زیباکلام: دو گزینه بیشتر نداریم، براندازی یا تغییرات تدریجی درون نظام

اعتماد آنلاین: صادق زیباکلام پژوهشگر علوم سیاسی با بیان اینکه یکی از بنیادی‌ترین تغییرات آن است که حکومت پاسخگو شود امری که ظرف چهل‌وسه سال گذشته به چشم نیامده است. آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات و استقلال قوه قضائیه یک طرف است و پاسخگویی حکومت در برابر تصمیماتش یک طرف.

صادق زیباکلام با اشاره به عفو محکومان اعتراضات و حوادث اخیر و امتداد این مسیر برای بخشودگی دانشجویان و رفع محدویت‌های چهره‌های فرهنگی، ورزشی و رسانه‌ای، اظهار کرد: هر حرکتی هرچند این‌که محدود باشد و چندان بلندپروازانه نباشد، اما باعث شود شرایط سیاسی و اجتماعی کشور مقداری تغییر و بهبود یابد و فضا بازتر شود، ما باید از آن استقبال کنیم و نباید بگوییم فایده ندارد یا کافی نیست.

به گزارش ایسنا، زیباکلام گفت: ما دو گزینه بیشتر پیش‌روی‌مان نداریم؛ یکی براندازی است که بعد از آن اعلام همه‌پرسی شود که چه قانون اساسی و چطور حکومتی می‌خواهیم، یک گزینه دیگر این است که با تغییرات تدریجی که درون نظام به وجود می‎آید سعی کنیم وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور را از شرایط فعلی نجات دهیم و به سمتی ببریم که به آزادترشدن مطبوعات، کاهش زندانیان سیاسی، استقلال بیشتر قوه قضائیه و جلوگیری از تعیین محکومیت زندانیان سیاسی از سوی برخی نهادها منجر شود.

پژوهشگر علوم سیاسی و استاد سابق دانشگاه تهران اظهار کرد: یکی از بنیادی‌ترین تغییرات آن است که حکومت پاسخگو شود امری که ظرف چهل‌وسه سال گذشته به چشم نیامده است. بنابراین بزرگترین گام پاسخگویی حکومت محسوب می‌شود، به شکلی که آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات و استقلال قوه قضائیه یک طرف است و پاسخگویی حکومت در برابر تصمیماتش یک طرف.

زیباکلام با بیان اینکه نباید انتقاد از حکومت و اعتراض به تصمیماتی که می‌گیرد به عنوان جرم تلقی نشود، تصریح کرد: ما باید بتوانیم از حکومت و تصمیماتی که فعلاً حکومت می‌گیرد نشان دهیم که برخی سیاست‌ها و استراتژی‌ها به نفع منافع ملی نیست. بنابراین من با این دید به تصمیم اخیر دولت نگاه می‌کنم.
+10
رأی دهید
-168

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  اتفاقا رژیم این دفعه اولین بار به قدرت کامل رسید چون اولین بار تونست اینترنت رو کامل قطع کنه،اولین بارتونست از پشت بام بیادپایین و توی خیابون مستقیم صغیروکبیر رو به رگبارببنده.این واقعیته ممکنه مخالف نظر ماباشه بایدبپذیریم و ببینیم چه گزینه ای داریم
  74
  3
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  دو گزینه بیشتر پیش روی خامنه ای مفعول نیست . یک براندازی . دو وراندازی. مرگ بر خامنه ای مفعول و هر چی ماله کش نظامه آخوندیه.
  1
  120
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران

