عکسی از زلزله ترکیه که جهان را تکان داد

رادیو فردا: در روزهای اخیر یکی از عکس‌های زلزله ترکیه که در آن مردی دست دختر جان‌باخته خود را گرفته، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است.

عکاس این عکس، آدم آلتان، یک عکاس پیش‌کسوت با ۴۰ سال سابقه عکاسی است که در پانزده سال گذشته برای خبرگزاری فرانسه عکاسی کرده است.

آقای آلتان روز سه‌شنبه، یک روز پس از وقوع زلزله، در شهر قهرمان‌مرعش یکی از کانون‌های زلزله، در حال عکاسی بود که مردی را دید که کنار آوار یک ساختمان فروریخته از زلزله نشسته بود.

هنوز هیچ تیم امدادی در محل حاضر نشده بود و ساکنان در تلاش بودند تا خود در ویرانه‌ها برای نجات عزیزانشان جست‌وجو کنند.

اما آدم آلتان با دیدن مردی که کاپشن نارنجی پوشیده بود و در میان هیاهوهای بسیار، بی‌حرکت مانده بود، غافل‌گیر شد.

آلتان سپس متوجه شد که این مرد دستی را در دستش گرفته است.

این عکاس شروع به تصویربرداری از صحنه کرد: پدری دست فرزند مرده خود را گرفته و رها نمی‌کند.

هنگام عکاسی، مرد با چشمانش آلتان را تعقیب می‌کرد و در حالی که صدایش می‌لرزید، زیر لب زمزمه کرد: «از بچه من عکس بگیر.»

او دست دختر پانزده ساله‌اش را که هرگز نمی‌خواست آن را رها کند یک لحظه برای گرفتن عکس رها کرد و بلافاصله آن را دوباره گرفت.

آقای آلتان گفته است: «آن موقع خیلی متاثر بودم، اشک در چشمانم حلقه زده بود، مدام با خودم می‌گفتم: خدای من، این درد غیرقابل تحمل است.»
مسعود خانسرسپس آدم آلتان از این مرد نام خود و همچنین نام فرزندش را پرسید. اسم دختر «ایرماک» بود و اسم پدرش مسعود خانسر.

این عکاس گفته است که پرسیدن سوال بیشتر در آن شرایط دشوار بود. زیرا افراد باید ساکت می‌بودند تا صدای بازماندگان احتمالی زیر آوار را بشنوند.

آقای آلتان گفته است که هنگام عکاسی از این پدر عزادار و دختر مرده‌اش به این فکر می‌کرد که این عکس خلاصه‌ای از درد زلزله‌زدگان است.

او گفته که پس از انتشار عکس در رسانه‌ها نیز هزاران پیام از سراسر جهان گرفته و مردم به او گفته‌اند که این عکس را هرگز فراموش نمی‌کنند.
+78
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  دل هر انسانی را به درد می آورد! خدا بهشون صبر و شکیبایی بدهد.
  3
  94
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  Ghooloo - آبادان، ایران
  این خدای مهربان چرا جلوی این فاجعه رو نگرفت که حالا بیاد صبر بده؟ این خدا نیست که این دنیا رو ساخته. شیطان از رنج انسان لذت میبره نه خدا...
  7
  23
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  solswe - مالمو، سوئد

