرو نمیره انگار ایران تنها کشور دنیا بود که یک چنین معضلاتی داشت!! و آن قبله آمالشان شوروی از این مشکلات بری بوده!! خیلی ها بودند که در ایران یا در خارج رشته علوم سیاسی میخواندند و حتما با نظرات و کتابهای مارکسیستی آشنا میشدند یکیش فریدون فرخزاد بود که همیشه اعلام میکرد که یک مارکس شناس و با مارکسیسم آشناست کسی هم دستگیرش نکرد که تو چرا کتابهای مارکسیستی خواندی!!
  17
  101
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  خانم چپگرای محترم! چند بار به خدمت شما عرض بکنیم و یادآوری کنیم که اگر اقوام شما پاسبان بینوا و بیگناه را ترور نمیکردند هرگز محاکمه و مجازات نمیشدند. در ضمن این شما هستید که در نهایت بی ادبی نظامیان و خدمتگزاران باسواد میهن را “پخمه” مینامید. پس اگر عکس العمل مشابهی از قدردانان پهلوی دریافت میکنید سزاوارش هستید. اگر اقوام شما را همراه با همه خانواده، به شمول شما، به درک واصل کرده بودند، امروز ایران زیباتری داشتیم.
  15
  129
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  چقدر تو بانمکی پسر ! به خیار خیلی علاقه داری نه؟ دفعه دیگه خواستم خیار بخرم حتما ار تخصصت استفاده میکنم و با خودم میبرمت که خیار خوب برام انتخاب کنی بشرطی که جا خیار سیخ کباب نگیری 😁
  118
  23
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  اولا بنده به هیچ احدی ناسزا نگفتم و طرف صحبت من با یک مشت آدم پاچه خوار و شاه پرست دیکتاتورپرست است که برای اکثریت این سایت افراد شناخته شده ای هستند و کارشان همیشه توهین و ناسزا گفتن به دیگران است. آن زمان که این اشخاص به دیگران توهین میکنند جنابعالی زبانت دقیقا کجاست؟ دوما شما احتمالا معنی دیکتاتور را نمیفهمی چون نظر شخصی و یکنفره زمانی که با قدرت درآمیزد میشود دیکتاتوری و ما که فقط نظر خودمان را میدهیم و همیشه در حال دفاع از خود و حق و حقوق مردم هستیم پس دیکتاتوری در کار نیست! و شما باز زبانت کجاست وقتی این اراذل نظر خود را به دیگران دیکته میکنند؟ خیلی بچه هستی و دنیای سیاه و سفیدی داری که فکر میکنی هر کس از استبداد قدیم انتقاد کرد سایبری و رژیمی است دقیقا همین کاری است که رژیمی ها هم انجام میدهند! شماها با همین چرندیات و این طرز فکر باعث بزرگترین تفرقه و نفاق بین ایرانیان هستید! کمی بزرگ بشو و کمی عمیقتر فکر کن! مگر اینکه خودت هم جزو همین اراذل باشی که آن هم معلوم میشود که اگر باشی آنوقت خدمت جنابعالی هم خواهم رسید. فعلا
  142
  33
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سبک عقلک، تو یک جوری تو این سایت همه جا خودت را نخود هر آشی میکنی و جلیز و ولیز میکنی یکی نفهمد فکر میکند کاربران این سایت به شما وکالت دادند که اینطور جمع میبندی و از طرف همه اظهار نظر میکنی! اون که شازده تون است، گفت به من وکالت بدهید و زوری 300 هزار نفر بهش وکالت دادند، تو که ثابت کردی که کلا یک شخص بیسواد و بی ادب، بی نزاکت، بیکار و بیعار بیش نیستی و اینجا زور بزنی شاید نماینده 3 تا آدم بشوی آن هم 3 تا خل و چل تر از خودت! پس چرا بیشتر از عقل و دهانت حرف میزنی؟ چون مجانی است و خرجی ندارد باید مدام کاربران اسم نحس تو را ببینند؟ چون زر زدن کنتور نمیندازه باید کاربران مدام شاهد زر زدن تو باشند؟ چقدر واقعا آن جامعه بدبخت، بیجاره و فلک زده است که تو نماینده آن باشی!!! خلاصه اش این است که اندازه کوپنت حرف بزن و کمتر زرت و پرت کن !!!