  صادق فاصد کلام از فاسدترین افراد درون نظام اسلامی و امثال خاتمی روباه مکار. کی میمیری تو . حرف نزنی نمیگن لالی پیر پلید جاده صافکن نظام.
  2
  102
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تو بشین تو بالکن و منتظر تغییرات باش، ما کار خودمونو میکنیم. بعنوان سوپاپ اطمینان زیادی داری فس میکنی.
  4
  100
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  مثل این می مونه که بگی یا شیطان را باید کشت یا کم کم او را به سمت خدا کشاند. شیطان ذاتش شیطانیه. خودش بخواد هم باز قابلیت تغییر نداره...اسکل دروغ گو زشت کلام
  1
  88
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  من اینرا به عنوان یک آدم معتقد میگویم اینها ته دل همشون اون اسلام جونشون عزیزه و در روحشون هیچ آزادی موج نمیزنه برای همین صحبت از وسط بازی میکنند.اگر جامعه از لحاظ دودستگی ۵۰/۵۰ بود مثلا مثل پاکستان بعد باید پذیرفت بخشی از جامعه آخوند و مذهبی و غیره است و برای جلوگیری از جنگ داخلی و مشکل باید با آن بخش کنار آمد. اما در ایران آخوندها با هزینه هنگفت و تربیت فله گی ملا هنوز پس از ۴۴ سال در اقلیت هستند نه تنها در سطح استیت بلکه در سطح عمومی نیز پیرو ندارند (مساجد خالی است) جالب است مراکز سنتی مانند قم، نجف آباد ، نجف اشرف هم اینها را قبول ندارند که میشود اقلیت در اقلیت. صحبتهای اینها یعنی اکسیژن برای رژیم ملایان. رژیم دیگر زورش به مردم نمیرسد یک مسئله ساده مالی یا امنیتی را تبدیل بحران ملی و سیاسی میکند این یعنی این رژیم سکته زده در حال فروپاشی است ولی این حرامیان میخواهند یا حداقل امید دارند احیاء اش کنند. ما یک هدف داریم رفتن ملایان هرکس از فرزندان ایران سنی کرد شیعه بی دین سلطنت طلب باید به این هدف فکر کند. مایک هدف داریم ایران ما یک دین داریم ایران ما پیروزیم.
  3
  47
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  Chokam - ری، ایران
  تو روحت پفیوز عرزشی سایبری مزدور
  2
  60
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  Chokam - ری، ایران
  رژیم به قدرت کامل نرسید ، بلکه به خواری و ذلت مطلق کشانیده شد ، رکیک ترین فحش ها را تحمل کرد ، بی اعتبار ، نا مشروع ، حقیر و پست ، شاید چند ماه یا چند سال دیگر پیکر متعفن خودش را نگه دارد ، اما این مدت در نگاه تاریخ لحظه ای کوچک است ، رنسانس واقعی در جریان است ، برای اولین بار در طی قرن ها ، روحانیت مشروعیت خودش را از دست داده ، این تازه آغاز این پروسه دین زدایی جامعه است ، سالها پیش در منچستر بیاد دارم‌که تعدادی از کلیساهای متروکه و رو به زوال را تبدیل به میکده و بار کرده بودند ، بزودی امامزاده ها هم چنین سرنوشتی پیدا خواهند کرد ، حکم تاریخ سخت است
  0
  33
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  ماله کش تر از این بشر کسی پیدا نمی‌شود ،
  0
  37
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  فقط یک گزینه مونده. این حرفها مال بیست سال پیش هستش.
  0
  5
  دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  گفتم این واقعیته ممکنه مخالف نظر ماباشه، تو همه چیز رو وارونه می فهمی، ...
  4
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  درسته رکیک ترین فحش ها رو میدن ولی جلوی گلوله که فحش کارایی نداره،میشه پوچی تا مرز شهادت. مثل فلسطینی ها۱۰۰ساله دارن فحش میدن سنگ میندازن ایا بر اسراییل پیروز شدن!
  4
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  Chokam - ری، ایران
  یک بیشعوری داشت جاده یکطرفه را اشتباهی میرفت و بعد به ماشینهایی که از جلو می آمد میگفت بیشعور ! از حامیان پست و بیشرم و بی وجدان و ابله حکومت اسلامی بیشتر از اینهم انتظاری نیست .مرگ بر حکومت ملایان و حامیان پفیوزش
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.