نشست اپوزیسیون؛ اعلام «منشور همبستگی» و تمرکز بر فروپاشی

دویچه وله: نشست ۸ تن از مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور در شهر واشنگتن آغاز شد. شرکت‌کنندگان در این نشست ضمن اعلام توافق بر سر یک "منشور همبستگی"، بر تمرکز خود بر فروپاشی جمهوری اسلامی تأکید کردند.

نشست ''آینده جنبش دموکراسی ایران'' ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه به وقت تهران در روز جمعه ۲۱ بهمن‌ماه (۱۰ فوریه) با حضور هشت چهره سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در موسسه زنان، صلح و امنیت در دانشگاه جرج تاون در شهر واشنگتن آمریکا آغاز شد.

شاهزاده رضا پهلوی، شیرین عبادی، حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی، گلشیفته فراهانی، علی کریمی و عبدالله مهتدی سخنرانان در این نشست بودند و کریم سجادپور، پژوهشگر در بنیاد صلح کارنگی نیز مجری مراسم بود.

از میان شرکت‌کنندگان، شیرین عبادی، گلشیفته فراهانی، عبدالله مهتدی و علی کریمی به صورت مجازی در نشست شرکت کردند.

مسیح علی‌نژاد، دقایقی پیش از آغاز این نشست، تصویری از خود در کنار شاهزاده رضا پهلوی، حامد اسماعیلیون و نازنین بنیادی، سه نفر از دیگر سخنرانان این مراسم، منتشر کرد.
در ابتدای جلسه، ملان ورویر، دیپلمات باسابقه و نماینده ویژه پیشین آمریکا در امور جهانی زنان، در سخنانی با اشاره به مرگ ژینا مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت ایران، شجاعت مردم ایران در اعتراض‌ها علیه حکومت جمهوری اسلامی را ستود.

او تاکید کرد: «زنان ایران برای دهه‌هاست که در خط مقدم تغییر در ایران هستند.»
شیرین عبادی: وقت آن است تا بگوییم دیکتاتور به پایان سلام کنملان ورویر اقدام‌های خشونت‌بار حکومت ایران علیه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم ایران را به شدت محکوم کرد.

سپس کریم سجادپور، پژوهشگر در بنیاد صلح کارنگی و مجری برنامه، با ارائه توضیحاتی درباره نحوه برگزاری این نشست، به معرفی سخنرانان پرداخت.
وقت "پایان دیکتاتور"
در ابتدای نشست، پیام تصویری شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح پخش شد. او حکومت کنونی ایران را ''بی‌لیاقت'' توصیف کرد و گفت که مردم روز به روز خشمگین‌تر می‌شوند.

عبادی با اشاره به تلاش‌های بیهوده و ''جوانی‌های تلف‌شده مردم ایران'' گفت: «الان وقت آن است تا بگوییم که دیکتاتور به پایان سلام کن.»

او تاکید کرد، الان زمان آن نیست که به بهانه جمهوری یا سلطنت، به صورت هم چنگ بیندازیم.

شیرین عبادی افزود: «عبور از این رژیم جز با اتحاد امکانپذیر نیست. الان باید از چنگ این رژیم جنایتکار خلاص شویم.»
جمهوری اسلامی "تنها دشمن مشترک"
عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران نیز در سخنانی گفت: «ما برای اینکه ایران را از دست جمهوری اسلامی درآوریم، باید همبسته و متحد بمانیم.»

به گفته او، حکومت ایران در طی دهه‌ها تصویر دروغینی از کردستان ارائه داده بود.
عبدالله مهتدی: باید همبسته و متحد بمانیممهتدی افزود: «تنها دشمن مشترک ما و نیرویی که کمر به نابودی ما بسته، جمهوری اسلامی است.»

دبیرکل حزب کومله کردستان ایران با بیان اینکه ''آنچه همه ما می‌خواهیم دوستی، آزادی و برابری است''، گفت که نوک پیکان باید تنها و تنها جمهوری اسلامی را نشانه بگیرد.
دست رد بر سینه "تفرقه"
گلیشفته فراهانی، بازیگر سرشناس نیز در پیامی گفت که سخنانش پیام مشترک او و علی کریمی، دیگر سخنران این نشست است.

