ویرانی زلزله در ترکیه و سوریه؛ هشدار وقوع زلزله بزرگ در تهران


ایندیپندنت فارسی: بلای آوارشده بر شهروندان کشور همسایه تلنگری بود تا بار دیگر خطری که پایتخت ایران و شهرهای بزرگ این کشور را تهدید می‌کند، برای شهروندان جدی شود.

بیش از ۹۰ درصد خاک ایران بر نوار زلزله قرار دارد و ۱۰ شهر بزرگ در این کشور از جمله تهران بر گسل‌ها ساخته ‌شده‌اند.

زلزله‌ به بزرگای ۷.۸ در ترکیه و سوریه با نزدیک به ۲۲ هزار کشته تا این لحظه، بار دیگر مسئله وقوع زلزله بزرگ در تهران را به رسانه‌ها آورده است، زلزله‌ای که کارشناسان بر این باورند در صورت رخ دادن آن در مقیاس خسارت زلزله ترکیه، میزان کشته‌هایش در تاریخ بی‌سابقه خواهد بود.

اینکه با وجود ثبت زلزله‌های با بزرگای ۹ در تاریخ جهان، چرا زلزله‌ای با بزرگای حتی ۷ در تهران می‌تواند بزرگ‌ترین قربانگاه انسانی را رقم بزند، مسئله‌ای است که برای درک آن باید به شرایط این شهر نگاه درستی داشت. شهری که خاک آن آبرفتی و ماسه‌ای است و کانال‌های فاضلاب استاندارد ندارد.  
کارشناسان معتقدند زلزله ۱۳ اوت ۱۸۶۸ منطقه آریکا که آن زمان، بخشی از کشور پرو بوده و امروز بخشی از کشور شیلی است، با ۲۵ هزار کشته یکی از بزرگ‌ترین زلزله‌های تاریخ است. هرچند از نظر قدرت ثبت لرزه، زلزله ۲۲ می‌۱۹۶۰ شیلی تا امروز، بالاترین حد لرزه‌نگاری با ۹.۵ ریشتر را ثبت کرده است
+16
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  اینکه مشکلی نیست، همان شیوه کار دولت اردوغان را پیش ببرند، آسانترین راه حل همونه. فقط بگذار سالها با مصالح غیر استاندارد و معمار های غیر حرفوی همه چی که میخان آباد کنند و تو فقط پولش را بیگیر و مالیات زلزله هم وضع کن و از این هم پول بیگیر. چند سال بعد که زلزله آمد و همه را ویران و هزاران انسان کشته شدند، بعدا بیا و تقصیر را بالای پیمانکار ها بینداز و چند تا را دستگیر و در زندان بینداز و در مدیا پخش کن تا مردم بفهمند اقدامات جدی کرده ای ها. از این ساده تر مگر میشه؟ پولها را بردار و برو در کشور های دیگر سرمایه گذاری کن. نه خدایی است که ترا محکمه کند و نه کشور های دیگر ، برو خوش و خوشحال عیش کن و لذت ببر، صرف یادت باشد که همه این کار ها را که میکنی سروصدای زیاد ایجاد نکنی و نگذاری که وجدانت از خواب عمیق بیدار شود چون اون اگر بیدار شد دیگه نمیگذارد به این اهداف (انسانی) ات برسی.
  1
  7
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Samad-agha - استکهلم ، سوئد
  بزرگ‌ترین زلزله سال ۵۷ بود که اومد و نه تنها تهران بلکه کل منطقه رو به گوه کشید.بعید میدونم چنین زلزله ویرانگری در تاریخ تکرار بشه
  4
  8
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.