جنگ اوکراین؛ موشک‌های روسی با عبور از حریم هوایی مولداوی به شبکه برق اوکراین حمله کردند

ساکنان پایتخت در ایستگاه‌های مترو پناه گرفتندبی بی سی:مقامات اوکراین و مولداوی گفته‌اند که در آخرین حمله موشکی روسیه به اوکراین موشک‌ها از حریم هوایی مولداوی عبور کردند. همچنین، زیرساخت های انرژی اوکراین در آخرین موج حملات پهپادی و موشکی روسیه به شدت آسیب دیده است.

موشک‌های روسی اهدافی را در منطقه کرخیف و خملنیتسکی در شمال شرق و لویو در غرب هدف قرار داده اند و شرکت برق اوکراین از کاهش «قابل توجه» برق و خاموشی گسترده خبر داده است.

در مورد حمله موشکی امروز، فرماندهی ارتش اوکراین گفت که موشک‌ها از فراز رومانی هم پرواز کردند - ادعایی که رومانی آن را رد کرد هرچند بعدا ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین آن را تکرار کرد.

آقای زلنسکی گفت این موشک‌ها چالشی برای ناتو است که رومانی یکی از کشورهای عضو آن است.

سخنگوی دولت روسیه از پاسخ به سؤالات مربوط به این حادثه خودداری و آن را به نهادهای دیگر محول کرد.

دیمیتری پسکوف در نشست خود با خبرنگاران به گزارشگر بی‌بی‌سی گفت که این موضوع به وزارت دفاع مربوط می‌شود که هنوز اظهار نظری در این مورد نکرده است.

وزارت دفاع کشور مولداوی این پرواز موشکی را «نقض حریم هوایی» این کشور توصیف و سفیر روسیه را برای توضیح احضار کرد. پس از حادثه مشابه در اکتبر هم مولداوی به همین صورت عمل کرده بود.

این حادثه در روزی روی داد که کیشینو پایتخت مولداوی دستخوش یک بحران سیاسی بود و تمامی اعضای دولت یکجا استعفا کردند.

رومانی به نوبه خود تاکید کرد که موشک های روسی «در هیچ زمانی» وارد حریم هوایی این کشور نشده‌اند.

اما آقای زلنسکی باوجود ادعای رومانی، اظهارات مقام ارتش اوکراین را تایید کرد و گفت که موشک‌های روسی چالشی را برای «امنیت جمعی» ناتو ایجاد می‌کنند.

او در پستی در پیام‌رسان تلگرام، بدون ذکر رقم خاصی گفت که این حمله «قربانی‌هایی» هم برجای گذاشته است.

نیروی هوایی اوکراین گفت روسیه ۷۱ موشک در حمله «بزرگ» روز جمعه شلیک کرده که ۶۱ فروند آنها سرنگون شدند.

یکی از دستیاران آقای زلنسکی بار دیگر درخواست این کشور از غرب برای دریافت جت جنگنده را تکرار کرد و از «تردید سیاسی» در مورد تحویل تسلیحات جدید به کشورش انتقاد کرد.

خود آقای زلنسکی روز گذشته با رهبران اتحادیه اروپا دیدار و درخواست ارسال هواپیما را تکرار کرد. او قبلا به بریتانیا هم آمده و همین درخواست را مطرح کرده بود.

پس از هدف قرار گرفتن تاسیسات برق در حمله موشکی روسیه، برق شش منطقه اواکراین دچار خاموشی شده است.

به گفته مقامات اوکراینی، حدود ۱۵۰ هزار خانه تنها در منطقه خارکیف شرقی بدون برق مانده و در حمله به این منطقه هفت نفر زخمی شدند.

صدای انفجار در کی‌یف نیز شنیده شد، اگرچه شهردار شهر گفت به کسی آسیب نرسیده است. ساکنان شهر در ایستگاه‌های مترو پایتخت پناه گرفته‌اند و طبق گزارش‌ها، کلاس مدارس در ایستگاه مترو برگزار شد.

مناطق دیگر از جمله خارکیف و زاپوریژیا نیز هدف قرار گرفتند و فرماندار منطقه میکولایف گفت که این محل هدف حداقل سه «موج» موشک‌پرانی قرار گفته است.

روسیه بارها تاسیسات برق اوکراین را در زمستان هدف قرار داده است و شرکت برق دولتی اوکراین حمله روز جمعه را چهاردهمین حمله از نوع خود توصیف کرده است.

چنین حملاتی را برخی از تحلیلگران جنایات جنگی توصیف کرده‌اند اما روسیه هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان را رد می‌کند.

یک مقام اوکراینی اخیرا به رسانه‌های لتونی گفت کارکنان بخش انرژی در این کشور مشاغل خطرناکی دارند - و ۹۸ نفر از آنها در حین انجام وظایف در سال گذشته جان خود را از دست دادند.

روز جمعه، رییس راه‌آهن دولتی اوکراین همزمان با آغاز حملات هوایی، پیامی در توییتر منتشر کرد.

اولکساندر کامیشین نوشت: «قطارها تاخیر دارند، اما هیچکدام لغو نمی‌شوند. قول می‌دهم. عزم ما راسخ است».
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.