آیا پلی‌فنول‌ها( مواد شیمایی گیاهی) کلید سلامتی و عمر طولانی هستند؟

دویچه وله: پلی‌فنول‌ها که به‌عنوان مواد شیمیایی گیاهی نیز شناخته می‌شوند، فواید زیادی برای سلامتی دارند. اما آیا آنها می‌توانند سلامتی را در دوران پیری تضمین کرده یا باعث افزایش طول عمر شوند؟

به‌نوشته نشریه آلمانی Fokus Online؛ پلی‌فنول‌ها مواد شیمیایی گیاهی هستند که در میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوبات یافت می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، آنها مسئول رنگ و طعم میوه‌ها و سبزیجات هستند. آنها در درجه اول به‌عنوان محافظت از گیاهان در برابر تأثیرات محیطی خدمت می‌کنند.

به‌گفته مرکز فدرال تغذیه آلمان (BZfE)، این مواد گیاهی ثانویه فواید بسیاری برای سلامتی دارند زیرا به‌عنوان آنتی‌اکسیدان در بدن عمل می‌کنند و از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، گفته می‌شود که پلی‌فنول‌ها تأثیر مثبتی بر متابولیسم انسان دارند و با بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان یا زوال عقل مقابله می‌کنند.

با‌این‌حال، پلی‌فنول‌های خاصی نیز وجود دارند که می‌توانند برای سلامتی مضر باشند. به‌عنوان مثال سولانین. این پلی‌فنل، از جمله در قسمت‌های سبز سیب‌زمینی یافت می‌شود.

تعداد دقیق پلی‌فنول‌ها مشخص نیست، با توجه به اعلام BZfE، ۱۰ هزار نوع از پلی‌فنول‌ها از طریق تغذیه وارد بدن می‌شود.

فلاونوئیدها از جمله پلی‌فنول‌ها هستند. آنها سطح قند خون را تنظیم و از لخته‌شدن خون جلوگیری می‌کنند. آنها در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مانند سیب، گلابی و بادمجان، در چای سیاه و سبز و شراب قرمز یافت می‌شوند.

اینکه آیا مواد گیاهی ثانویه واقعاً به افزایش طول عمر کمک می‌کنند، هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. اما یک چیز مسلم است: مطالعات مختلف نشان داده‌اند که مواد گیاهی ثانویه می‌توانند فشار خون را کاهش دهند، از بیماری‌های قلبی‌عروقی پیشگیری کنند و حتی اثر پیشگیری از سرطان داشته باشند. مغز نیز از پلی‌فنول‌ها بهره‌مند می‌شود.

برای بهره‌مندی بیشتر از پلی‌فنول‌ها، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

تا‌ جایی‌ که ممکن است مجموعه‌ای متنوع از سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و غلات بخورید. به‌این‌ترتیب می‌توان تا حد امکان این مواد شیمیایی گیاهی را مصرف کرد. میوه‌ها و سبزیجاتی که در هوای آزاد کشت می‌شوند، حاوی تعداد زیادی پلی‌فنول هستند.

غذاهایی با محتوای پلی‌فنول بسیار بالا عبارتند از: توت، گردو، شکلات تلخ، چای سبز، شراب قرمز، قهوه، آلو، پیاز قرمز، کاسنی، کنگر فرنگی، زغال‌اخته، لیمو و بسیاری دیگر. همچنین غذاهای خاصی را به‌درستی آماده کنید تا از پلی‌فنول‌های مضر جلوگیری کنید. به‌عنوان‌مثال، قسمت‌های سبز سیب‌زمینی را جدا کنید، هسته‌های لیمو را جدا کنید یا قبل از پختن، لوبیا و سایر حبوبات را به‌ اندازه‌کافی خیس کنید.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.