تاکید باکو: حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران از قبل برنامه‌ریزی شده بود

 نمایی از سفارت جمهوری آذربایجان پس از حمله مسلحانه به آن در روز هفتم بهمنرادیو فردا: همزمان با اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران که تهران در عملکرد خود در ماجرای حمله مسلحانه اخیر به سفارت جمهوری آذربایجان از «شتاب‌زدگی پرهیز می‌کند»، یک مقام باکو دوباره گفت آن حمله، «تروریستی» و «از قبل برنامه‌ریزی‌شده» بود.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آذ»، آیخان حاجی‌زاده، رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، روز دوشنبه ۱۷ بهمن در یک نشست خبری در باکو گفت: «پلیس ایران هیچ اقدامی برای جلوگیری از حمله تروریستی به سفارت ما انجام نداد».

در حمله یک ایرانی مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در روز هفتم بهمن، رئیس سرویس امنیتی سفارت کشته و دو تن دیگر از کارمندان امنیتی آن زخمی شدند.

دولت باکو یک روز بعد از آن کارکنان دیپلماتیک و خانواده‌ آن‌ها را به کشور خود برگرداند و سپس، فعالیت سفارت در تهران را تعلیق کرد. با این حال، مناسبات دو کشور قطع نشده و سفارت ایران در باکو به کار خود ادامه می‌دهد.

با وجود توضیحات پیاپی مقامات جمهوری اسلامی که مهاجم «انگیزه شخصی» داشته، آیخان حاجی‌زاده روز دوشنبه گفت: «تروریست مجهز به اسلحه و بطری آتش‌زا ابتدا به سفارت تیراندازی کرد، شیشه سفارت را شکست، سپس خودروی سفارت را آتش زد و بعدا فردی ناشناس نیز به سمت خودروی تروریست آمد و چیزهایی از آن برداشت و تمامی این حقایق نشان می‌دهد که سخن از یک اقدام تروریستی است».

نهادهای اطلاعاتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ده روز گذشته توضیح تازه‌ای در مورد مهاجم و نتایج تحقیقات از او منتشر نکرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه تصمیم جمهوری آذربایجان برای تعلیق فعالیت سفارت خود در تهران را تاسف‌بار نامید.

ناصر کنعانی گفت: جمهوری اسلامی «بر اساس خویشتن‌داری این مسئله را پیگیری خواهد کرد». او ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور «با دوستی و مودت» ادامه یابد.

در ماه‌های گذشته که مناسبات خارجی ایران با کشورهای دیگر به‌دلیل برخورد خشونت‌بار جمهوری اسلامی با معترضین داخلی و ادامه ظن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به نیات برنامه هسته‌ای تهران متشنج‌تر شده، آذربایجان کشور دیگری است که مناسبات آن با تهران بحرانی شده است.
+71
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  احمق اگر برنامه ریزی بود که کل ساختمون رو میبردن رو هوا.
  13
  7
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  paksan - ایران، ایران
  مگر در حمله به سفارت عربستان یا انگلیس تمام سلارت را بردن هوا ، دال ماش خورن ال کیوی تو را تا حد دانه ماش تقلیل داده
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  خیلی احمقانه بود. ترروریست به نگهبان که باید مسلح باشد سلام می کند و نگهبان در عرض دو سوت از آنجا فرار می کند و ماشین پلیس از راه میرسد و با صحبتی که نگهبان انجام می دهد هم نگهبان و هم ماشین پلیس محل را ترک می کند و نفر دوم هم که اسلحه در دست داشت سعی می کند به سفارت داخل شود و این تروریست را نجات دهد که درها را به روی خود بسته می بیند و به روی پنجره ها و شیشه ها شلیک می کند.همه اینها از دوربین های مدار بسته می گویند نه کسی دیگر.در ضمن در کجای دنیا دیده اید که قبل از مقامات سیاسی و امنیتی با تروریست مصاحبه کنند ؟ مثل اینکه دروبین و خبرنگار از قبل آماده بوده اند.فرمانده پلیس خیلی محترمانه با طرف گپ می زد. این یک برنامه تروریستی از طرف رژیم ایران بود و این مسله باعث مشکلات سیاسی در کل جهان برای ایران می شود.برای ایران فرقی نمی کند چون جایگاهی در دنیا ندارد.این نقشه بزدلانه بود چون ایران نتوانست در مقابل آذربایجان پروبازی دربیاورد.این مسله دست آذربایجان را باز گذاشت تا جاسوسان و کسانی که برای ایران کار می کردند و هر کسی که نام ایران را به زبان بیاورد را دستگیر کند و حتی حق اعتراض هم نخواه
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.