ادعای یک مقام امنیتی ایران: ۹۰ کشور خواهان پهپادهای ایرانی هستند

العربیه: خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» در گفت‌وگو با فردی که او را «مشاور عالی وزیر اطلاعات» و «رئیس اندیشکده مطالعات سیاسی وزارت اطلاعات» ایران معرفی کرده، به نقل از او نوشت که 90 کشور جهان خریدار پهپادهای انفجاری ایران هستند که طی ماه‌های اخیر در اختیار روسیه قرار گرفته تا با آن به ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های شهری اوکراین حمله کند.

مشاور عالی وزیر اطلاعات ایران که حتی نام او اعلام نشده، چهارشنبه 19 بهمن در مراسم رونمایی از یک کتاب حکومتی در قزوین، ضمن طرح این ادعا گفت که این موضوع برای غربی‌ها قابل تحمل نیست.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز، سه‌شنبه 18 بهمن گفته بود که «تسلیحات و تجهیزات» نظامی جمهوری اسلامی، «خواهان و درخواست‌کننده‌های فراوانی» در جهان دارد.

مقامات نظامی و اطلاعاتی غربی اعلام کرده‌اند که روسیه تاکنون از بیش از 400 پهپاد تهاجمی ساخت ایران علیه زیرساخت‌های شهری اوکراین استفاده کرده است.

گفته می‌شود که ایران دست‌کم 1700 پهپاد شاهد- 136 را به روسیه تحویل داده است و قرار است محموله‌های دیگری نیز به زودی به این کشور ارسال شود.

اوایل هفته جاری، «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات یک کشور متحد آمریکا گزارش داد که‌ مسکو و تهران درصدد ساخت یک کارخانه پهپاد‌سازی در روسیه با هدف تولید 6 هزار پهپاد برای بکارگیری در جنگ اوکراین هستند.

بنا بر این گزارش، ساخت کارخانه مذکور، بخشی از همکاری نظامی فزاینده میان تهران و مسکو‌ به‌شمار رفته و شماری از مقامات عالی ایرانی اوایل ماه ژانویه برای بررسی مکان این کارخانه و چگونگی راه‌اندازی آن به روسیه سفر کرده‌اند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب این خبر مدعی شده که ایران از یک طرف جنگ در اوکراین حمایت نمی‌کند.

این در حالی‌ است که گزارش‌هایی درباره همکاری دوجانبه نظامی، فنی و تسلیحاتی بین ایران و روسیه، نگرانی‌هایی را برای دولت‌های غربی ایجاد کرده و محکومیت‌ها و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه رژیم جمهوری اسلامی به‌دنبال داشته است.
+5
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  دولت جیبوتی نام کشورشان را به "۹۰ دولت" تغییر داد!
  3
  15
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  شاید منظورش ۹ بوده نه ۹۰ چون ۹۰ نصف بیشتر دنیا میشه و یک کودک ۷ ساله هم متوجه اراجیف بودن این ادعا میشه. البته همان ۹ هم اگر درست بود،شامل نقاطی مثل روسیه،سوریه،یمن،سومالی و امثال اونها هست و اینها هم مثل روسیه از این پهبادها بعنوان جایگزین ارزان قیمت خمپاره و راکت استفاده میکنند.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.