فراهانی در ابتدای سخنانش گفت: «ما سیاستمدار نیستیم، اما صدای شما را با قدرت انعکاس می‌دهیم؛ نه سهم می‌خواهیم نه جایگاه؛ سهم و جایگاه از آن مردم است.»
گلشیفته فراهانی و علی کریمی: انتخاب فردا را به زمانش موکول کنیماین بازیگر با تاکید بر اینکه انتخاب نوع حکومت را باید به دوران پس از جمهوری اسلامی موکول کرد، تصریح کرد: «شکل حکومت فردا، ما را به سمت واگرایی سوق می‌دهد. انتخاب فردا را به زمانش موکول کنیم. جمهوری اسلامی تمرین آزادی را به ما یاد نداده، چون بین ما تفرقه انداخته است. ما خودمان باید دموکراسی و آزادی را تمرین کنیم.»

او در پیام مشترکش با علی کریمی، خواستار ''اتحاد و همبستگی حول فروپاشی ملاها''، ''عبور از منیت در برابر رای اکثریت'' و ''واگذاری نوع حکومت به رای اکثریت'' شد.

به گفته او، هر کس که باعث اختلاف در اپوزیسیون شود، "دارد خیانت می‌کند".
علی کریمی و گلشیفته فراهانی: ایجاد اختلاف خیانت استمنشور همبستگی
مسیح‌ علی‌نژاد، سخنران بعدی این نشست بود. او نیز با اشاره به کشته شدن ژینا مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت، گفت: «نام مهسا، اسم رمز انقلاب شد.»

او گفت که مرزهای این انقلاب، مرزهای جهان را درنوردیده و شعله‌های آن همچنان روشن است.

علی‌نژاد با اشاره به مطالبات گروه‌های اجتماعی مختلف در ایران، افزود: «جمهوری اسلامی جواب مطالبات را با گلوله داد تا ثابت کند که یک نفر به نام مهسا امینی را نکشته است.»

او با اشاره به اعتراض‌های ایرانیان خارج از کشور علیه حکومت ایران، بر هم‌صدایی ایرانیان علیه ''یک دشمن مشترک'' سخن گفت و افزود: «جمهوری اسلامی دشمن مشترک ما است.»

مسیح‌ علی‌نژاد از تهیه منشوری برای اتحاد میان گروه‌های مختلف اپوزسیون خبر داد و افزود: «به جمع کردن اصول این منشور مشغولیم تا چون چتری مطالبات اکثریت ایرانیان را در برگیرد.»

به گفته او: «این منشور مبتنی بر اعلامیه حقوق بشر برای رفع تبعیض‌ها با حفظ یکپارچگی است تا هر ایرانی خود را در آن ببیند.»

او با بیان اینکه "به پایان منشور همبستگی نزدیک می‌شویم" ابراز امیدواری کرد که این منشور تا پایان ماه فوریه منتشر شود.

مسیح‌ علی‌نژاد در عین حال با اشاره به ادامه تلاش‌ها برای منزوی کردن جمهوری اسلامی در جهان افزود: «جهان باید خود را برای یک روز بدون جمهوری اسلامی آماده کند؛ جهان بدون جمهوری اسلامی، جهان امن‌تری برای زندگی است.»
مسیح‌ علی‌نژاد: جهان خود را برای یک روز بدون جمهوری اسلامی آماده کندبرای التیام "زخم‌های دادخواهان"
حامد اسماعیلیون، سخنران بعدی این نشست بود. او گفت: «من این انقلاب در ایران را بر مبنای چهار خواسته آزادی، دادرسی عادلانه، عدالت اجتماعی و عدالت محیط زیستی می‌دانم.»

اسماعیلیون با اشاره به سابقه طولانی دادخواهی خانواده قربانیان در جمهوری اسلامی گفت: «پس از جمهوری اسلامی، حقیقت باید عریان شود تا زخم‌های دادخواهان ایرانی پایان بیابد.»

نازنین بنیادی، بازیگر سرشناس و دیگر سخنران این نشست هم با اشاره به کیان پیرفلک، نوجوان جان‌باخته در جرین اعتراض‌ها در شهرستان ایذه، گفت: «آن رنگین‌کمان برای ما نشانه‌ای از تکثرگرایی است.»

