علیرضا کیانی، تحلیلگر سیاسی: با نگاه به اسامی عوامل کشتار مردم ایران پس از سال ۵۷, حقانیت ساواک ثابت شد


علیرضا کیانی تحلیلگر سیاسی در گفتگوبا ایندیپندنت فارسی یکی از دلایل انحلال ساواک را راضی کردن مخالفان برشمرد، اما آن را تدبیری ناموفق دانست. او تاکید کرد حقانیت عملکرد و اقدامات ساوک با نگاه به اسامی عوامل کشتار مردم ایران، پس از سال ۵۷ روشن می‌شود.
آقای کیانی شرح داد که هرگونه ضعف مقابل ارتجاع سیاه و ارتجاع سفید باعث موفقیت آن‌ها می‌شود و به نظر ایشان این گروه‌های مخالف خاندان پهلوی اساسا خواستار دموکراسی نبودند و از اوائل دهه ۲۰ برای براندازی پادشاهی و بازگرداندن کشور به عقب تلاش می‌کردند.

ایشان در ادامه در جواب به این سوال که آیا طبق گفته برخی مورخین سازمان امنیت پادشاهی دست اسلامگرایان را در مقابل چپ‌ها باز گذاشته بود گفت: «کافی است نگاهی بیندازید به لیست طولانی زندانیان در آن زمان که شامل تروریست‌های اسلام گرا، مجاهدین خلق، حزب ملل اسلامی و یا روحانیون از جمله منتظری و رفسنجانی و حتی خود خمینی است. متاسفانه در سال ۵۶ و ۵۷ دست دستگاه امنیتی را برای فشار بر ارتجاع سرخ و ارتجاع سیاه به دلیل درک نادرست از فضای باز سیاسی بسته‌تر شد.
+108
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اگر همین ترفند و بلاهایی که نظام منحط و منفور جمهوری ترمالی بر سر معترضین و مخالفین میآورد ، ساواک هم بهمین شیوه رفتار و برخورد میکرد ، شاید الان وضع ایران بگونه دیگری بودم و این شیاطین عمامه بسر بر ایران حکومت و مملکت رو اینگونه به نابود نمیکشاندند !!
  4
  63
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  بسیار درست و سنجیده، انعطاف در مقابل این نوع جانوران بی اخلاق و نا نجیب همانند ترحم بر پلنگ نیز دندان که لاجرم خیانتی بوده و هست بر گوسفندان. البته اینان با عمال شرم آور خود ثابت کردند که از موش صحرایی هم ترسوتر اما بدلیل وجود کک ها در تنشان عامل انتقال بیماریهای واگیردار هستند🤬😠😡
  4
  33
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران

  چطور خمینی تروریست رفت پاریس. حتما از قبل اورپا برای ایران نقشه ها داشت . حالا که همه کشورها میگن مردم ایران باید خودشون تصمیم بگیرن چه دولتی میخوان اما اون موقع با هواپیما خمینی رو آوردن ایران. کاش شاه و رضا شاه آخوندها رو از ایران مینداختن بیرون همون نجف و کربلا. فقط ایران آخوند داره آخه تمدن ایران اصلا آخوند نداشت! ساواک هم اصلا کاری نکرده همه این چپ و راست و تجزیه طلب و کمونیست ها که زنده موندن الان به جون ایران افتادن
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  ایشون کاملا درست و دقیق توضیح داد.پس مانده های ارتجاع سرخ در شرایط فعلی هم در کنار عوامل رژیم مشغول سنگ اندازی و ایجاد تفرقه جلوی ایجاد رهبری،اتحاد و عبور به ایرانی سکولار و آزاد و دموکرات هستند.شاید اینها رسانه داشته باشند،و شاید در شبکه های اجتماعی صدایشان رو بلند کنند اما در بطن جامعه ایران از کوچکترین پشتوانه ای برخوردار نیستند و این تفاوت عمده و تایین کننده ایران امروز با دهه ۵۰-۶۰ شمسی هست.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.