  132
  28
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  چرا شماها اینقدر از نظرات اشخاصی مثل من و این خانم از سوئد وحشت دارید؟ گفتنی ها قبلا گفته شده و نیازی به این نیست که تکرار شود که شاه یک دیکتاتور بود و جوانان این مرز و بوم را شکنجه و اعدام میکرد و درِ تمام روزنامه ها و مطبوعات را تخته کرد و کشور را تک حزبی کرد و خودش گند زد به کشور و باعث روی کار آمدن خمینی و بوجود آمدن انقلاب اسلامی شد، همه میدانند، ولی سوال اینجاست اگر شاه شما اینقدر خوب بود و کشور را خوب اداره میکرد پس چرا همیشه یک مشت شعبون بی مخ با چوب و چماق و چاقو و زور اسلحه باید ازش دفاع کنند؟ چرا همیشه یک مشت آدم فحاش و بی ادب و بی سواد در حال دفاع از او هستند؟ آیا مشت نشانه خروار نیست؟ علت این همه ترس شما نوچه های شعبون بی مخ و رمضون یخی و اشرف چهار چشم از اشخاصی مثل ما چیست؟ آیا اگر واقعا اعتقاد به رای و نظر مردم داشتید چنین رفتار زننده و زشتی را نشان میدادید؟ آیا رفتار شما که با زور منفی دادن و توهین و فحاشی به مخالف خود و فراری دادن آنها نشان بارز این نیست که الان که قدرت ندارید این چنین میکنید و اگر فردا قدرت به دست شماها بیافتد 100 پله بدتر از همین رژیم میکنید؟؟؟
  127
  27
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  Ghooloo - آبادان، ایران
  پرت و پلا گفتی آروم شدی؟؟ لزومی نمیبینم جوابی بهت بدم. متوجه شدم که اعضای سایت تو رو شناخته اند پس نیاز به جوابی نیست. حالا باز مثل خردسال‌ها عصبانی شو‌ بیا جیغ و داد کن! 😆
  14
  120
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  Ghooloo - آبادان، ایران
  شما اگر بلد بودی خدمت کسی برسی اینقدر انگشت نما و بی آبرو نمیشدی. بجای کرکری خواندن و خط و نشان کشیدن همانطور که صبح تا غروب در شیپور دموکراسی میدمی کمی هم خودت برای رای اکثریت احترام قائل باش و اینقدر مهملات به پادشاه خدمتگزار نسبت نده. نگران هم نباش، ملت ایران به سادگی ۵۷ نیست و زمانیکه برای آینده خود تصمیم میگیرد حق همه را محفوظ نگه خواهد داشت، حتی حق اقلیتی نمک خور و نمکدان شکن مثل شما را.
  15
  121
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  Ghooloo - آبادان، ایران
  اگر خیار خوب برات انتخاب کنم و کلفت باشه اونوقت ارضا میشی؟
  20
  99
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  Chokam - ری، ایران
  کاش سایبریهای نخود مغز رژیم ملاها خفه میشدند و اراجیف صد من یک غاز نمی بافتند ،حامیان .......حکومت بقدری احمقند که فکر می کنند با این چرندیات عده ای را با خود همراه و مثلاً ایجاد چند دستگی در جامعه را می کنند .حیف از کامنت که پای اراجیف شما نوشته شود.
  14
  88
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  تو کوری اینا رو چرند میبینی، همون اروپا نمیبینی تمام بلوک شرق از چنگ کمونیست ازاد شدن.
  85
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  اگر کاربر قدیمی بودی که میدانستی این مثبت و منفی ها ار کجا آب میخورد و توسط چه کسانی هدایت میشود! اگر هم جدید هستی که شاید یک روز بزرگ شدی و فهمیدی! کار ما فقط گفتن حقایق است و مبارزه با ظلم و بی عدالتی! دیگر هر کس خودش تصمیم میگیرد! اگر فهمیدی که فهمیدی، اگر هم نفهمیدی در نفهمی خودت بمان! موفق باشی
  66
  51
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  اگر از روی تجربه میگی که خیلی خوبه یکی هم برای این رفیق شفیقت انتخاب کن شاید اون هم مثل تو ارضا شد 😊
  66
  52
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سبک عقلک، تو یک جوری تو این سایت همه جا خودت را نخود هر آشی میکنی و جلیز و ولیز میکنی یکی نفهمد فکر میکند کاربران این سایت به شما وکالت دادند که اینطور جمع میبندی و از طرف همه اظهار نظر میکنی! اون که شازده تون است، گفت به من وکالت بدهید و زوری 300 هزار نفر بهش وکالت دادند، تو که ثابت کردی که کلا یک شخص بیسواد و بی ادب، بی نزاکت، بیکار و بیعار بیش نیستی و اینجا زور بزنی شاید نماینده 3 تا آدم بشوی آن هم 3 تا خل و چل تر از خودت! پس چرا بیشتر از عقل و دهانت حرف میزنی؟ چون مجانی است و خرجی ندارد باید مدام کاربران اسم نحس تو را ببینند؟ چون زر زدن کنتور نمیندازه باید کاربران مدام شاهد زر زدن تو باشند؟ چقدر واقعا آن جامعه بدبخت، بیجاره و فلک زده است که تو نماینده آن باشی!!! خلاصه اش این است که اندازه کوپنت حرف بزن و کمتر زرت و پرت کن !!!
