نماینده مجلس: قرار نبود طرح فروش اموال دولتی و ملی به اطلاع مردم برسد

رادیو فردا: یک نماینده مجلس در یک بحث زنده تلویزیونی با حضور رئیس سازمان خصوصی‌سازی که به ترک استودیو وسط برنامه منجر شد، اعلام کرد طرح موسوم به «مولدسازی» قرار نبود به اطلاع مردم برسد و «فشار رسانه‌ای و فضای مجازی سبب شد که مصوبه و سپس آیین‌نامه آن منتشر شود».

به‌گزارش ایلنا، احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس، در مناظره‌ای که شامگاه سه‌شنبه ۱۸ بهمن از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می‌شد گفت از آذر ۹۹ تا آبان ۱۴۰۱ که این مصوبه تاییدیه رهبر جمهوری اسلامی را گرفت و «از آبان ۱۴۰۱ تا دی ۱۴۰۱ طی دو ماهی که آیین‌نامه تنظیم شد، همه چیز در اندرونی و در محرمانگی سپری شد».

به‌گفته این نماینده مجلس، این وضعیت «ایجاد سؤال و نگرانی کرده که کار به این بزرگی و با این وسعت در مورد ده‌ها هزار میلیارد ثروت کشور در اختیار یک گروه هفت‌نفره‌ای قرار می‌گیرد که بنا ندارند بگویند می‌خواهند چه کنند».

در این برنامه حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، هم به‌عنوان طرف مناظره حضور داشت که در پاسخ به سؤالات آقای علیرضا بیگی «پاسخ‌ها را حواله می‌کرد به این‌که رهبری باید بیاید این‌جا جواب بدهد».

بر اساس مصوبه‌ای با مجوز علی خامنه‌ای که در وب‌سایت رسمی دولت ابراهیم رئیسی منتشر شده، یک گروه هفت‌نفره با اختیاراتی گسترده، همچون «مصونیت قضایی» و «توقف دیگر قوانین»، اموال دولتی را که مازاد تشخیص بدهند، قیمت‌گذاری می‌کنند و به فروش می‌رسانند.

به‌گفته نماینده تبریز در مجلس، رئیس سازمان خصوصی‌سازی پس از طرح‌شدن ابهاماتی درباره جزئیات شیوه کار گروه مشاوران این سازمان برای اجرای مصوبه «تاب نیاورد و جلسه را ترک کرد».

این طرح که با مجوز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای جبران کسری بودجه دولت مصوب شده و همچنین شیوه اجرای آن با انتقادهای گسترده‌ای حتی در میان برخی چهره‌های نزدیک به حکومت مواجه شده است.

در یکی از این واکنش‌ها، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نامه سرگشاده‌ای به سران سه قوه نوشت: «این روش اداره دولت، ضمن آن‌که با اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی تعارض دارد، بسیار شباهت به رفتار معتادی دارد که نیازمند تهیه هزینه موادش است.»

آقای توکلی اما در نامه خود هشدار داد که «اگر این مصوبه به همین ترتیب به اجرا گذاشته شود، آن‌چه تا کنون با سوءتدبیر‌ها یا سوءنیت‌ها بر سر منابع نقدی آورده‌اند، به‌زودی بر سر منابع غیرنقدی نیز خواهند آورد».

با این حال، مقامات دولتی و نیز رئیس مجلس شورای اسلامی از این طرح دفاع کرده‌اند.
+5
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  کلا مردم در ایران هیپکاره اند مگر خامنه ای مفعول رئیس طویله رهبری شد مردم نظر دادند که در مورد غارت و چپاول منابع ملی ایران نظر مردم را بپرسند
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.