نسل جدید پهپادهای اسرائیلی با قابلیت حمل یک تُن بمب بی‌صدا و بدون‌‌دود

 پهپاد 4X-UMF Heronیورونیوز: ناوگان پهپادی اسرائیل یکی از مرموزترین زرادخانه‌های جنگی در جهان به شمار می‌رود و برای سال‌ها است که مقامات این کشور از هرگونه اظهارنظر صریح درباره آن خودداری می‌کنند.

اکنون یک مقام ارشد نظامی ارتش اسرائیل با ارائه جزئیاتی از این ناوگان می‌گوید پهپادهای مسلح این کشور قادر به حمل یک تُن مهمات هستند و می‌توانند با بمب‌های گرانشی خود، که هنگام سقوط صدا یا دودی تولید نمی‌کنند، مواضع دشمن را هدف بگیرند.

برای بیش از ۲۰ سال اسرائیل درباره برنامه پهپادی خود سکوت کرده بود، با این حال در ماه ژوئیه گذشته این کشور از پهپادهای مسلح خود پرده برداشت. چند ماه بعد در ماه نوامبر یک ژنرال اسرائیلی جزئیات دو مورد حمله با این پهپادها را، که یکی علیه شبه‌نظامیان فلسطینی و دیگری در هدفی دورتر احتمالا ایران یا سودان استفاده شده بود، به خبرنگاران ارائه کرد.

چنین هواپیماهای بدون‌سرنشینی که از راه دور هدایت می‌شوند، می‌توانند در فواصل بسیار طولانی عمل کنند و متمایز از آن دسته پهپادهای انتحاری‌ هستند که ایران گفت در حمله آخر هفته گذشته به یک مجتمع وزارت دفاع در اصفهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

یک افسر ارشد ارتش اسرائیل که به دلیل مقررات نظامی نخواست نامش فاش شود در توضیح پهپادهای جدید به خبرگزاری رویترز گفت نسل جدید پهپاد «هرون تی‌پی» عظیم‌ترین محصول پهپادی ارتش اسرائیل است و اندازه‌ای معادل یک هواپیمای مسافربری دارد. این پهپاد می‌تواند مهماتی با وزن موثر یک تن را حمل کند. تولیدکنندگان اسرائیلی معمولا قابلیت‌های مسلحانه پهپادها را به دلیل سیاست محرمانه وزارت دفاع این کشور اعلام نمی‌کنند.

نسخه‌های پیشین پهپاد «هرون تی‌پی» ۱۳ متر طول و ۲۶ متر عرض داشتند و می‌توانستند تا ارتفاع ۱۴ هزار متری صعود کنند. اندیشکده دفاعی موسسه خدمات سلطنتی بریتانیا (RUSI) گزارش داده است که پهپادهای دیگر اسرائیل همچون هرمس ۴۵۰ و هرمس ۹۰۰ نیز به نوبه خود می‌توانند مهمات قابل توجهی حمل کنند.

این افسر ارتش اسرائیل اضافه کرد تمام مهمات این پهپاد ساخت اسرائیل است و «بمب‌ها پس از رها شدن می‌توانند به سرعت صوت برسند.»

چنین بمب‌هایی برخلاف موشک‌های هلفایر، که توسط پهپادهای آمریکایی شلیک می‌شوند، دارای سیستم‌های پیشران نیستند که صدا و دود حاصل از احتراق سوخت تولید کنند. این افسر از ارائه جزئیات بیشتر در مورد مهمات خودداری کرد و تنها گفت زمانی که یک پهپاد مسلح حمله می‌کند «هیچ کس آن را نخواهد شنید، هیچ‌کس نمی‌بیند که دارد می‌آید.»
پهپاد هرمس اسرائیلمقامات اسرائیلی می‌گویند پهپادها در وهله نخست برای شبه‌نظامیان چریک طراحی شدند و هدف این بوده است که قبل از اقدامشان به پرتاب راکت شناسایی شده و مورد حمله قرار گیرند.

گمان می‌رود اسرائیل یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های هواپیمای بدون سرنشین را در اختیار داشته باشد، با این حال ارقام واقعی در مورد تعداد پهپادهایی که در اختیار دارد به دقت محافظت می‌شود.