او همچون مسیح علی‌نژاد از تهیه منشوری برای حرکت به سمت دموکراسی سکولار خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این منشور به یک جنبش بزرگتر برای تغییر پایدار و اساسی در ایران منجر شود.
گذر از شعار و آغاز عمل
شاهزاده رضا پهلوی هم دیگر سخنران این نشست بود که در سخنانش گفت: «من در همه این سال‌ها دو دسته از افراد را می‌شناسم؛ دسته اول کسانی که همچنان کینه و نفرت دارند و جزئی از مشکل هستند؛ من به دسته اول کاری ندارم. دسته دوم می‌خواهند جزئی از راه‌حل باشند، علی‌رغم اختلاف‌نظرها.»

او افزود: «اختلاف‌ها را باید کنار بگذاریم؛ به این امید که در زمان آزادی ایران، افراد از هر گرایشی بدانند که در برابر قانون کاملا مساوی هستند و در آزادی در خدمت سازندگی ایران، یک‌جا ایستاده‌اند.»
شاهزاده رضا پهلوی از "تمرکز بر فروپاشی" و ''ضرورت مشارکت حداکثری برای ریزش بیشتر از جمهوری اسلامی'' سخن گفتشاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد: «وقت آن رسیده از شعارها بگذریم، آستین‌ها را بالا بزنیم و کارمان را شروع کنیم.»

در ادامه این جلسه، پرسش و پاسخ میان خبرنگاران و حاضران با سخنرانان انجام شد.

سخنرانان اغلب بر ضرورت همگرایی میان همه گروه‌های سیاسی مختلف با هدف عبور از جمهوری اسلامی تاکید کردند.
ضرورت همراهی "قشر خاکستری"
شاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به سوالی درباره اقدام‌های ضروری در این برهه زمانی، از جمله گفت: «یکی از کارهای رژیم قطع اینترنت است. رسانه‌های ماهواره‌ای نقش کلیدی دارند تا این ارتباط قطع نشود. ما هم مشغول تلاش‌هایی هستیم تا از این مساله [قطع احتمالی اینترنت در ایران] جلوگیری کنیم.»

ولیعهد پیشین ایران در پاسخ به سوالی درباره بیانیه اخیر میرحسین موسوی با اشاره به "تمرکز بر فروپاشی" و ''ضرورت مشارکت حداکثری برای ریزش بیشتر از حکومت جمهوری اسلامی'' گفت: «مسلما ما از افرادی که از حکومت جدا شوند، استقبال خواهیم کرد؛ از افرادی که به این نتیجه رسیدند که اصلاحات راه خروج از این بن‌بست نیست.»

او همچنین بر اهمیت همراه شدن ''قشر خاکستری'' با اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران تاکید کرد.

نازنین بنیادی هم با تاکید بر ضرورت همبستگی میان افراد و گروه‌های سیاسی مختلف گفت: «این ایده که ما اینقدر متفرق هستیم و نمی‌توانیم با هم کار کنیم باید از بین برود.»

او با اشاره به دیدارش با رهبران شماری از کشورهای جهان گفت: «به همه آنها می‌گویم که رهبران واقعی برای اداره کشور آنهایی هستند که الان در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند.»
نازنین بنیادی: تفرقه باید از میان برودمسیح علی‌نژاد نیز در پاسخ به پرسشی درباره بیانیه اخیر میرحسین موسوی گفت: «این درخت دیکتاتوری جمهوری اسلامی، از درون هم باید کرم بیفتد، مثل موریانه‌ای که باید این درخت تنومند دیکتاتوری را فرو بریزد.»

او گفت که باید از بیانیه موسوی استقبال کرد، اما «کمیته‌های حقیقت‌یابی برای پرونده‌های این افراد تشکیل شود.»
مبنا "شرکت است، نه دعوت''
حامد اسماعیلیون در پاسخ به سوالی درباره ضرورت امید بخشیدن به مردم ایران گفت: «جمهوری اسلامی برای ما یک زمین سوخته باقی گذاشته است.»

او سپاه پاسداران را یکی از عوامل اصلی شرایط وخیم کنونی در ایران دانست و بر ضرورت ادامه تلاش‌ها برای قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی تاکید کرد.

اسماعیلیون با اشاره به بحث‌هایی در خصوص "انحلال سپاه" ابراز امیداوری کرد: «امیدوارم همین‌طور در منشور ما مطرح شود. ولی باید ساز و کاری برای آن در نظر گرفته شود.»

او همچنین بر ضرورت تدوین مناسباتی برای "عدالت انتقالی" تاکید کرد و به مثال‌هایی از این روند در کشورهای رواندا و یوگسلاوی ارجاع داد.

