ادعای کیهان: تورم دوره پهلوی «۲۷۰ درصدی» بود

روزنامه کیهان نوشت: آن پیام معروف منتسب به هویدا درباره ثبات قیمت تخم‌مرغ یا خودکار جیبش در خلال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶ فقط در برخی اقلام خاص مصداق داشته است وگرنه به‌طور کلی کاملاً نادرست است. شاخص قیمت اجناس CPI طی زمان مسئولیت او حدود ۲.۷ برابر شده بود، یعنی تورم ۲۷۰درصد!)

باید توجه داشت که آن پیام معروف منتسب به هویدا درباره ثبات قیمت تخم‌مرغ یا خودکار جیبش در خلال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶ فقط در برخی اقلام خاص مصداق داشته است وگرنه به‌طور کلی کاملاً نادرست است.

شاخص قیمت اجناس CPI طی زمان مسئولیت او حدود ۲.۷ برابر شده بود، یعنی تورم ۲۷۰درصد!). نکته قابل توجه‌تر اینکه حتی طی همان سال‌های «طلایی» نیز، نابرابری اجتماعی به‌شدت رشد کرد. یک‌دهم برخوردار به‌شدت مرفه‌تر شد و ضریب جینی به رقم عجیب «افزون بر ۵۰ صدم» رسید.

رشد فروش نفت و نیز توسعه تسلیحات، اقلام آماده و صنایع بزرگِ غیردرون‌زا و وارداتی طی یک دهه پنل‌ها و تابلو‌ها را به نمایش فربه شدن اقتصاد ایران سوق داد، اما اتفاقاً همین عدم‌توازن و برون‌گرایی افراطی و رشد مجازی و غیرواقعی و ناهمگون و غیرعادلانه، پاشنه آشیلی شد برای سقوط اقتصاد نفت‌بنیان عصر پهلوی دوم، عنصری که کنار عدم توسعه سیاسی و دیکتاتوری نظام حاکم، به طوفان سهمگین خشم مردم بدل شد و طومارِ حکومت «از حیث اقتصادی قدرتمند» ِ (!) پهلوی را درهم پیچید.
+6
رأی دهید
-118

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  اون موقع یه تورم داشتیم بخاطر افزایش ناگهانی قیمت نفت، بهش میگن بحران نفتی،اعراب لوله ها رو بستن حتی روی ژاپن. ما شدیم تنها نفت فروش دنیا. اهمیت ایران و شاه خیلی رفت بالا، نفت۳دلاری شد۱۲دلار، درنتیجه شاه میگفت نمیدونیم بااین همه پول چیکارکنیم.حقوق های حقوق بگیرا زیاد شد، خیلی زیاد، یعنی یه شوک افزایش حقوق بود.و درنتیجه تورم شد قیمتا گرون شد کمی. اما سال بعد ارامکو باامریکا تبانی کرد،یمانی گفت خدمتی که مابه غرب کردیم درتاریخ ثبت میشه. درنتیجه دوباره قیمت نفت امد پایین، شاه دیگه حقوقا رو زیاد نکرد که باعث اعتصابات شد و خمینی ازش بهره برد
  3
  27
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این گوساله حسین دماغو یه چیز شنیده که دروغ هر چی بزرگتر باشه قابل باورتره ، ولی ابله مثل یکی از همون پُکهای شمری که به وافورش میزنه ، اینجا هم گازش رو گرفت و مثل همیشه یه ..اضافه ای خورد! لازم شد بگم ، همون وافورت داغ داغ و خشک خشک ، تو اونجای آدم دروغگو و لاشی !
  3
  34
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  خب سندی چیزی میزی با حرف که نمیشه ، دوما فکر کردید با حاج ممد قلی طرفید؟ و جوانان که آن دوران را ندیدند و غیره؟ این حرفا برای نیروهای خودتان است که دارند ریزش می کنند در زمان شاه هیچ تورمی نبود اصلا گرانی نبود بله یکعده یاتاقان گشاد کرده بیسواد مثل آخوندا که سواد نداشتند و بیکار بودند گرانی بود
  2
  24
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  بازهم حسین وافورمداری زر زد!! اون دوره هرچی بود هزار بار بهتر از حالا است روی همه کالاهای مصرفی به مردم سوبسید میدادند از نفت و بنزین گرفته تا نون و گوشت تا فقرا کمتر تحت فشار باشند ولی جمهوری اختلاسی سوبسید رو برداشت و پول یارانه میده به مردم که با بی ارزش شدن پول کشور درواقع این یارانه هم حتی کفاف خرید یک کیلو گوشت را هم نمیده حالا این وافوری فکر میکنه ایران دچار شکوفایی اقتصادی شده
  2
  22
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا

  فقط همین مرتیکه شیره ای رو بدم به من راضیم خیلی خیلی باهاش کار دارم
  1
  22
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  آره دلار هم سالها روی هفت تومن نمونده بود
  2
  28
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  همین جمله کافی است در جواب ادعای کیهان به تورم در زمان حکومت شاه فقید ایران. { دروغ هر چقد بزرگ باشد باور به ان اسانتر است } اخر نویسنده کیهان کمی صبر بگیرید که انهای که در زمان ان خدا بیامرز زنده بودن بمیرند و بعد این دروغهای بزرگ را بزنید . هر چند تاریخ می تواند دروغهای شما و انهای دیگر را افشا کند ولی شاید کسانی باشن که طاقت و حوصله این را نداشته باشن نگاه به تاریخ حکومت قبل از نظام اخوندی در ایران اندازند و به این دروغهای شما باور داشته باشند.
  0
  22
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  دروغ که خناق نیست گلوی حسین بازجو را بگیرد ، و بشریت را از وجود این نکبت نفرین شده خلاص کند
  3
  22
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  اون تورمی که کیهان در موردش می‌گوید، تورم پهن در مغز خشکه مذهبی هایی مثل شریعتمداری و امثال او بوده است و البته دروغ های گنده گویی از حسین شیره ایی و ارباب منفگی اش چیز تازه ایی نیست !
  1
  22
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  کیهان هم مثل آخوندا دروغ های بزرگی میزند باور نکنید. فرق این دو این است که شاهدی از گفته های آخوند نیست ولی برای این گفته اقتصادی شواهد میلیونی وجود دارد. قیمت خودکار و تحم مرغ یک نمونه ازمزخرف گویی های کیهان است . مالیاتی که از مردم گرفته میشود را تورم میگویند وایشان ارزش پول کشور در مقابل ارزش پول کشورهای دیگر را مثال نزدن چون بجای گرفتن مالیات های نجومی دولت سوبسید میداد و قیمتها را هم کنترل میکرد . دوزاری گرفتن شما ها أخوندها در زمان پهلوی به تومان تبدیل نشده بود . دلار ۷ تومانی یا ۷ تومان و دوزار بود و پول ایران جزو ۱۵ ارز دنیا قابل قبول بود . مالیاتهایی که شماها از مردم میگیرید و بدون پشتوانه پول چاپ میکنید و دلار را ۶۴۰۰ برابر رساندید را تورم نامناسب می گویند.
  3
  15
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  دوستان منظورش نرخ شیره و تریاک بوده !!!
  2
  15
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  کم کم دارم شک میکنم شاید روی کره زمین دو تا کشور ایران وجود داشته یکی که ما در اون بزرگ شدیم و یکی که شریعتمداری و اسلامیون در اون زندگی میکردند.
  1
  17
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این کیهان تهران هم مانند قوقوقولی قو پر رو.است
  0
  0
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.