تلاش رئیسی برای بازگرداندن معترضان خارج کشور و موافقت خامنه‌ای

بی بی سی فارسی : رسانه‌های دولتی گزارش داده‌اند که دولت ابراهیم رئیسی به دنبال اجرای طرحی با عنوان «بسته امتداد وحدت» است تا زمینه بازگشت ایرانیان خارج کشور بدون آنکه «تحت تعقیب» قرار بگیرند، فراهم شود. دولت می‌گوید در عین حال به دنبال بازگرداندن چهر‌ها به کار و دانشگاهیان به تحصیل است.

پایگاه خبری نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی گزارش داده است که ابراهیم رئیسی پیشنهادهای خود را به آیت‌الله خامنه‌ای ارائه و او نیز با این طرح «موافقت» کرده است.

مسئولان و رسانه‌های دولتی می‌گویند «بسته امتداد وحدت» دولت ابراهیم رئیسی در ادامه موافقت رهبر جمهوری اسلامی با پیشنهاد قوه قضائیه آزادی زندانیان سیاسی است.

گزارش شده است که شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز و امروز از طرح دولت استقبال کرده‌اند. آنها گفته‌اند جزئیات این طرح به زودی اعلام خواهد شد.

دولت ایران طرح خود با عنوان «بسته امتداد وحدت» در حالی مطرح کرده است که آیت‌الله خامنه‌ای در تازه‌ترین سخنرانی خود در آستانه سالگرد انقلاب ۵۷ خواستار «اتحاد و وحدت ملی» شد.

اکنون بنابر گزارش نورنیوز، ابراهیم رئیسی رئیس دولت از چندی قبل «به دستگاه‌های ذی‌ربط مأموریت داده بود که برای ترمیم برخی آسیب‌های ناشی از ناآرامی‌های اخیر، پیشنهادهای خود برای راهگشایی افرادی که در اثر غفلت دست به اقداماتی زده‌اند را ارائه کنند.»

منظور از ناآرامی‌های اخیر اعتراضات گسترده‌ای که با کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی آغاز شد. در این اعتراضات دستکم ۴۵۰ تن از شهروندان کشته و دستکم ۱۸ هزار نفر دستگیر شدند.

این در حالی است که در جریان چهار ماه اعتراضات سراسری، معترضان خواستار تغییر نظام سیاسی ایران شدند.

اعتراضات گسترده در ایران با راهپیمایی و حمایت ایرانیان خارج کشور همراه شد.

طرح دولت برای دانشجویان، چهره‌های و ایرانیان خارج از کشور چیست؟
بنابر گزارش نورنیوز پیشنهاد دولت «سه گروه مخاطب اصلی دارد»: دانشجویان، چهره‌ها و ایرانیان خارج از کشور.

بنابر این طرح، «دانشجویان به تحصیل بازمی‌گردند». چهره‌های اجتماعی و فرهنگی و ورزشی «به کار و فعالیت» و ایرانیان خارج کشور «به کشور» بازمی‌گردند.

در گزارش نورنیوز به طور خاص درباره بازگشت ایرانیان خارج کشور به داخل آمده «در این بسته، موانعی مورد بخشودگی یا تسهیل قرار گرفته و تأکید شده که افراد در صورت بازگشت مشمول تعقیب نخواهند شد، که این اتفاق در طول ۴۴ سال گذشته بی‌سابقه به حساب می‌آید.»

بنابر گزارش‌ها جزئیات این طرح را به زودی ابراهیم رئیسی برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط اعلام خواهد کرد.

این موارد در حالی مطرح می‌شود که در ماه‌های اخیر بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران به خاطر فعالیت‌هایشان ممنوع‌الکار یا بازداشت شدند. همزمان بسیاری از چهره‌های فرهنگی فعالیت‌های دولتی از جمله جشنواره فیلم فجر را تحریم کرده‌اند.

موضوع بازگشت به تحصیل هم در حالی مطرح می‌شود که تنها در ماه‌های اخیر بسیاری از دانشجویان و اساتید هم در ماه‌های اخیر بازداشت، احضار یا اخراج شده‌‎اند.

همچنین حکومت ایران در حالی می‌گوید دست از تعقیب ایرانیان خارج کشور که قصد بازگشت داشته باشند می‌کشد که در سال‌های اخیر برخی مخالفان خود را ربوده و به داخل کشور منتقل کرده است.