حامد اسماعیلیون نیز در پاسخ به سوالی درباره عدم حضور احزاب −غیر از حزب کومله کردستان− در این نشست گفت: «این قدم‌های اول است. ما سعی خواهیم کرد با همه گروه‌ها صحبت کنیم. انقلاب یک کار شبانه‌روزی است. زمان زیادی را باید به حرف زدن با مردم، فعالین و گروه‌ها اختصاص داد.»

او ابراز امیدواری کرد که در هفته‌ها و ماه‌های پیش‌رو "نهادهای مدنی ایرانی قدرت بگیرند."
حامد اسماعیلیون: منشور همبستگی وسیله‌ای است تا اکثریت ایرانیان خود را در آن ببینندشاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به همین پرسش گفت: «مبنا دعوت نیست؛ شرکت است. این اتوبوس مجانی است و اصلا نیازی به دعوت نیست.»

او تنها شرط مشارکت را "قبول اصول مشترک" دانست.

رضا پهلوی در پاسخ به پرسشی درباره معیارها، شاخص‌ها و شفافیت درباره اصول کاری تصریح کرد: «متدولوژی ما تبادل نظر مداوم است. ممکن است بر سر همه‌چیز توافق نداشته باشیم، اما نباید زمان را از دست بدهیم.»

او افزود: «ما برخلاف سال ۵۷ اصول را از همین الان می‌گوییم؛ آلترناتیو را تعریف می‌کنیم، اما شاید در فردای ایران هم‌نظر نباشیم.»

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد: «ما یک سیاست از پیش‌تعیین‌شده تعریف نمی‌کنیم.»

او همچنین از کشورهای خارجی خواست تا تصمیم خود را بگیرند و به همکاری با جمهوری اسلامی پایان دهند.
منشوری برای تکثر
حامد اسماعیلیون با ارائه توضیحاتی درباره منشوری که این هشت نفر مشغول کار بر روی آن هستند، گفت: «این متن یک وسیله است تا اکثریت ایرانی بتوانند خودشان را در آن ببینند.»

او با بیان اینکه این منشور از ایران آغاز شده، ابراز امیدواری کرد که ایرانیان خارج از کشور هم با این منشور همراهی کنند.

مسیح علی‌نژاد هم در این خصوص گفت: «واقعا این جنگ و اختلافی که جمهوری اسلامی آن را تلبیغ می‌کند بین ما نیست. ما نه دشمن هیچ‌ رسانه‌ای هستیم و نه هیچ رسانه‌ای دشمن ما است.»

او با اشاره به پایگاه اجتماعی مختلف هشت چهره حاضر در این نشست افزود: «ما متنوع هستیم؛ متکثر هستیم.»
+341
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  رضا پهلوی مثل پدری مهربان بچه ها را زیر پر و بال خود گرفته بود . مطمئن شدم خامنه ای مفعول قبل از مرگ محاکمه خواهد شد.
  100
  138
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  فقط متاسفم . خجالت نکشیدید نشست ۸ نفره را نشست اپوزیسیون نامیدید ؟ اگر آبگوشت سرو میکردید حنما ۸۰ نفری جمع می شدند.
  167
  24
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  در بین این جمع جای یکی از افراد فرهیخته و تحصیلکرده بلوچ خالی است امروز مردم بلوچستان مشعل این انقلاب رو روشن نگه داشته اند امیدوارم سهمی بدست بیاورند در این جلسات و بعد از این شاهد حضور حداقل یک نفر از آنها باشیم
  27
  98
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  محمداسماعیلی - ایران، ایران

  همین حضور هشت نفر با عقاید و دیدگاه های مختلف مبنای دموکراسی و مردم سالاری هست.
  34
  69
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  این مجازیه، یه کم نزدیکتر باید بیاد،در یکی از کشورای همسایه دفتر و دستک داشته باشه تا تاثیر مستقیم داشته باشه،شرطش کشورهای همسایه است که اجازه بدن،
  36
  5
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  برای شروع خوبه اگر قراره یک روز همچین کنفرانس باشد مطمئن باش نه فقط از بلوچ بلکه تمام اقوام بعلاوه بر بلوچ عرب و ترک و کرد البته کرد آقای مهتدی تشریف داشتند ولی برای شروع خیلی خوب بود و عالی
  5
  52
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان

