ابوالقاسم طالبی: مادر من هم یائسه می‌شود،من هم پروستات دارم، چیز بدی نگفتم

ایران وایر:شیما شهرابی
«ابوالقاسم طالبی»، فیلم‌ساز نزدیک به جمهوری اسلامی در برنامه «هفت» صداوسیما، سینماگران زن معترض را با ادبیات جنسیت زده تحقیر کرد و آن‌ها را افرادی خواند که «یائسگی» خود را تقصیر جمهوری اسلامی‌می‌دانند.
سخنان او با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد. به غیر از بازیگران، «کانون کارگردانان سینمای ایران» و هیات مدیره «خانه سینما» با انتقاد از ادبیات ابوالقاسم طالبی که آن را «مخرب» و «سخیف» دانسته‌اند، خواستار عذرخواهی صداوسیما بابت پخش این برنامه شدند. «پیمان جبلی»، رییس سازمان صداوسیما هم وادار به واکنش شد، هر چند او بیشتر طرف طالبی و «بهروز افخمی»، مجری برنامه هفت را گرفت.
«ایران‌وایر» با ابوالقاسم طالبی درباره ادبیات تحقیرآمیز و جنسیت‌زده او گفت‌وگو کرد. این گفت‌وگو خود اما با ادبیات سخیف، جنسیت‌زده و تحقیرآمیز همراه است.

طالبی در تمام گفت‌وگو، همان سخنان را تکرار و از گفته‌های خود دفاع کرد. او این موضوع که سخنانش را درباره سینماگران معترض به حجاب اجباری به کار برده است، انکار و خبرنگار «ایران‌وایر» را متهم به ندیدن فیلم مصاحبه او و بهروز افخمی کرد.

ابوالقاسم طالبی گفت واکنش‌هایی که به حرف او نشان داده شده، از سوی «محمدجواد آذری جهرمی» سامان‌دهی شده‌اند. او در همان برنامه هفت به محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم حمله کرده و او را به خاطر حمایتش از تلگرام و اینستاگرام، مقصر اعتراضات سراسری چند ماه گذشته دانسته بود.

***

آقای طالبی! ویدیویی از مصاحبه شما و آقای افخمی در برنامه هفت منتشر شده است، شما در آن از جملاتی استفاده می‌کنید که به زعم بسیاری، تحقیرآمیز بوده و با واکنش بسیاری روبه‌رو شده است.

من چیز خاصی نگفتم اما دوستان دوست دارند روی یک چیزهایی مانور بدهند. خدا نکند من تحقیر کنم. مادر خودم هم یائسه می‌شود. من تعجب نمی‌کنم از کسانی که این را تیتر می‌کنند، چون کاسبی است اما تعجب می‌کنم از افراد دیگر. من آن‌جا یک کلمه‌ای گفتم که این کلمه روزی ۱۰ بار  در شبکه «سلامت» گفته می‌شود.

آقای طالبی! الان مشکل استفاده از کلمه یائسه نیست، نحوه به کار بردن این کلمه تحقیرآمیز و جنسیت‌زده است؟

من چیز بدی نگفتم. گفتم انسان پیر می‌شود و همه چیز را نباید گردن جمهوری اسلامی انداخت. هر جای دیگر دنیا باشید هم همین اتفاق می‌افتد. بالاخره یک‌سری جوان می‌آیند جای شما، آن‌ها بازی می‌کنند و شما می‌روید نقش مادر را بازی می‌کنید. منتها یک‌سری می‌خواهند با گذاشتن این فیلم، حساسیت برانگیزند و مواضعی باز کنند که چه؟ الان چه کار باید بکنیم؟ فوقش بگویید تروریست‌ها بیایند ما را بکشند، خب بیایند بکشند. این‌ها همه کس را، از بچه تا بزرگ کشتند، فقط سینماگر نکشتند، خب بیایند بکشند.

منظورتان از تروریست‌ها کیست؟ جمهوری اسلامی که معترضان را اعدام کرد و جوانان را در خیابان کشت؟

آن‌هایی که باید منظور من را بفهمند، می‌دانند من چه می‌گویم. ببینید من هم پروستات دارم، من هم ۶۰ ساله شده‌ام و پروستات دارم اما پروستات من تقصیر جمهوری اسلامی نیست. مردها به یک سنی‌می‌رسند، پروستات‌شان بزرگ می‌شود.

مشکل استفاده از این کلمات نیست، مفهوم جملات شما تحقیرآمیز و جنسیت‌زده است.

پس شما با قضاوت سراغ من آمده‌اید.

چرا شما باید درباره زنان سینماگری که به حق پوشش خودشان اعتراض دارند، چنین توهینی کنید؟

من اصلا درباره حجاب صحبت نکردم. شما برو اول مصاحبه را ببین، بعد بیا با من گفت‌وگو کن. شما مصاحبه را ندیده‌ای، اشکالی ندارد. خیلی‌ها هم مثل شما به من توهین کرده‌اند.

