مولوی عبدالحمید: «کشور در دست نظامیان است»

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه امروز ۲۱ بهمن گفته است که کنترل ایران به جای سیاسیون، در دست نظامیان است. همزمان گزارش شده است که مردم زاهدان پس از نماز همانند جمعه‌های گذشته دست به راهپیمایی زدند و خواهان آزادی زندانیان سیاسی شدند.
معترضان شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «می‌کشم، می‌کشم آنکه برادرم کشت» و «نه سلطنت، نه رهبری، دموکراسی، برابری»» سر دادند.

مولوی عبدالحمید درخطبه های نماز جمعه گفت: «الان کشور در دست نظامیان است. بسیاری از مسئولان نظامی‌اند. ما نظامیان را دوست داریم اما آن‌ها کارشان چیز دیگری است. کشور باید در دست سیاسیون باشد. مسئولیت‌ها هم با کسانی ‌باشد که دلسوزاند و تخصص دارند.»

به گفته آقای اسماعیل‌زهی: «ملت دچار مشکل است و احساس بحران می‌کند. ملت ایران دیگر ناامید شده است و چون می‌داند مشکلاتش حل نمی‌شود و اعتراضات برای همین است. خیلی از مردم بدهکارند و از پس زندگی برنمی‌آیند. دلار بیست تومانی شده چهل و پنج هزار تومان و مردم دیگر نمی‌توانند خرید و فروش و تجارت کنند.»

اشاره آقای عبدالحمید به اعتراضات سراسری چهارماهه اخیر پس از کشته شدن مهسا امینی در گشت ارشاد تهران است که در آن بیش از ۳۲۶ تن از جمله ۴۳ کودک کشته شده‌اند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در ادامه خطبه‌های نماز جمعه گفت: «خواست همه ملت است که همه زندانیان سیاسی و اعتراضات اخیر آزاد شوند. حاکمیت تعدادی را آزاد کرده است و این قدم مثبتی است. باید همه زندانیان و همه بازداشتی‌ها اعتراضات اخیر آزاد شوند».

به گفته ناظران بین المللی در جریان اعتراضات اخیر بیش از بیست هزار نفر بازداشت شده اند که اخیرا و پس از اعلام «عفو رهبری» تعدادی از بازداشت شدگان آزاد شده اند.

او اضافه کرد: « فشار وسرکوب و زندان جواب نمی‌دهد. چرا که مشکل بجای خودش باقی است. مبارزه با معلول فایده ندارد باید به سراغ علت رفت. بیایید با گفتگو و مذاکرات مشکلات را کشور حل کنیم و به خواسته زنان و مردان گوش دهیم.»

مسئولان حکومتی و رهبر ایران اعتراضات را به رسمیت نمی‌شناسند و آن را توطئه دشمنان خارجی می دانند و معترضان را «اغتشاشگر» خطاب می‌کنند.

مولوی عبدالحمید در ادامه سخنانش گفت: «مردم برای پیروزی انقلاب ۵۷ مشتاقانه آمدند اما هر چه از انقلاب بیشتر گذشت، تنگناها بیشتر شد. خیلی‌ها که در اوایل انقلاب همراه بودند یا جدا شدند یا ما جدایشان کردیم، چون برای خود میدانی ندیدند. به مرور حلقه انقلاب را تنگ کردیم.»

به گفته امام جمعه سنی زاهدان «تبعیض و نابرابری بیداد می‌کند. زنان در این مدت مورد تبعیض قرار گرفتند و شهروند درجه دوم بودند. اهل سنت شهروند حتی شهروند درجه دوم نیستند و شهروند درجه سوم هستند. به ما می‌گفتند شهروند درجه اول هستید اما عملا نبودیم. نه وزیری نه استانداری نداشتیم. در استان‌های سنی نشین در شورای تامین حتی یک نفر اهل سنت نیست.»

