تقویت دینار عراق در برابر دلار آمریکا و ارتباط آن با قاچاق ارز به ایران

بی بی سی: تصمیم دولت عراق برای پایین آوردن نرخ برابری دینار با دلار آمریکا با استقبال بسیاری از سیاستمداران عراقی مواجه شده است، هرچند مخالفان محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر، از آن انتقاد کرده‌اند.

هیات وزیران در عراق روز سه‌شنبه تصمیم گرفت که دینار را تقویت کند. به این ترتیب نرخ رسمی هر دلار آمریکا از ۱۴۷۰ دینار عراق به ۱۳۰۰ دینار کاهش داده شده است.

تضعیف پول ملی عراق در برابر ارزهای دیگر طی ماه‌های اخیر به جایی رسیده بود که هر دلار آمریکا به طور بی‌سابقه به بهای ۱۸۰۰ دینار معامله می‌شد. سقوط دینار عراق اعتراضات بزرگی را به دنبال داشت ومعترضان از جمله خطاب به نخست‌وزیر شعار می‌دادند: «دلار را ارزان کن.»

محمد شیاع سودانی ضمن درخواست از شهروندان عراقی برای خودداری از ادامه موج خرید دلار، وعده داد بانک مرکزی عراق در هفته‌های آینده اقدامات بیشتری را اعلام خواهد کرد.

بحران ارزی عراق از آنجا شروع شد که وزارت دارایی آمریکایی برای بستن شریان‌های مالی به سوی ایران، تبادلات شبکه سوییفت با ۱۴ بانک عراق را متوقف کرد.

مشکل قاچاق ارز به ایران به حدی بود که وزارت کشور عراق کمتر از یک ماه پیش از نصب دستگاه‌های اشعه ایکس در گذرگاه‌ها خبر داد تا با قاچاق دلار مبارزه کند.

دولت اقلیم کردستان عراق هم در این اقدام با دولت مرکزی همراهی کرد.

محدودیت‌های اعمال‌شده از طرف آمریکا و نظارت بیشتر، باعث شد تا عرضه دلار در بازار عراق پایین بیاید و به این ترتیب بهای آن در بازار غیررسمی بالا برود.

یکی از اقداماتی که آمریکا برای انجامش فشار آورده محدودیت حراج روزانه دلارهای نفتی بوده است.

فدرال رزرو، یا همان بانک مرکزی آمریکا، بخشی از ذخایر ارزی عراق را دارد و با همین اهرم فشار، دولت عراق پذیرفته که با ایجاد یک سامانه آنلاین، پیش از آنکه تراکنشی انجام شود هویت دریافت‌کنندگان نهایی ارز در آن ثبت شود.

به دنبال محدودیت‌‌ها و تداوم بحران ارزی، مصطفی غالب، رئیس قبلی بانک مرکزی، دو هفته پیش اعلام کرد توانایی رویارویی با بحران ارزی را ندارد و استعفا داد.

مدت کوتاهی پس از آن تصمیم به تقویت دینار در برابر دلار گرفته شده است.

رئیس جدید بانک مرکزی ابراز امیدواری کرده که با این تصمیم فشار اقتصادی روی دوش شهروندان عادی کاهش یابد.

طیف‌های مختلف، از جمله گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران از این اقدام استقبال کرده‌اند و برخی آن را به عنوان ضربه‌ای به پایگاه و محبوبیت مقتدی صدر تعبیر کرده‌اند.

تصمیم کاهش نرخ رسمی دلار به ۱۳۰۰ دینار بلافاصله تاثیرش را در بازار غیررسمی هم نشان داد و نرخ دلار در بازار غیررسمی به زیر ۱۵۰۰ دینار رسید.

عراق در سال‌های اخیر با مشکلات اقتصادی فزاینده روبرو بوده و نرخ بیکاری در آن روندی صعودی داشته و به بالای ۱۴ درصد رسیده است، مشکلی که برای جوانان شدیدتر است؛ از هر چهار جوان عراقی جویای کار یکی از آنها بیکار است.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.