۲۲ بهمن؛ نخستین رویارویی رسمی علی خامنه‌ای با شاهزاده رضا پهلوی

خامنه‌ای در تازه‌ترین سخنرانی خود نشان داد از فراخوان ۲۲ بهمن شاهزاده رضا پهلوی نگران شده استایندیپندنت فارسی: علی خامنه‌‌ای در واکنش به پیام شاهزاده رضا پهلوی خطاب به مردم ایران برای تبدیل کردن ۲۲ بهمن به «باشکوه‌ترین روز در تقویم انقلاب ملی ایران»، از حامیان خود خواست این روز را «مظهر اتحاد ملی» کنند.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از تمامی ایرانیان سراسر جهان خواسته است با هر عقیده‌ و باوری، در گردهمایی‌ها ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه) در سراسر جهان حاضر شوند و دنیا را به پشتیبانی موثر از انقلاب ملی ایران فرا بخوانند. او از تمام مخالفان جمهوری اسلامی خواست با به رسمیت شناختن اختلاف‌نظرها، «روی نقاط اشتراک‌‌ها» تمرکز کنند و «صدایی واحد و بلند را در پشتیبانی از انقلاب ایران به گوش رسانه‌ها، افکار عمومی و سیاستمداران کشورهای‌ میزبان برسانند».

این فراخوان تاریخی روز چهارشنبه ۱۹ بهمن واکنش علی خامنه‌ای را در پی داشت. او در دیدار با گروهی از نیرو‌های ارتش، از حامیان خود خواست «حرکت ۲۲ بهمن را مظهر اتحاد ملی و وحدت ملی قرار دهند».

او بی‌آنکه از شاهزاده رضا پهلوی نامی ببرد، اضافه کرد چنین اقدامی پیام صریحی به «دشمن» خواهد بود که «تلاش او برای از بین بردن اتحاد ملی، تلاش خنثی‌شده‌ای است».

خامنه‌ای همچنین به دعوت شاهزاده رضا پهلوی از ارتش برای تبدیل شدن به «سپر مردم بی‌دفاع» ایران واکنش نشان داد و به تعریف و تمجید از این نیروی نظامی پرداخت. او در این سخنان تلاش کرد تعاریفی از ارتش ارائه دهد که گویی صدر تا ذیل این نهاد نظامی را نیروهای وفادار به جمهوری اسلامی تشکیل داده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این گفته شاهزده رضا پهلوی که ارتش باید در کنار مردم ایران قرار بگیرد، مدعی شد: «ارتش بنا بود کنار مردم بایستد و امروز ارتش ما به‌مراتب از آن روزهای اول انقلابی‌تر است.»

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، به حضور دهه هشتادی‌ها در اعتراض‌های سراسری سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: «دیدید راجع به دهه‌ هشتادی‌ها چقدر برای مردم لطیفه‌های مسخره‌آمیز بیان کردند اما در اعتکاف امسال دهه‌ هشتادی‌ها حدود ۷۰ درصد جمعیتی بودند که اعتکاف کردند.»

خامنه‌ای پیش‌تر در واکنش به حضور گسترده اعتراضی مردم ایران در خیابان‌ها مدعی شده بود که مردم از نظر او کسانی‌اند که در مراسم دولتی روز ۱۳ آبان شرکت کرده‌اند. او در تازه‌ترین سخنرانی خود هم تلاش کرد نماد نسل دهه هشتادی‌ها در ایران را کسانی معرفی کند که در برنامه‌های مذهبی شرکت می‌کنند و مدافع جمهوری اسلامی‌اند.

تلاش خامنه‌ای برای تعمیم حضور حامیان جمهوری اسلامی در مراسم حکومتی ۲۲ بهمن امسال به کل مردم ایران و ارائه تصویری وارونه از این حضور از دیگر اهداف او در این سخنرانی است و نگرانی روزافزون او از محبوبیت و نفوذ روبه‌گسترش شاهزاده رضا پهلوی در میان مردم ایران را آشکار می‌کند.

