زلزله ترکیه و سوریه: نوزاد ۱۰ روزه و مادرش پس از ۴ روز از زیر آوار نجات یافتند

نوزاد ۱۰ روزه پس از ۴ روز از زیر آوار نجات یافت و به آمبولانس منتقل شدبی بی سی: یک نوزاد تازه متولد شده و مادرش،‌ حدود ۹۰ ساعت پس از زلزله مرگبار روز دوشنبه از زیر آوار زنده نجات داده شدند.

در چهارمین روز عملیات امداد در شهری در استان ختای در جنوب ترکیه، «یاگیز» پسر نوزاد ۱۰ روزه زنده از زیر آوار بیرون کشیده شد. نام او به ترکی به معنی پسر شجاع و برناست.

تصاویر ویدئویی نشان میدهد که چطور امدادگران شبانه و با احتیاط این نوزاد را از زیر آوار بیرون آوردند. صحنه‌هایی که رسانه های محلی آن را یک معجزه توصیف کردند.

هوای سرد و یخبندان در منطقه و گذشت ۴ روز از فاجعه،‌ امیدها را برای یافتن بازماندگان روز به روز کمتر می‌کند.

با وجود ادامه پس لرزه‎‌ها،‌ تلاش‌ها و عملیات نجا ت وجستجو هم در ترکیه و هم در سوریه همچنان ادامه دارد.

تصاویر این نوزاد درحالیکه لای پتوی نیروهای امدادی پیچیده شده بود و برای مداوا به آمبولانس حمل می‌شد،‌ منتشر شده است.

مادرش را از زیر آوار با برانکارد بیرون آوردند. اطلاعات جدید و بیشتری درباره سلامت این مادر و نوزاد در دسترس نیست.

کرم امام‌اوغلو شهردار استانبول که تیم هایش در امدادرسانی حضور داشتند در توییتی درباره نجات این نوزاد نوشت که او در شهر «سمعان‌داغ» استان ختای از زیر آوار نجات داده شد.

در تصاویری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده مردی هم نشان داده می شود که از زیر ویرانه ها بیرون می آورند. مشخص نیست که آیا او با این مادر و نوزاد نسبتی دارد.

در پی زلزله ای به بزرگی ۷.۸ که صبح دوشنبه ۱۷ بهمن رخ داد و صدها پس لرزه دارد بیش از ۲۱ هزار نفر جان باختند. بیشتر کشته شدگان در ترکیه هستند. آمار کشته شدگان مدام در حال افزایش است.
نجات یک نوزاد دیگر در سوریه: «آیه» که در زبان عربی به معنای معجزه است اکنون در بیمارستان است. او در حالیکه با بند ناف به مادرش همچنان متصل بود از زیر آوار نجات داده شداز آنجایی که هزاران نفر خانه هایشان را از دست دادند و با توجه به کمبود جان‌پناه، آب آشامیدنی، سوخت و برق نگرانی‌هایی از وقوع دومین فاجعه انسانی وجود دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این زلزله را «فاجعه قرن» توصیف کرد.

مخالفان، دولت اردوغان را به عدم آمادگی برای مقابله با زلزله متهم کردند و این سوال را مطرح می‌کنند که مبلغ ۸۸ میلیارد لیر که از «مالیات زلزله» جمع آوری شده بود،‌ چگونه هزینه شده است.

این ردیف مالیاتی نخستین بار در پی زلزله بزرگ سال ۱۹۹۹ که بیش از ۱۷ هزار نفر را کشت، در ترکیه وضع شد و قرار بود که بودجه حاصل از آن صرف پیشگیری از زلزله و توسعه خدمات اضطراری هزینه شود.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق که از احزاب اصلی مخالف دولت اردوغان است،‌ روز چهارشنبه گفت که دولت آقای اردوغان «۲۰ سال است که آماده زلزله نیست.»

با وجود ویرانی‌ها،‌ روایت‌هایی از امداد و نجات قهرمانانه کسانی که در زیر آوارماندند،‌ در روزهای گذشته منتشر شده است.

از جمله ماجرای نجات دادن یک نوزاد از زیرآوار که تصاویرش افکار عمومی مردم جهان را تسخیر کرده است.

امدادگران توانستند این نوزاد دختر را در حالی که بند نافش به مادرش وصل بود از زیرآوارها در شهر جندیرس سوریه بیرون آورند.

او را «آیه» نام نهادند که به زبان عربی به معنای معجزه است. پدر و مادر و چهار خواهر و برادر «آیه» در زیر آوار جان باختند و او هم اکنون در بیمارستان است.

هزاران نفر از سراسر جهان پیشنهاد دادند که دختری را که زیر ساختمانی فروریخته در شمال غرب سوریه به دنیا آمده است به فرزندی قبول کنند.
+42
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  تسلیت برای مردم ترکیه -متاسفانه یک عده ای مثل ارودغان باز میخواهند از مصیبت وارده به ترکیه نفع خود استفاده کنند اما عملا هیچ کاری انجام نمیدهد درحالیکه کشورهای بسیاری چه نقدی و دارو و غیره در حادثه دلخراش به ترکیه کمک میکنند اما ایران فقط یک بیمارستان صحرایی در قهرمان ماش دارد و تمام ولی تمام نیروهای طویله رهبری کمک های خود را به سوریه متمرکز کرده اند که البته هدفشان کمک به سوریه نیست به بهانه کمک تجهیزات نظامی و تروریستی به سوریه و حزب الله می فرستند
  4
  13
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  زنده باد ، خبر خوش از اینگونه کم یافت می شود
  1
  8
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.