حضور شاهزاده پهلوی و علی‌نژاد در کنفرانس مونیخ؛ عدم دعوت از نمایندگان جمهوری اسلامی

 شاهزاده رضا پهلویرادیو فردا: یک هفته مانده به برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، مسیح علی‌نژاد با بازنشر یک توییت تایید کرد که مدیریت این کنفرانس او و شاهزاده رضا پهلوی را به جای مقامات جمهوری اسلامی به نشست امسال دعوت کرده است.

کریستوف هویزگن، مدیریت اجلاس، چند روز پیش گفته بود که به جای نمایندگان دولت‌های روسیه و جمهوری اسلامی ایران، هیئت‌هایی از مخالفان این حکومت‌ها دعوت شده‌اند.

این مقام ارشد آلمانی تاکید کرده بود که این اجلاس نباید دیگر به محلی برای تبلیغات حکومت‌های خودکامه تبدیل شود.
آقای هویزگن اسامی هیئت اپوزیسیون روسی دعوت شده به اجلاس را اعلام کرده، اما در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی آلمان به نام چهره‌های اپوزیسیون ایران اشاره نکرده بود.

پس از آن، شبکه «من‌وتو» در یک «خبر اختصاصی» نوشت که شاهزاده رضا پهلوی و مسیح علی‌نژاد به این کنفرانس دعوت شده‌اند.

خانم علی‌نژاد که قرار است روز جمعه، ۲۱ بهمن، در نشستی مشترک با شاهزاده رضا پهلوی و شش تن دیگر از فعالان سیاسی سرشناس در دانشگاه جرج‌تاون در واشینگتن شرکت کند، توییت شبکه ایران‌اینترنشنال را در خصوص دعوت کنفرانس امنیتی مونیخ از او و شاهزاده پهلوی بازنشر کرده است.

پنجاه و نهمین دوره کنفرانس امنیتی مونیخ جمعه آینده، ۲۸ بهمن آغاز می‌شود و به مدت سه روز در جریان خواهد بود.

کنفرانس مونیخ مهم‌ترین رویداد جهانی است که سران یا وزیران دفاع ده‌ها کشور در آن گرد هم می‌آیند. در نشست امسال، رهبران ۴۰ کشور حضور دارند و ۹۰ دولت نیز هیئت‌هایی بلند‌پایه به آن اعزام می‌کنند. کامالا هریس، معاون جو بایدن، ریاست هیئت آمریکایی را در دست دارد.

از آغاز روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران در ۴۴ سال پیش، این نخستین بار است که یک اجلاس تراز اول جهانی نمایندگانی از اپوزیسیون ایران را رسما دعوت می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی در یک دهه اخیر میهمان دائمی نشست‌های سالانه کنفرانس امنیتی مونیخ بوده‌اند.

این تحول بی‌سابقه در حالی در پنجمین ماه از اعتراضات مردمی ایران رخ داده که حکومت در داخل کشور خود را برای برگزاری جشن روی کار آمدنش، که با روز شنبه، ۲۲ بهمن، مصادف است، آماده کرده است.
+35
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.