مولوی عبدالحمید اضافه کرد: «در ادارات و سازمان‌ها تبعیض بیداد می‌کند. در استخدام‌ها و بکارگیری سنی‌ها و در آموزش و پرورش که زیربنای ترقی و پیشرفت است ولی همواره تبعیض و دغدغه بوده است. بارها شکایت شده، اما نتیجه ای نداشته است. در مناطقی که هشتاد درصد اهل سنت هستند، هیچ مسئولی سنی نیست.»

پیش از این هم آقای عبدالحمید گفته بود برای هیچ یک از نامه‌هایی که در مورد احداث مسجد یا جلوگیری از تخریب نمازخانه‌های اهل سنت در تهران برای رهبر جمهوری اسلامی نوشته، پاسخی دریافت نکرده است.

روز گذشته مولوی عبدالحمید از بیانیه میرحسین موسوی برای برگزاری همه پرسی در ایران حمایت کرد و گفت «آقای موسوی با بیانیه اخیر خود نشان داد که واقعیت‌های جامعه را درک کرده است. وقت آن است که سایر سیاستمداران و علما به نجات کشور بیندیشند و واقعیت‌ها را ببینند».

میرحسین موسوی ۱۵ بهمن‌ماه در بیانیه‌ای خواستار همه پرسی برای «نجات ایران» شد.

مولوی عبدالحمید در آبان‌ ماه امسال هم در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان خواستار برگزاری همه پرسی با حضور ناظران بین‌المللی شده بود.