  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  که بشن اپوزیسیون ۹ نفره ؟ یعنی رژیم از این چند نفر می ترسه ؟
  61
  9
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  تا دنیا بوده ،همیشه باهوش با دست خالی‌ به احمق قداره کش برنده شده. هرگز این حکومت که از کودن‌ترین افراد ساخته شده بقا پیدا نخواهد کرد. ما پیروزیم
  5
  53
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  گامی مثبت است . اما اگر همبستگی به آن ادامه پیدا نکند ، بسیار ضعیف و شکننده خواهد بود ، احزاب سیاسی ایران در خارج از کشور ، نه خودشان عددی هستند و نه برنامه ای دارند اما حداقل در راستای براندازی می‌توانند حمایت کنند ، این انفعال شرم اوره
  3
  24
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  علی کریمی و گلشیفته فراهانی گفته اند »ایجاد اختلاف خیانت است«، یک پرسش : خود همین حرف خیانت نیست؟!. خواهند گفت چرا، پرسش این است که » یک ایرانی اگر شما را نقد کرد، خیانت کار است؟ مگر شما کی هستید که نباید نقد بشوید؟! دوم اینکه با توجه به اینکه روش سال 57 هم همین بود که هرکس اختلاف نظر دارد کافر است، آیا این تاکتیک برای ابد بر تارک ایران نوشته شده است؟ سوم اینکه چرا می گویید »با وجود داشتن اختلاف« متحد شویم، بعد می گویید »اختلاف داشتن خیانت« است! این دوگانگی روی »یک خط« کثیف از آغاز انقلاب مردم ایران( که برخی آنرا مشروطه می نامند) وجود داشته است، گول نخورید، زنده دموکراسی و نظرات جور واجور!
  53
  16
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  صد پله با این وحدت به آزادی ایران از چنگال ملاهای سفاک و خائن و حامیان تبهکارشان نزدیکتر شدیم .پاینده ایران مرگ بر جمهوری اسلامی
  6
  37
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  من بعنوان یک اسلام ستبز (کلا مذهب ستیز) از این همبستگی بسیار خوشحالم آری میشود با اتحاد این طویله رهبری را با خاک یکسان کرد که خواست تمام مردم ایران زمین است اما از فردای سقوط دیکتاتوری اسلامی نیز هراسانم چرا که افرادی مثل شیرین عبادی که بازرگان دوم ایران است اسلام را در دولت آینده ایران جای میدهد و حضور اسلام در دولت آینده خطرناک است و چه بسا خطرناک تر از امروز باشد
  7
  43
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Persiangulfforever - ویکفیلد، انگلستان