اسرائیل برنامه پهپادی خود را پس از جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳ با مصر آغاز کرد. اکنون بنابه آمار موسسه «RUSI»، اسرائیل بیش از ۶۰ درصد از صادرات جهانی پهپاد را به خود اختصاص داده است.

فروش‌های پهپادی اسرائیل تنها از طریق دولت این کشور انجام می‌شود و فقط مشتریان دولتی قادر به خرید آن‌ها هستند. برای مثال دو ماه پس از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، آلمان خرید ۱۴۰ پهپاد اسرائیلی هرون تی‌پی را تایید کرد.

وزارت دفاع آلمان در آن زمان اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای استفاده عملیاتی از اکثریت این پهپادها و همینطور استفاده آموزشی از بقیه است.
+53
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  هر جسمی که برای رانش از ملخ و هوا استفاده کند و سرعت زیر صوت داشته باشد قطعا صدا تولید میکند.اگر قرار است که یک تن محموله ببرد حداقل خودش ۹ تن وزن دارد (Thrust-to-weight ratio خودش داستانیه مفصل متخصصان میدونند) چون محفظه حمل بمب بعلت موتور غیر جت و قدرت کمتر ندارد پس در نتیجه خیلی ضد رادار نیست و تشعشع زیادی از خود برجای میگذارد. کلا این چرت و پرتها برای بزرگ نمایی و برای فروش تسلیحات اسرائیل است . اسرائیل در جنگ ۲۰۰۶ قدرت نظامی اش را نشان داد قطعا اگر با اسلحه امروزی بود دخلش را حزب الله آورده بود. کل ارتشهای متقارن در جنگ نا متقارن زرتشان قمصور میشود روسیه اوکراین آمریکا طالبان. دوره سیستمهای بزرگ پلتفرم به سر آمده الان دوره ضد پلتفرمهاست. من هم پدر کشتگی با یهودیها ندارم آرزو دارم آپارتاید را کنار بگذارند عین بچه آدم کنار دیگران زندگی کنند جمعیتشان نصف تهران است. متاسفانه اینروزها مردم حرف نمی زنند یا لایک میزنند یا دیسلایک خلاصه دوقطبی شده قبلا ها بیشتر بحث میکردیم و بیشتر میاموختیم الان بیشتر لایک میکنیم و فحش میدهیم مثال هیچ چیز مخالف اسرائیل نگو چرا چون برای اینکه.
  40
  21
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  romano - تهران، ایران
  با نظر شما در این مقوله بسیار موافقم و توصیه میکنم توجهی به لایک و آنلایک نداشته باشید ، اینطور که متوجه شدم خیلی از کاربران موافق با آپارتاید اسرائیل نیستند ولی از ترس آنلایک ، دچار خود سانسوری هستند و از گذاشتن کامنت و درج اعتقاداتشون واهمه دارند !! یک تعدادی طرفدار صهیونیستها هم در این سایت هستند که یا واقعیت تاریخ صهیونیسم و سیاستهای مخرب اونها رو نمیدانند و یا دانسته موافق اونها هستند ! منهم بقول شما پدر کشتگی با یهودیان ندارم و اتفاقاً دوستان اسرائیلی هم اینجا دارم که اغلب موافق سیاستهای اسرائیل نیستند !
  17
  17
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه
  romano - تهران، ایران
  آخه Thrust t weight ration چه ربطی به این پهباد داره؟ مگه میخواد مثل F16 عمودی بلند بشه یا که Dog fight کنه که نسبتش 1.5 برابر باشه؟!! این پهبادها ساخته شده اند که به ارتفاع مورد نظر برسند و ساعتها منتظر دستور برای حمله یا هر چیزی بمانند. بعد هم کی گفته که هر جسمی که برای رانش از ملخ و هوا استفاده کند و سرعت زیر صوت داشته باشد قطعا صدا تولید میکند؟ بمب افکن استراتژیک آمریکا با سرعت عملیاتی زیر صوت و موتور جت هم صدا تولید میکند! من در عجبم که اینها رو از کجا سره هم کردی؟. این چیه دیگه: ؟!!! . "محفظه حمل بمب بعلت موتور غیر جت و قدرت کمتر ندارد پس در نتیجه خیلی ضد رادار نیست "
  4
  10
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران
  اسم پهبادش هست موسی 198
  4
  1
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.