در اعتراضات بیش از چهار ماه اخیر، شهر زاهدان هر جمعه شاهد اعتراضات بوده و فضای استان سیستان و بلوچستان به شدت امنیتی است.
+101
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  کشور در دست شیاطین حرامیست !
  2
  11
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  اگر راست میگی وقت آن است که اول شما زنها را آزاد کنید و همراه با زنانتان قیام کنید ، آنوقت خواهی دید که کل ایران قیام خواهد کرد ، هر چند همه تان مثل هم هستید . تعجبم از این است چطور شما الان به فکر مسجد سنی افتادی ؟ تا حالا چرا صدات در نیامد ؟ جواب نامه های فاطی ما را هم نمیدن شما که دشمن آنها بشمار میروی . حال فرق رژیم گذشته و حال را درک کردی بفکر چاره ای دیگر باش و از نامه نوشتن و صبر کردن بگذر و قیام کن . فردا روز سرنوشت سازتان است
  5
  5
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  تنها کسى که همیشه تو این بگیر ببند ها مثل یه مرد واقعى هر چى واقیعت را بدون هیچ ترسى به زبان مى آورد،درود بر هفت جدت🙌
  5
  12
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  شماها جماعت عمریه همان‌قدر نظامیان را دوست دارید که حضرت علی ع را دوست داشتید! آخه چرا از پیش خود دروغ می‌سازید؟ اگر امیرالمؤمنین ع را دوست داشتید، پس چرا بر علیه او لشگر کشیدید؟ فقط بخاطر فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب که تاکید بر وحدت ملی کرده‌اند بیشتر از این پیله نمیکنم.
  20
  4
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. این مولوی هم یک آخونده و آخوند خوب آخوند مرده است و اگه اون لباس موالیش رو از تن دربیاره و مثل بقیه دوستان بلوچ لباس بپوشه بهتره و درحال حاضر " سگ زرد برادر شغاله "
  9
  5
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  دستشون درد نکنه که کشور دست نطامیان هست، اگر سپاه, ارتش و بسیج نباشه شما سگ وهابی های عربستان، مجاهدین خلق و تجزیه طلب ها همه رو سر می‌برید.
  13
  4
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  جالب نیست ،یک آخوند سنی نماد مقاومت در ایران شده. حکومت سپاه را نمی‌‌خواهد. حجاب اجباری را نمی‌‌خواهد. از حقوق بهاهی‌ها دفاع می‌‌کند. راست یا دروغ آن را در عمل نمی‌‌دانم ولی سردر گمی در این است که ملیحه خانم چیریک می‌‌گوید. همه این چیز‌ها که این درخواست دارد من نمی‌‌خواهم. عقیده دارد همین چیز‌ها که این نمی‌‌خواهد خوب هستند. اگر قرار رضا پهلوی بیاد. دنیا دیوانه دیوانه در مملکت ما. مرید چگورا سپاه و بسیج می‌‌خواهد. مرید عمر عثمان. غیره سپاه را قبول ندارد می‌‌گوید قاتل هستند. آزادی می‌‌خواهد. جنون در هر خانواده یک دوست و یار دارد. ما همه این دوست و یار نبودیم ؟ کمی وجدان فکر کنید به ۵۷
  7
  1
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  مولانا جان گل گفتی اما شل گفتی یک کم هم دیر گفتی، البته اگر این هزار پدران رو که شعورشون به مقیاس آفتابه محاسبه میشه رو اسمشون رو گذاشت نظامی 😡😠🤬😤
  3
  7
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  ببین رهبرت که مثل همه شماها به صیغه و لواط دادن شهره آفاق هست، صحبتهاش آدم رو یاد دستشویی مسجد شاه میاندازه، می‌دونی که جریان هیأتی و پول حموم نمره منصوری و غیره ....😡😠🤬😤
  1
  5
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ۱-خانمها و آقایان: ایشان ازابتدای صدارت تا کنون در نقش امام جمعه زاهدان، کندوی عسلی بود که شهدش به حاکمیت میرسید. اگر نیروی بسیجی، سپاهی توسط عده ای ربوده و به آن طرف مرز برده میشد، با میانجگیری ایشان آزاد میشد. بالا نشین ها در موقع انتخابات وعده اجازه مسجد اهل سنت در تهران را به ایشان میدانند و تحویلش میگرفتند. او هم خوش باور بود به مردم توصیه میکرد که رای بدهند. در این اواخر پایگاه اجتماعی خودش را از دست داده بود. ولی با این موضعش اکنون به خصوص در زاهدان و خاش حرفش خریدار دارد.
  2
  8
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  دوم- یادآوری بکنم که امام جمعه سنی چاه بهار، از حلقه به گوشان دولت مرکزی است. به نظرم فعلا برای ما در ایران و خارج به صورت روتین روز جمعه روزی شده, که ببینیم این مولوی چه میگوید و تحمل رژیم تا کجاست! فراموش نکنیم که ماموریت یک آدم دین زده رضای خداست. حرف کوتاه کنم پس از این موقعیت فعلا با احتیاط در حد سکوی پرش باید استفاده کرد! شاید ” هر چیز که خوار آید، یک روز به کار آید ”. سخت نگیریم! جانتان جور
  1
  7
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  ماموریت جزیره قناری تمام شد و اینجا پیدات شد ؟ هتل تاج محل هند منتظرتان بودم . نتوانستی امید دانا را بسمت خودتان بکشانید ؟ پولها را گرفته و حالا راهش را کج کرده و برگشته . تو هم برگرد ، پشیمون میشی آخر. اما از دین و فرقه هم بیخود حرف مفت نزن چون هیچ سودی نه این دنیا برایت خواهد داشت و نه آن دنیای نا دیده . مسیحیت ، اسلام ، هندو و غیره به فرقه هایی تبدیل شدن چون ادیانی هستند توام با خرافات و دروغ . سنی یا شیعه وبا انشعابهای آن در اصل از یک ریشه اند . همه اعتقاد دارند که عایشه غسل دادن را با آب به دو مرد یاد داد و سینه های فاطمه سفید بلند بود . حال شما تفسیر میکنی که آن مرد برادر رضاعی بود و سینه ها هنگام شیر دادن هویدا شد . بهتر نیست کوتاه بیایی چون الان جناب سروان ریسه میاد و شروع میکنه به منفی باران .
  1
  1
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  solswe - مالمو، سوئد
  حسابی معلومه که ساندیس خورهای سایبری از تو خیابون برگشتن سر پستشون و مشغول شدن!
  0
  2
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.