  شما را به انسانیت و أزاذگی و به خون پاک بیگناهانی که در این ۴۳ سال ریخته شده قسم می‌دهم که به این پیوند همگرایی کمک کنید که با هم انیشی در محور زن زندگی أزادی مرد میهن أبادی این رژیم خونخوار ایران ستیز رو بر اندازیم. به امید فردایی أزاد بای همه ایرانیان.
  4
  33
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  ببین سابقه ما ایرانیان در خارج از کشور نشان میده که حتی دو نفر هم نمیتوانستند دور یک میز بنشینند و در مورد ناهار خوردن به توافق برسند چه برسه به مسائل سیاسی حالا زیاد نباید توقع داشت که یک میز صد نفره تشکیل بدهند برای تصمیمات بزرگ!! همین هم غنیمته خوشحال باش
  3
  26
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  رژیم از این چند نفر هیچ که می ترسد از چندین میلیون می ترسد که همه را در تبعید نگاه داشته ! بله ما رژیمی ترسو و تمامیت خواه بر سر کشورمان داریم.
  4
  22
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  بله در حال حاضر که هدف تمام اپوزسیون پیش از هر چیزی براندازی و گذر از جمهوری اسلامی است , اختلاف درست کردن و بحثهای تکراری اختلاف اندازی در بین اپوزسیون و گروها و قومهای مختلف ایرانی خیانت مطلق بر خود است و بر دیگران !
  5
  18
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  varied - ریزه، ترکیه
  دوست عزیز وقتیکه میگویند باید حکومتی مردمی و عاری از دخالت مذهب در ان داشته باشیم و حکومتمان تمام عیار سکولار باشد دیگر نه شیرین عبادی و نه هیچ شخصیت دیگر نمی توانن مذهب را در دولت جا دهند. از این هم بگذریم شاید بعداز سقوط نظام اخوندی در ایران دیگر برای خیلیها مذهب چیزی خیلی پیش پا افتاده باشد و کسی به بود و نبود مذهب توجه ای نکند. چون دولت مذهبی در این 43 سال نشان داد به غیراز کشتوکشتار و زندان و اعدام و دربه در کردن و مصادره کردن مال و ناموس و گروگان گرفتن هموطنان هیچ کار دیگری که در راستای رفا مردم باشد از دستش بر نمی اید.
  2
  17
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Azadi@Iran - برمینگام ، انگلستان
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  تفاوت است بین مرحله گذار به دموکراسی و دوران پس از حاکمیت دموکراسی. همبستگی، شرط پیروزی و گذار به دموکراسی است. ولایت فقیه در بهمن ۵۷ برقرار نشد. در مرداد ۵۸، انتخابات مجلس خبرگان قانون قانون اساسی به طور نسبتا آزاد با شرکت جبهه ملی و حزب توده و مجاهدین و . برگزار شد. طرفداران خمینی، فهرست مشترک حزب جمهوری اسلامی و جامعتین، ۵۸ کرسی از ۷۳ کرسی را برنده شدند و ولایت فقیه را قانون کردند. حتی رهبری متحجری مثل خمینی به استبداد ولایت فقیه نینجامید. رای مردم در مرداد ۵۸ زمان ولایت فقیه را قانون کردم.
  3
  11
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  یا ج جرجس پیغمبر، یا امام‌زاده بیفیرت،یا جد امامزاده قلقلی، مسیح ابوالصیغه هم شد اپوزرتسیون، میگن جای لطب و نعل میکردند یک مرغ نیوکاسل زده هم لنگش را بالا برد و گفت من چی. جز اقای رها پهلوی بقیه احتمالا بدون تایید اقا حاضر نخواهند بود شاه بشن. اینها اپوزرتسیونند که اخوندها برنامه برای ۵۰ سال میرزند
  28
  7
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  این اعتلاف مشت محکمی بود بر دهان : ۱-مزدوران رژیم۲-اصلاح طلبان۳-مجاهدین ۴-تجزیه طلبان ۵و البته نوچه های مخفی این اقشار که در شبکه های اجتماعی از جمله کامنتهای این سایت در زیر پوششهای مخفی مشغول منفیگرایی و ایجاد تفرقه هستند! رژیم منحوس اسلامی هیچوقت تا این لحظه این چنین به فروپاشی و نابودی نزدیک نبوده با خیزش اجتناب ناپذیر بعدی،شک ندارم با شعله ور شدن مجدد این آتش خاموش نشدنی زیرخاکستر ریشه رژیم منحوس اسلامی و حاکمیت مذهب برای همیشه کنده خواهد شد.
  7
  15
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  تا آنجا که ما خبر داریم.قرار بود ۶۰ میلیون ایرانی‌ اپزیسیون شرکت کنند ولی سریدار دانشگاه فرمودند .به جان آقا نمی‌‌شود. سالن به این بزرگی‌ نداریم. چیز دیگری یادت نیامد؟
  1
  9