علی خامنه‌ای در سال‌های اخیر بارها از محبوبیت خاندان پهلوی و موج فزاینده درخواست‌ها برای بازگشت این خاندان به ایران برای بازسازی دوران باشکوه تاریخی ایران ابراز نگرانی کرده است.
+280
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  آخه فرقش در این هست که خامنه‌ای پول داره وسایل نقلیه داره رسانه داره کارمندان و دانش آموزان رو میتونه مجبور به رفتن کنه اما رضا پهلوی بنده خدا هیچ یک از این عوامل رو نداره و این راه پیمایی با اون راه پیمایی حکومتی با اون همه امکانات‌ خیلی فرق داره
  16
  99
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اشتباه بزرگ و همانطور که فاطی افغان می فرماید توقع کلان است از مردم که در روز ۲۲ بهمن با کسانی که نظام آخوندی برای راه پیمای به خیابان می آورد روبرو شوند. نظام آخوندی کلی سرمایه گذاری می‌کند برای روز ۲۲ بهمن که راهپیمائی با شکوه برگذار کند . شما آقای رضا پهلوی نه آن امکانات مادی را دارید و نه آن دسترسی به مردم که به خیابان‌ها بیاوریدشان تا با کسانی روبرو شوند که نظام اخوندی آنها را اورده.
  9
  18
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  گور بابای خامنه ای، ولی حقارت از این بالاتر برای این شازده که اولا میگه باید اول به من وکالت بدهید تا من برم کاری بکنم! انگار کار ساختمانی میخواهد انجام بدهد میخواهد اول در دفتر اسناد به ثبت برساند! هاها پس تو این 40 سال مگر کسی به تو وکالت داده بود که حرف میزدی! تاره بعد از اینکه کمپین وکالت میدهم باز شد همش 300 هزار نفر بهش وکالت دادند! هاها فقط خارج کشور بیش از 6 میلیون ایرانی زندگی میکنند! این سبک عقل و بقیه طرفدارانش که تو این سایت خودشان را سالیان سال است جر و واجر کردند که خیلی طرفدار دارد پس چی شده؟ همش 300 هزار نفر؟ تاره اگر بعدا کاشف به عمل نیاد که همین 300 هزار نفر هم مثل همینجا با 100 تا آی دی وکالت داده باشند 🤣
  31
  23
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  Ghooloo - آبادان، ایران
  تو باز اینجا پیدات شد ؟! چند دفعه باید سیفون بزنیم؟ الآن کامنتی چقدر میگیری؟ غلو هم بود غلو های قدیم، معرفت داشتن، مرام داشتن، حروم خور نبودن! ساندیسهات ته کشیده؟
  14
  8
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  مرغجوش، الان من پیدام شد دردت گرفت؟ منو دوباره دیدی خاطرات تَلخت تداعی شد؟ روزی چند بار مگر سیفون میکشی؟ کلا شغلت تو میامی نظافت و سیفون کشیدنه؟ پاچه خوار همایونی، غلو یعنی حرف حق! یعنی به جایی آویزان نبودن! یعنی کنار مردم بودن! یعنی دشمن مستبد و دیکتاتور! چه قدیم، چه جدید همیشه همین راه و همین مسیر ما بوده! پس دم از معرفت و مرام نزن که آدم پاچه خوار و دیکتاتورپرست بامعرفت و بامرام نمیشه! مال باباتو خوردم زر میزنی حلال و حروم میکنی پاچه خوار؟؟؟
  10
  11
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  Ghooloo - آبادان، ایران
  اینجا خودتو نشون دادی قبلا، قدیمی تر ها تو رو خوب میشناسن! حالا چند روز شلنگ تخته میندازی و یه جاهایی رو میبوسی تا چک ها بدستت برسه و ، همین، حاجی حاجی مکه تا ساندیس ته بکشه و موهات رو آتیش بزنن! « غلو، بدو بدو پاچه بگیر، ماچ کن، منفی بباف، دلقک بازی دربیار، راستی، دو سه تا اسم کاربری جدید هم انتخاب کن»! دیگه جوابت رو هم نمیدم! «حیف از طلا که خرج مطلا کند کسی»!
  7
  3
  جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  آخی اینجا خودشو نشون داده؟ پاچه خوار جان زیاد به اون عقل ناقصت فشار نیار چون قدیمی تر از من کسی اینجا نیست و در طول بیش از 20 سالی که من در این سایت فعالیت داشتم یک کامنت از من نه به نفع این رژیم نه به نفع اون رژیم پیدا نمیکنی و هیچوقت هم مثل شما اراذل شاه دوست سنگ کسی را به سینه نزدم و یک انسان آزاد و مستقل بودم فقط مثل شماها اینقدر بیکار و بیعار نیستم که کار و زندگی نداشته باشم و شبانه روز اینجا آویزان باشم! میدانم درک و فهمش برای آدمهای پاچه خوار سخت است ولی آن دیگر مشکل خودتان است پاچه خوار جان! از قدیم هم گفتند طلا که پاکِ چه منتش به خاکِ
  4
  8
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  GHOOLOO بگوری چشم ..... تو تا میتونی خودت را . پاره کن . ملت ایران خاندان پهلوی را دوست دارند و تو عمله برو مواجب ترا بگیر. ببین قولو اگر پهلوی ها نبودند تو شغل ابا اجدادی ترا ادمه میدادی. یعنی همانجا که ان بزرگوار ها در سینه کش افتاب میخوابیدند.. پهلوی ها شما را ادم کردند
  4
  2
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  قوقولی. شنیدم شاعر هم شدی. از قدیم ادم های گشاد یا شاعر میشوند یا هواشناس.زیاد بخودن فشار نده.همان نویسندگی که ابراز میکردی کافی بود حالا میخوای ادا اطوار شعرا را هم در بیاری.بیا گفتگو گر بیا گفتگو کنیم
  4
  1
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  قولی. گوش کن تو دیگر از پاکی زیاد حرف نزن که صدای من در میاد . یادت باشه
  5
  2
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  طالع بین ضدایرانی، معلوم شد تو و جد و آبادت از همان اشخاصی هستید که از زمان پهلوی ها تاره آدم شدید و قبل از آن یا عملگی میکردید یا حمالی! واسه همین هم بقیه را مثل خودت می بینی! پاچه خوار همایونی جد پدری من زمانی که کتاب مینوشت بابای خود رضا خان پهلوی هنوز معلوم نبود کیه چه برسه به شما تخم و ترکه های شعبون بی مخش که هنوز هم دنبال ابویتون همه جا میگردید!
  2
  5
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  طالع بین شاه پرست، تو نه سواد درک و فهم نوشته های مرا داری و نه من وقت برای بی سوادی مثل تو دارم. از طرز نوشتنت هر آدم عاقل و باسوادی به میزان سواد ...نداشته ات پی میبرد! همینطوری به وق زدنت ادامه بده بیکار نباشی!
  1
  3
  شنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  هیچ تظمینی برای آینده ایران نیست فقط اطمینان داریم که با سرنگونی حکومت اسلامی فجیح ایران آزاد میشود و مخالفین این جنبش یا انقلاب کسانی هستند که خائن به ایران و دشمن درجه یک ملت ایران میباشند وبااشکال تراشی مسایلی چون وکالت یا باور های مختلف و یا ایراد به افراد فعال بهانه ای بیش نیست برای مخالفت با ازادی ایران
  1
  1
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  GHOLLOO گوش کن قولی تو صد مرتبه در بوق و کرنایی که پولش معلوم نیست از کجا تامین میشه گفته ای که پدر . پدر بزرگ . هفتاد جدت همه متفکر بودند اما یک مرد با غیرتی از مازندران سینه مردانه سپر کرد و ایران را ساخت بنحوی که تاریخ شهادت میدهد .حالا جرا هفت جدت نتوانستند همان مردی بشوند که ایران را ساخته باید قدری فکر کرد . مسلما انها از نظر استعداد و کار ایی توان نداشتند.قدرت پدر و پدر بزرکت در این بود که سینه کش افتاب بخوابند و ..... تسبیح بازی کنند و از ایات و سنن حرف بزنند. واقعا غیر از این بودند؟؟
  1
  1
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  بعیده رضاپهلوی شانسی داشته باشه، چون اصلا پراکنده اند. بی وقفه و دیوانه وار پرسشگری نمیذاره بهیچ هدفی برسن،به اسم دموکراسی و نقد افراط می کنن در زیر سوال بردن. ادم بیسواد با پرسشگری افراطی میخواددانش خودش رو برخ بکشه بگه بله منم یه دانش خاصی دارم بنام پرسشگری،
  1
  1
  یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.