در چند سال گذشته همچنین ده‌ها نفر از افراد منتسب به حکومت ایران به اتهامات «تروریستی»، «جاسوسی» یا «ارعاب» مخالفان جمهوری اسلامی در کشورهای غربی بازداشت شدند. بازداشت اسدالله اسدی، به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس که به ۲۰ سال زندان محکوم شده یکی از مشهورترین پرونده‌های سال‌های اخیر بود.

در دهه‌های گذشته نیز حکومت ایران حتی در دورانی که مدعی گفتگو با اپوزیسیون بودند و تلاش کردند با چهره‌های شناخته شده سیاسی مخالفش تماس بگیرد، بسیاری از آنها از جمله عبدالرحمان دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران را پای میز مذاکره کشت.

بنابر ارزیابی نهادهای اطلاعاتی غربی، سازمان‌های اطلاعاتی فرامرزی ایران در چند سال‌ اخیر سیاستی تهاجمی‌تر در اروپا و حتی خاورمیانه پیش گرفته‌اند؛ اقداماتی که از سطح تحمل اروپا گذر کرده و در نهایت در قالب تقابل‌هایی پنهان و عیان نمایان شده است.
+11
رأی دهید
-116

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  به مرگ رئیسی ، خامه عنی رو کفن کنم اگه دروغ بگم ، همه معترضین در خارج ، از وقتی شنیدن یک چنین طرحی رو آیت الله قتلعام پیشنهاد داده و مفعول خونخوار هم موافقت کرده ، همه در صفهای طولانی در حال خرید بلیط بازگشتند !! در ضمن توبه گرگ مرگه !
  5
  101
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  قبلا که می گفتین هر کی دوست نداره هررری. گمشه بره. حالا که دیدید همین هایی که بیرون کردید شدن خار تو چشم هاتون به دست و پاشون افتادین برگردن؟ شما یه مدل جدیدی از وقاحت و بی ناموسی هستین...خیلی حـ... این. حرومزادگی شماها از درک انسان دو پا خارجه. باز هیتلر عاشق وطنش بود...شما ها کی هستین خداییش؟
  2
  88
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  طویله اسلامی داره بچه گول میزنه همه برگردن ایران و بعد یکی یکی از دم بکشن یکی سکته کنه دیگری خودکشی بعدی قرص بخوری یا از بلندی پرت بشه خلاصه اینروزها زندان براشون صرف نداره بعد با پول و سرمایه هاتون هم عشق و حال کنند
  2
  82
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان

  خارج نشینان ایرانی زمانی بر میگردند که آخوندهای وحشی به جای خودشون که طویله حوزه های (علمی!!!!!) است برگردند.
  2
  81
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا

  دیگه خیلی خیلی دیره عوضی . این مردم هم مردم سابق نیستن تمام
  3
  72
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  iran1 - آرلون، بلژیک

  لطیفه گفتن از عادات خوب حاجیمونه
  0
  39
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  اول از همه از فاطی ، جناب سروان و نگین شروع کن بعد بدنبال دیگران باشید . این سه تا شاید مغز خر خورده باشن ولی بقیه جاشون فعلا راحته . مشکل همه فقط شماها هستید که منتظر اردنگی بعدی باشید
  1
  47
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  تا آخوند کفن نشود - این وطن وطن نشود! اینهمه جوونای شجاع رو کشتین و زخمی کردین و بی خانمان کردین، حالا ما برگردیم بگیم چند منه؟ این تو بمیری دیگه از اون تو بمیری ها نیست ای آخوندای مفتخور و کلاش!
  1
  10
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  یعنی حتی بشار اسد دو روز پیش رفت دیدار مردم تو سوریه بعد این بیشرف واقعا فکر میکنه بعد از کشت و کشتار خیابانی و زجر دادن مردم و نسل کشی آنها برای دهه‌ها مشکل با برگشت مردم حل میشه و این ناشی از اینه که خودش رو چیز خواصی میدونه. برو گمشو بابا خود مذهبی‌ها هم دیگه برات ارزش به اندازه سرگین قائل نیستن.
  1
  8
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  به دنبال گروگان گرفتن دو تابعتی ها سهتند تا بتوانند از این طریق درآمدی را کسب کنند. اگر احمقی به این حرفها گوش داد و در ایران گیر کرد نباید اعتراض داشته باشند و از حقوق انسانی و زندانی اش دم بزند
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.