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  من از همه خواهش حمایت کنید. اتحاد این هم اتحاد .کمی دیروز هیجان زده بودند.ولی بعد از ۴۳ سال دارند تکان می‌‌خرند. فریب بسیج سایبری را نخورید. که به اسم این و آن تفرقه راه می‌‌ندازند. باور کنید در این میان این‌ها بزرگ شده . لینک‌ها عوضی‌ این ها از کلام می‌‌شود به راحتی درک کرد، طلبه ابله هستند مثلا "فریب نخورید این‌ها دمکراسی نمی‌‌خواهند " ۸ نفر با ۸ عقیده مختلف در کنار هم .ولی این دمکراسی نیست یا ایراد به حامد می‌‌گیرند. خیانکار است چرا به رضا پهلوی دست نداد. قرار نبود جلوی دوربین از همدیگر لب بگیرند. بلکه مصاحبه کنند و اختلاف را کنار گذارند. هر کسی‌ باید از روی سایه خود بپرد. انتقاد بله. با همه چیز موافق نبودند بله. من خودم تردید دارم که عقیده خوبی‌ است با جناح و قشر خاکستری یا قسمتی‌ از ۵۷ اتی ها. ولی‌ یا اتحاد می‌‌خواهیم یا ۴۳ سال دیگر باید صبر کرد
  1
  12
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  نو ازم جمل اپوزرتسیون جای اسقف دزوموند توتو ، پسر کابیلا ، پسر سامرا ماشل ، ملکم ایکس و ماراتین لوتر کینگ،پسر حسن خرس الله،جرج حبش، محمود عباس خالی است.
  10
  1
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  رفیق تو این خیر تنها کسی که میتونه ایران را رهبری کنه رها پهلوی است وبس مابقه بدرد دم توپ هم نمی‌خورند ‌.ملتی کا چشم به مسیح صیغه نجات و حامد اسماعیلیون دوخته ۴۵ سال اینده هم در جا می‌زنه. می ونید چرا؟نزدزک به دو هفته است در قطر و عمان بین گماسته های خایمنی و فرستادگان آمریکا. گفت و گوی برجام ۲ و برحام ۳ است‌ و این تبلیغات اپوزرتسیون برای امتیاز گرفتن از خایمتی است.
  5
  2
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  من نمی‌‌دانم که چرا همه گیر داده به صیغه بودن مسیح علی‌ نژاد .این زمان شاه یک سال داشت در این سیستم به دنیا و بزرگ و کوشش از طریق اصلاح‌هات سیستم را عوض کند رک و راست هم دیروز گفت.حالا گیرم صیغه هم شده .به من و شما چه مربوط؟ گزمه ورودی مسیح بودید که اینقدر به ناموس شما بر خورده ؟ یا سایبری هستی ، پس مشگل شما با صیغه چیست؟ تقاضا خوک جماران بود. اگر ۵۷ اتی هستی .خوب ابله مگر همه از دم نگفتید قانوس اساسی‌ جمهوری اسلامی ضد امپریالیست است با تمامی مشگل‌ها باید قبول کرد. چند مثال از چریک .مجاهد ملی‌ مذهبی مصدقی و توده آورم که ملت را تشویق که قانون اساسی‌ را قبول کنند. در همین قانون ۱۰ صفحه راجع به قوانین صیغه نوشته شده. با خط کوچک که ننوشتند که حالا مدعی شوید. کوچک نوشته. ما ندیدم. اون موقع که گله گله به پاریس و صیغه امام شدید.صیغه خوب بود. پای این که وسط آید .دیگر خوب نیست؟ مقصر مسیح است که فکر کردید شما فرهاد و امام شیرین است؟ ولی ریش و پشم این شیرین پشمالو را ندیدید
  1
  6
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ببین من مدعی نیستم که به سبک رودکی می‌‌نویسم. کلی‌ اشتباه می‌‌نویسم. حوصله درست نوشتن هم ندارم مدام پای کامپیوتر. کلمه به کلام درست کنم. ولی شما اول معنی دار بنویس. به هیچ گونه نمی‌‌شود ترجمه کرد. حتا با فانتزی صد در صد. کوشش هم بکن آنقدر به چیز مسیح گیر نده.به تو ربطی‌ ندارد.زندگی‌ خصوصی است با کی‌ خوابیده با چه کسی‌ خیر. زندگی‌ خودش است. ضمنا من رفیق شما نیستم. شما بسیار مشکوک هستید. مدعی فقط پهلوی می‌‌تواند ایران را نجات دهد. شدی ولی کاسه از آش داغتر .اون خودش مشگلی با همکاری ندارد . تو را چه صنم. بعد هم این چیز‌ها که می‌‌نویسی مریم چار چشم این چیز‌ها بیشتر به حسن حلبی بچه بسیج میدان توپخانه می‌‌خورد نه کسی‌ که ساکن مونیخ است
  1
  7
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  گرامی من وقتی تاریج یک قرن گذشته ایران میخوانم میبینم که در طول سالها اسلام رنگ عوض کرده تا در مسند قدرت باشد شاید در حکومت سکولار اسمی از اسلام نباشد اما قوانین اسلام میتواند بنام قوانین سکولار به مردم قالب شود یک مثال ساده در تعلیم تربیت و آموزش و پرورش آیا مختلط بودن مدارس مورد قبول خواهند کرد رضا شاه کبیر که سعی کرد دست اسلامیون را از قدرت قطع کرد ولی باز اسلامیون در توی قدرت نفوذ داشتند و به این خاطر رضا شاه نتوانست مدارس را در ایران مختلط کند مدرسه یک مثال ساده اسلام میتواند از طریق خیلی از قوانین دیگر داخل قدرت نفوذ کند مثل موضوع طلاق ازدواج و میلیونها موضوعات دیگر خوب افرادی مثل شیرین عبادای ها که یک شخصیت کاملا مذهبی است که نمی تواند براین موضوعات ساده چشم بپوشاند