آقای طالبی! زنان معترض سینما مورد خطاب شما بوده‌اند و حرف شما تحقیرآمیز، توهین‌آمیز و جنسیت‌زده برداشت شده است.

برداشت نشده است، یک‌سری هستند که هرچه بگویی، یک چیزی از آن درمی‌آورند. شما نخوانده دارید قضاوت می‌کنید.

این طور نیست. من فکر می‌کردم شما واکنش‌ها را ببینید، حداقل عذرخواهی می‌کنید و توضیح می‌دهید اما هم‌چنان بر موضع خودتان پافشاری می‌کنید؟

این که شما می‌گویید، یعنی پس می‌خواهید من را به غلط کردم بیاندازید. اساسا می‌خواهید هرکس که طرف‌داری می‌کند، هرکس که می‌آید در تلویزیون صحبت می‌کند، آن‌قدر برایش جوسازی کنید که بگوید غلط کردم؛ یعنی می‌خواهید سایت توبه راه بیاندازید. این جا صبح تا شب  فحش خواهر، مادر، ایل و تبار دارند به همه می‌دهند. من یک کلمه مثال زدم، با لبخند و یک نوع شوخی، آن وقت این را دارند مساله می‌کنند. معلوم است که توی آن یک کرمی وجود دارد. من که نمی‌توانم کرموها را درست کنم. بالاخره من به یک جایی زدم که آن فرد هزاران رسانه زیر دستش است؛ آقای جهرمی. به جهرمی بر خورده، همه سایت‌ها و روزنامه‌ها را ردیف کرده که همه چیز را ول کنید و فقط به این موضوع بپردازند. زلزله ترکیه را هم رها کنید.
+14
رأی دهید
-150

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا

  تو خودت کرمی انگل بی ادبی و بیشعوری از سر تا پا شون میریزه
  2
  144
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Didar2022 - پایتخت، اتریش

  خوشم میاد دیگه تا نق بزنن دهنشون رو سرویس میکنن مردم
  1
  60
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  خیلی خری !! حالا هی همش بزن !
  2
  54
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یه حیوون بی شعور نفهم را نمیشه توجیه کرد. از اون احمقهایی هست که برا پول مادر دختر زن و خواهرخودش را به قیمت مفت میده. اینم یه اخوندزاده یا ح.......ر. م زاده بیش نیست.
  2
  61
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  جای تعجبه این خانم که بلد نیست مصاحبه کنه و یک چنین موجود فرومایه ای رو به چالش بکشه چرا بهش اجازه چنین کاری را میدهند آیا هر خبرنگار بی سرزبان و ناشی باید مصاحبه کننده باشه؟ چقدر خوبه که آدم کاری را انجام بده که درش مهارت و تجربه داره تا این گونه فرومایگانی فرصت فرار پیدا نکنند
  3
  45
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  همون صداوسیما رو یونجه بکارند اینم بره شغل یونجه کاری ، خیرش بیشتره برای کشور. اینهمه صداسیمادانشگاه روشنفکر مایه بدبختی کشوره،چون قالتاقن،اینا باعث فرارمغزا شدن. اصلا کسی فیلم فرهادی که ۲تااسکار گرفته نگاه میکنه ، چندنفر واقعا فیلم فرهادی رو دیدن، مردم هالیوود رو بیشتر می بینن تا فرهادی، چه برسه تو، پس کلی از این روشنفکران و دانشگاهیان باید برن یونجه کاری، فرهادی ۲تااسکار گرفته ، بی نظیره ،هیچکس توی قرن۲۱ دوتا اسکار نگرفته، باید یه دیکتاتوری وحشتناک بیاد تمام اینا رو برگردانده به شغل اصلی یونجه کاری، و فرهادی رو فیلمساز کنه تا مردم بجای هالیوود فرهادی ببینن ،و یونجه زارای سرسبز رو ببینن بجای دانشگاههای مدرک گرا
  4
  33
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  Already به غلط کردن افتادی خبر نداری. واقعا که این ناموس فروشان طرفدار ملاهای کودک کش چه ادبیات سخیف و چاله میدونی دارند. الان هم سعی نکن ماستمالی کنی. دنیا دید و شنید که هم تو هم اون مردک چه نوع موجوداتی هستید.
  1
  42
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  مردک نفهم خیلی چیزها طبیعی هست توالت رفتن هم طبیعی هست ولی همین عمل طبیعی رو هیچکس نمیاد توی تلویزیون و راجعبش صحبت کنه و بطور مثال بگه شما توالت رفتن تون رو هم (....) میخواهید تقصیر جمهوری اسلامی بندازید. توی بی‌شعور اون کلمه نقطه چین رو روی آنتن زنده بگی اون بده نفهم
  2
  42
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  ش..دم به خودت، هیکلت، اسمت ....و رهبر چلاقت و نظام متعفنت. بی همه چیز.
  4
  45
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  اون .....تو که زیر همه خوابیده و چندتا مثل تو حـ... رو پس انداخته رو بیار با چادر سرش کنیم ببینیم شده یا نشده.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.