  Ghooloo - آبادان، ایران
  خیلی دلم میخواد فاز اون چند نفری رو که dislike دادن رو بفهمم چیه واقعا!
  2
  30
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  میدانم وقتی دل به درد بیاید انسان به هرچه خدا و خلقت است شک میکند. احساس میکنم پاسخ سوال شما را اینطوری بدهم که خداوند این کائنات را خلق کرده به اساس قوانین فزیک و کوانتوم، این کائنات حالا از خودش قوانینی دارد که به اساس همین قوانین است که در تعادل فزیکی و کوانتومی قرار دارد، هیچ نیروی قادر نیست بالای این قوانین غلبه کند چون کائنات سخت به قوانین خود پاپند است. کائنات اضافه تر از سیزده میلیارد سال پیش بوجود آمده و به اساس قوانین خود استوار بوده و میباشد. حتی خدا هم که خالق این کائنات است اگر بخواهد قوانین کائنات را تغیر بدهد باید از نو دوباره خلق کند و این یعنی سیزده میلیارد سال دیگر. کوچکترین دخالت از هرنیروی که باشد باعث عدم تعادل کوانتومی در کائنات میشود و وضعیت را حتی بدتر میکند.خدا راه حل را به ما انسانها داده تا بالای این نوع مشکلات غلبه کنیم و آن عقل است، میتوانیم از فساد و حرص خود کم کنیم و خانه های محکمتری بسازیم. این راه حل است نه اینکه خدا بخواهد در کار فزیک و قوانین کائنات مداخله کند، این امکان نداره. زمین جز کائنات است و به اساس قوانین خود و هم قوانین کائنات کار میکند
  19
  12
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  می دونید ناخوداگاه چیکار مکینید با این حرف ها؟ ---توجیه--- بالا برید پایین بیاید این خلقتی اهریمنی هستش. خلقتی که در اون بقا وجود داره. همه موجودات دارن همدیگرو میکشن و میخورن. برای زنده موندن باید موجود دیگه ای بمیره. این فقط یک مورد از اثبات اهریمین بودن این خلقته. این شیطانه که خودشو جای خدا جا زده. و همه دارن ازش دفاع میکنن. همرو گذاشته سر کار. شکنجشون میکنه باز ازش دفاع میکنن. این خلقت برای تولید رنج طراحی شده و بسیار بیمار گونه هستش. اگه تعصب رو کنار بذارید و توجیه نکنید میفهمید من چی میگم.
  1
  4
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  خیلی حرفهای ما بنا به عادت گفته میشود و شما میتوانید جای خدا هر چه که به آن اعتقاد دارید را بگذارید. اگر هم به چیزی کلا اعتقاد ندارید که باز هم ار نظر من مختارید! مثلا در فرهنگ ما وقتی کسی عزادار میشود به وی میگویند خدا بهت صبر بده حالا اگر شما کلمه بهتری سراغ دارید که خوشحال میشوم از شما بشنوم. یک چیز که در این دنیا، ثابت و 100 درصد است این است که پایان ما و همه جانداران مرگ است و سرنوشت همه ما با مرگ گره خورده چه بخواهیم چه نخواهیم! به همین خاطر هم باز در فرهنگ ما میگویند مرگ حق است و معنی آن این است که تنها چیزی است که برای پولدار، بی پول، خوشبخت، بدبخت و همه و همه فرق نمیکند یکسان است!!! شاد باشید
  0
  3
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  solswe - مالمو، سوئد
  کلا اینجا یک سری افراد هستند که اصلا زحمت خواندن نظرات را به خودشان نمیدهند و فقط به اسم کاربری مثبت و منفی میدهند! از آنجایی که بنده یکی از قدیمی ترین کاربران این سایت هستم و هیچوقت طرف کسی را نگرفتم و از نظر فکری همیشه مستقل و آزاد بودم و هستم این است که اسم بنده به مذاق بعضی آدمهای دور قاپچین زیاد خوش نمی آید! مهم نیست ما به این بی عدالتی های این دنیا عادت کردیم چون همانطور که دوستمان سارا از برلین هم گفتند این دنیا بر پایه عدالت پایه گذاری نشده ولی اعتقاد هم ندارم بر پایه اهریمنی و شیطانی هم استوار شده باشد! چون زیبایی های بسیاری هم دارد و مثلا جای فکر کردن به پژمردن یک گُل میتوان به شکوفه دادنش فکر کرد چون این دنیا زودگذر است و اگر چه دست تقدیر مثل سیل و زلزله و جنگ میتواند سرنوشت ما را رقم بزند ولی اینکه چگونه فکر کنیم و چه کارهایی در دنیا انجام بدهیم و یا ندهیم (تصمیمات ما) دست خودمان است.موفق و پیروز یاشید
  1
  4
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  Ghooloo - آبادان، ایران
  نظرت خوشم آمد، دوست مان سارا از برلین کمی احساساتی به مسایل مینگرند، هنوز جوان استند و وقت به مطالعه زیاد دارند، در آینده شاید مسایل را عمیق تر ببینند. به هر حال شما اینجا جواب سوال شان را با چند کلمه که فلسفه ای بزرگی در عقب آن پنهان است دادید، آنجا که گفتید " اینکه چگونه فکر کنیم و چه کار هایی در دنیا انجام بدهیم و یا ندهیم، تصمیمات ما دست خودمان است" این منطقی ترین جواب است به این سوال که چرا خداوند در کار این جهان مستقیما مداخله نمیکند خصوصا در کار انسانها، چون بما اراده آزاد free will داده شده و ما باید از منطق کار بیگیریم تا تفاوت بین خوبی ها و بدی ها را بدانیم. اینکه خداوند در کار ما مداخله نمیکند از مهربانی اش است نه از خصلت شیطانی یا بدی هایش. مسله اراده آزاد فلسفه ای عمیقی است. درک آن آسان نیست. دوست مان سارا از برلین در حالیکه با استفاده از گوشی یا کامپیوترش کامنت مینویسه و قهوه اش را مینوشد و از خواندن نظرات لذت میبره، میاید میگه دنیا برای رنج طراحی شده و مضحک تر اینکه توسط شیطان طراحی شده. خداوند عشق و دوستی آفرید و ما انسانها از اراده آزاد خود شیطان را ساختیم.
  0
  4
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.