  53
  38
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  چرا شماها اینقدر از نظرات اشخاصی مثل من و این خانم از سوئد وحشت دارید؟ گفتنی ها قبلا گفته شده و نیازی به این نیست که تکرار شود که شاه یک دیکتاتور بود و جوانان این مرز و بوم را شکنجه و اعدام میکرد و درِ تمام روزنامه ها و مطبوعات را تخته کرد و کشور را تک حزبی کرد و خودش گند زد به کشور و باعث روی کار آمدن خمینی و بوجود آمدن انقلاب اسلامی شد، همه میدانند، ولی سوال اینجاست اگر شاه شما اینقدر خوب بود و کشور را خوب اداره میکرد پس چرا همیشه یک مشت شعبون بی مخ با چوب و چماق و چاقو و زور اسلحه باید ازش دفاع کنند؟ چرا همیشه یک مشت آدم فحاش و بی ادب و بی سواد در حال دفاع از او هستند؟ آیا مشت نشانه خروار نیست؟ علت این همه ترس شما نوچه های شعبون بی مخ و رمضون یخی و اشرف چهار چشم از اشخاصی مثل ما چیست؟ آیا اگر واقعا اعتقاد به رای و نظر مردم داشتید چنین رفتار زننده و زشتی را نشان میدادید؟ آیا رفتار شما که با زور منفی دادن و توهین و فحاشی به مخالف خود و فراری دادن آنها نشان بارز این نیست که الان که قدرت ندارید این چنین میکنید و اگر فردا قدرت به دست شماها بیافتد 100 پله بدتر از همین رژیم میکنید؟؟؟
  52
  45
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Ghooloo - آبادان، ایران
  چرا حواله میدی به رفیق شفیقم؟!! رفیق شفیقم مثل تو از من درخواست خیار نکرده
  26
  41
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Ghooloo - آبادان، ایران
  بدبخت بیچاره اون زمان دهه ۲۰ و ۳۰ شمسی اکثر مردم ایران یک کسانی شبیه همین شعبان بی مخ بودند فکر کردی همه تحصیلکرده و روشنفکر بودند؟! شماها یک مشت بدبخت هستید که یکی باید کنترلتون کنه وگرنه به خودتون گند میزنید صبح که میشه راه میافتید تو خیابون و داد میزنید زنده باد مصدق بعداز ظهر راه میافتید و داد میزنید مرده باد مصدق یک روز به خاطر آب و برق مجانی همه چیز رو بهم میزنید و به خطر یک نفر که عکسش رو تو ماه دیدید جو گیر میشید!! فکر کردی یک همچین مردمی که یک دفعه از قرون وسطی وارد عصر جدید شده چیزی میفهمه؟ گاگول جان؟ تا قبل از روی کار آمدن رضا شاه در دوره مشروطیت بهترین نشریه ایران سوراسرافیل بود که هفته ای یک بار چاپ میشد آن هم در سه یا چها هزار نسخه!!! توی یک مملکتی به اون وسعت اینقدر آدم باسواد وجود نداشت که این نشریه به لااقل صدهزار نسخه در روز برسه که خرج خودش و ناشر و نویسنده هاش رو دربیاره!! از یک همچین ویرانه ای مملکت رو این خاندان نجات دادند قدرنشناس
  27
  43
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  یک عمر پول مفت دولت آلمان را ریختی ... لااقل 2 تا کتاب بخوان که یک مشت خزئبلات و چرندیات تکراری 40 ساله ردیف نکنی، یک حرف تازه بزن، یک نگاه به اون اطرافت بنداز تو چهاردیوار خونه ت نشستی 40 سال همین اراجیف را مرتب بلغور میکنی خودت خسته نشدی؟! حیف اون آلمان که تو با این طرز فکر قرون وسطایی داخلش هستی و خاک بر سر اون شاه و طایفه پهلوی که یکی مثل تو و اون سبکبال طرفدارش هستید! ....هیچ خاصیت دیگری ندارید!!!
  42
  30
  ‌پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Ghooloo - آبادان، ایران
  میدونی من هرچی باشم مثل تو گاگول بی سواد نیستم که مطرود را مترود و یا پاچه خار را پاچه خوار بنویسم!! این تو هستی که سرت رو انداختی مثل اسب پایین و به اطرافت نگاه نمیکنی تا واقعیت رو ببینی چون از واقعیت وحشت داری دیگه کسی خریدار اون چرندیاتی که سال ۵۷ به هم میبافتید و بخورد مردم میدادید نیست
  14
  28
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  پاچه خوار بیمار، هر کاربری که علاقه داشته باشد حقیقت را دریابد کافی است سری به صفحه "نگاهی به کارنامه یک سال آخر محمدرضا شاه پهلوی" بزند تا متوجه بشود چه آدم دروغگو، دغلباز و وقیحی هستی! وقتی گفته های ساده همین چند روز پیش را اینگونه برمیگردانی و داستان سرایی میکنی و طوری دیگر تعریف میکنی معلوم است در مورد مسائل بزرگتر چه میکنی! تکلیف آدم دروغگو، دغلباز و وقیح هم روشن است! اول انسانیت بعد بقیه مسائل! کل شخصیتت برای همیشه زیر سوال رفت! ما وقت برای آدمهای دروغگو، دغلباز و وقیح نداریم برای همیشه مرخصی پاچه خوار دروغگو !!!
  24
  11
  جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.