  1
  3
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  برا نوشتم گذرت به مونیخ افتاد ادرس بهت میدم اگر خواستی تا کنار هتلی که قراره کنفرانس امنیتی برقرار بشه با هم یک لیوان شیر بخوریم
  1
  0
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  کلمه رفیق را نه به معنی واقعی کلمه بلکه به عنوان مخاطب قرار داندن طرف مقابل بکار میبریم،اگر دوت داری بهت "مردک "میگم.ولی چرای مشکلات املای را توصیح دادم مشکل تو التزایمرت است نه املای من..در ضمن مشکوک میزنم میخوای بگی تو هم عددی هستی که نظام دنبالت بگرده.امثال تو ایران عمرا برگردن ایران . حقوق سوسیال ایران نیست ،سطل زباله ها هم کرایه ای است.
  2
  0
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  اپوزیسیون و الترناتیو اصلی در درون خود ایران هستند،جز رضا پهلوی بقیه در ایران پایگاه مردمی از نظر سیاسی ندارند. ولی این حرکت در خارج از کشور به شرطی که هماهنگ باشه با اپوزیسیون اصلی( تاکید میکنم اصلی) در ایران حرکت رو به جلویی محسوب خواهد شد.ولی بیادمان باشد حامد اسماعیلیون و مسیح علی‌نژاد صحبتی مبنی بر تمامیت ارضی ایران نکردند، ولی فعلاً رضا پهلوی به خاطر اعتقاد به همگرایی باهاشون در یک مسیر ولی با تفاوت دیدگاه قرار گرفته. در ایران ما انسانهای آگاه مدیر و مدبر وجود دارد،. ما به یک دولت ملی و مستقل و ایران پرست نیاز داریم.
  1
  1
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  Esperanto - لندن، انگلستان
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  جالبه اینه که بین این افراد مسیح رو سیبیل قرار میدید نشاندهنده طرح و برنامه ریزیتان برای از دور خارج کردن ایشونه.و این هم بابت زخم های کاری که مسیح به رژیم زده و ترسی که از ایشون و فعالیت های ایشون دارید که بک تنه تونسته ت. رر بزنه به سرتاپای شما نرینه های همپالگی سعید طوسی. در ضمن بد نیست با اون حا. مل. ه محرومان و سید ظالمان شش کلاسه تان یک کلاس فشرده سواد آموزی بروید تا حداقل این قدر اسباب خنده نشید. همینقدر فعلا بدون ابوالصیغه برازنده اعلم الهداتان است چون این اصطلاح را برای جنس مذکر بکار می برند.یا شایدم قوه تشخیصت را باید در حمام منصوری مورد ارزیابی قرار دهی تا فرق مرد و زن را بهت بفهمانند( بر وزن بهت بچ. پ. انند) که بدانی مسیح علی نژاد دارای هویت جنسی زنانه است نه مردانه
  2
  3
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  واسه تمرین دموکراسی خیلی خوب بود! به نظر خودم همه خوب صحبت کرند غیر از رضا پهلوی که یک مشت حرفهای کلیشه ای و ابتدایی و سطح پایین زد و اصلا در حد یک شاهزاده نبود! ولی اصلا مهم نیست مهم این است که ما به هر وسیله ای از این بحران آخوندها خارج بشویم. به شرطی که این طرفداران رضا پهلوی و شاه الهی ها کمی آدم باشند و به دیگران توهین و فحاشی نکنند و وصله نچسبانند و مثل همیشه باعث تفرقه و نفاق نشوند. سبکبال و بقیه پهلوی پرست ها کمی آدم باشید همین!
  7
  4
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  Esperanto - لندن، انگلستان
  برو امام زداده بیِغیرت ببند شاید شفات یده
  3
  1
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  millionaire - منچستر، انگلستان
  فقط این رضا پهلوى بى عرضه رو از جمعتون اخراج کنید
  7
  5
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  یک سوال از طرفدارانش؛ چرا همه را در این کنفرانس به اسم خودشان معرفی و صدا میکردند ولی به رضا پهلوی میگفتند RP ؟ میفهمم که RP مخفف رضا پهلوی است ولی چرا؟ نمیتوانستند مثل بقیه اسمش را بگویند؟ یادم یاد RPG می افتد !!!
  10
  7
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.