اقدام به خودکشی معترض ۱۶ ساله ایلامی پس از آزادی موقت

العربیه: محمدکمیل زندخانی، معترض 16 ساله، پس از آزادی موقت اقدام به خودکشی کرد.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، در گزارشی در این رابطه نوشت که این کودک 16 ساله طی دو نوبت بازداشت شده 43 روز بازجویی و شکنجه شده است.

بر اساس این گزارش پیش از اقدام به خودکشی این کودک طی هفته گذشته، آثار شکنجه بر بدن وی مشهود بوده و از نظر روانی نیز در شرایط بسیار وخیمی قرار داشته است.

او اولین بار آبان ماه بازداشت شده و با قرار وثیقه آزاد شده بود. این کودک برای بار دوم، چهارشنبه 30 آذر توسط نیروهای حکومتی ربوده شده و بعد از سپری کردن 19 روز بازجویی و شکنجه شدید، نیروهای اطلاعات پیکر نیمه‌جانش را مقابل درب منزل خانوادگی وی به حال خود رها کرده‌اند.

این کودک بعد از آزادی در نوبت دوم بازجویی، اقدام به خودکشی کرد که بر اثر سطح هوشیاری خود را از دست داده و به کما رفته بود.

محمدکمیل زندخانی اولین معترضی نیست که پس از آزادی موقت اقدام به خودکشی کرده است.

پیشتر نیز برخی از بازداشتی‌ها آزاد شده اقدام به خودکشی کرده بودند. از جمله یلدا آقا افضلی 19 ساله عرشیا امامقلی‌زاده 16 ساله، عاطفه نعامی 37 ساله، مینا یعقوبی 33 ساله، محسن جعفری‌راد 36 ساله و ….

پیشتر «العربیه فارسی» در یک گزارش تحقیقی در رابطه با علت اقدام به خودکشی بازداشت شدگان نوشته بود که مواردی داریم که زندانیان آزاد شده به خصوص زندانیان کم سن و سال می‌گفتند، «جلوی ما تریاک و قرص می‌انداختند» و می‌گفتند، «باید بخوری تا آروم بشی و دیگه تظاهرات نری».

اثرات این قرص‌های روانگردان کاملا بر روی افراد مشخص است. خودکشی‌ها می‌تواند آثار این داروها باشد. موارد دیگری مثل تجاوز در زندان و شکنجه‌های روانی می‌تواند عوامل دیگر این خودکشی‌ها باشد.

به گفته برخی بازداشت‌شدگان سال 98، موضوع قرص‌ها و داروهایی که به زندانیان داده می‌شود، جدید نیست. اما این داروها قبلا در دراز مدت عمل می‌کرد، اما امروز از داروهای قویتر با اثر سریعتر استفاده می‌شود که عوارضی چون افسردگی شدید، نا امیدی، آشفتگی فکری و توهم ( پارانویا )، بی‌حسی و یا از دست دادن قدرت تکلم را دربر دارد. به گفته فعالان حقوق بشر، باید زندانیان در این رابطه با هوشیاری از مصرف هرگونه قرص و دارویی که توسط زندانبان به آنها داده می‌شود، خودداری کنند.
+74
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  شیوه جوید طویله رهبری برای سلب مسئولیت از کشتن جوانان تمام 400 یا 500 زندانی آزاده شده که کشته شده اند یا از بلندی خود را پرت کرده اند - خودکشی کرده اند - بیماری قلبی داشته اند وووو
  1
  51
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ای بر پدرها و مادر لُنگ هواتون لعنت که شما زنازاده رو پس انداختند ، که بخاطر یک تیکه استخون و ساندیس بشین بلای جون مردم !!
  1
  61
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نیایش - تهران، ایران

  شاید باید اون موقع که همه تو خیابون بودند بزرگترها جمع میشدند جلوی در اطلاعات یا زندانه
  1
  46
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  لعنت به این وحشیها که بیرحمانه جوانان این اب و خاک را به این شکل شکنجه میدهند. بارها از خودم میپرسم اینها را چه میشود نامید. چگونه میتوانند زندگی کنند چگونه میتوانند بخوابند. ای لعنت بر خانواده خامنه ای کثافت خونخوار لعنت بر اسلام کثیفترین و وحشیترین مذهب دنیا
  0
  12
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  ای لعنت بر همگی شما، امیدوارم بچه هاتون جلوی چشماتون پرپر بزنند، همین بلایی که سر بچه های مردم آوردید سر خودتون بیاد.امیدوارم تکه تکه بشن. امیدوارم پدر و مادرتون از درد سرطان زجرکش بشوند. لعنت بر طرفداراتون. زیر آوار از درد به درک واصل بشوید. شما ها که ناموس ندارید ای بی وجدان ها. یک مشت وحشی خونخوار.
  0
  6
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  universe123 - لندن، انگلستان
  وقتی بی شرف های و ترسو ها در دیگر استانها ی فارس زبان و ترک زبان بیرون نمیان نتیجه تظاهرات همینه. پو فیوزها منتظرند کردها و بلوچها انقلاب کنند و کشته بشن بعد یک گروه فارس زبان و یا اصالتا ترک زبان دوباره مثل این ملاهای داعشی امور مملکت را بدست بگیرند و اقلیت را به حاشیه برانند. لعنت بر هر کی که تماشگر است.
  2
  5
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.