آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه: غنی‌سازی با درصد بالا در فردو هیچ مبنای قابل قبول غیرنظامی ندارد

آژانس انرژی بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید تغییراتی در سایت اتمی فردو ایران ایجاد شده که به این نهاد ناظر سازمان ملل متحد اعلام نشده استبی بی سی:آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک نسبت به انتقاد دو روز پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران به دلیل تغییرات اعلام نشده در تاسیسات فردو، واکنش نشان داده‌اند و آن را نقض آشکار تعهد ایران در برابر ان‌پی‌تی و توافق هسته‌ای موسوم به برجام ارزیابی کرده‌اند.

این بیانیه که روز جمعه - سوم فوریه - مشترکا از سوی این چهار کشور غربی امضاءکننده برجام منتشر شده، به خبری اشاره دارد که روز چهارشنبه از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شد و طی آن آژانس از ایران به دلیل اعمال تغییرات اعلام نشده در اتصال بین دو مجموعه (آبشار) ماشین‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم با خلوص تا ۶۰ درصد در فردو انتقاد کرد.

آژانس می‌گوید اتصال دو آبشار از مجموعه ماشین‌‌های سانتریفیوژ غنی‌سازی اورانیوم «بدون اطلاع بازرسان» انجام شده در تاسیسات غنی‌سازی فردو در نزدیکی قم صورت گرفته است.  

در بیانیه روز جمعه آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه هم با اشاره به همین انتقاد آمده: «ما این گزارش آژانس را مدنظر خواهیم گرفت و همان‌طور که آژانس تصریح کرده، این تغییرات اعلام نشده در تناقض با تعهدات ایران به پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی - ان‌پی‌تی - است».

در ادامه بیانیه این چهار کشور آمده: «این دلیل که ایران می‌گوید این تغییرات به اشتباه اعمال شده، ناکافی است. ما اعمال ایران را بر مبنای بی‌طرفی و گزارش‌های عینی از سوی آژانس قضاوت می‌کنیم و نه قصد و نیت ایران از انجام آنها».

آژانس می‌گوید تغییرات اعلام نشده از سوی ایران را بازرسان آن روز ۲۱ ژانویه برابر با اول بهمن در جریان بازرسی‌های سرزده از فردو متوجه شده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید نسخه‌ای از گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو  شورای حکام را رویت کرده که آژانس در آن گفته بازرسان مشاهده کرده‌اند که نحوه اتصال بین دو آبشار سانتریفیوژهای آی ار-۶ به شکل اساسی تغییر کرده بدون اینکه ایران آن را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده باشد.

با اشاره به همین گزارش آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه خود «یادآوری کرده‌اند» که تهیه اورانیوم با غلظت بالا در تاسیسات فردو ایران فارغ از «هرگونه منطق و دلیل» مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای غیرنظامی است.

در پایان این بیانیه بلوک اروپایی امضاءکننده برجام و آمریکا یک بار دیگر از ایران خواسته‌اند که به تعهدات بین‌المللی خود در قبال پیمان ان پی تی که به آن پیوسته وفادار بماند و همچنین به همکاری کامل با آژانس انرژی اتمی در تحقیقات و نظارت بر سایت هسته‌ای فردو تن دهد.

تاسیسات اتمی فردو در دل کوهی در نزدیکی قم در جنوب تهران قرار دارد. ایران ابتدا وجود این تاسیسات را به آژانس اعلام نکرده بود اما در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما این موضوع افشا شد.

در جریان مذاکرات اتمی ایران و قدرت‌های جهانی، قرار شد ایران غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را در این مرکز متوقف کند و با همکاری دولت های اروپایی از این مرکز برای تولید ایزوتوپ های پایدار استفاده شود.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، ایران در مراحل مختلفی تعهدات اتمی خود را کنار گذاشت و از جمله غنی‌سازی اورانیوم در فردو را از سرگرفت.

بر اساس گزارش رویترز در حال حاضر در این مرکز ماشین‌هایی برای غنی‌سازی با خلوص ۶۰ درصد هم نصب شده است.

ایران می‌گوید هدف از غنی‌سازی اورانیوم مصارف صلح‌آمیز است اما مدیرکل آژانس می‌گوید فقط در کشورهایی که قصد تولید سلاح اتمی دارند تا این حد غنی‌سازی انجام می‌شود.
+36
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  شنا هم با لیک برجام شورش را در اوردین، کووم برجام، تمام تحریم‌ها را علیت ملت ایران اجرا کردید و از برجام می چرتید
  5
  5
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران
  اصل استرس و اظطراب و عربده کشیدنهای غربی ها و صهیونیست همین اورانیم هستش دمکراسی حقوق بشربهانه است. اما دیر شده . ایران اتمی رو باید بپذیرند.
  2
  2
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  من وقتی این خبرها رامیخونم راستش جز تاسف هیچ کاری ازدست من وهیچ ایرانی دیگرساخته نیست،ما سال ۵۷ مملکت یا ته مانده مملکتی که قاجارها پست و لجن اونو فروختند دوباره به دست پس انداخته صیغه های قاجاروعلام بچه های قاجار که بآ حمایت همین ملت امام جمعه و مرجع تقلیدشون برای ملت خرافی ،نادان و مردار پرست ما کردند دادیم که ان را مثل ناموس خودشون حراج کنند.اسراییل بیخ گوش ما نه تنها اجازه داره اورانیم گ'نی کنه هر طور میخواد بلکه اجازه داره هم جلوی چشم تمام دنیا سلاح اتمی درست کنه و اگر کسی بپرسه چرا فورا میگن راسیست است،هولوکاست را دروغ میدونه،ولی پای ایران که میرسه همه چیز میگن ملا رژیم ولی پای تاسیسات اتمی که میاد وسط میگن ایران، میدونید چرا؟چون اینها میخوان ایران هرگز به مرحله ای برسه از لحاظ انرژی اتمی به جای برسن که در اینده احتایجی به انها نداشته باشند،ایران دارای منابع عظیم اورانیوم است،جالبه که این منابع نه به اسم ایران بلکه به اسم امام جمعه شیرازاوایل و بعد هم به اسم خامنه ای سند میخوره و یک معدن شخصی را هم خامنه ای اجاره میده....
  0
  1
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ....ملک شخصی اون حساب میشه، درست همون کاری که زمان قاجار رواج داشت. کاوش باستانی یا امتیاز نفت جنوب را بخاطر یک دوربین عکاسی یک سفر فرنگ و ۲ تا ۳راس پسر چشم ابی برای سلاطین قاجار سند کردند انگار که ایران هم ناموس قاجارهاست که به هر کس چند سنت جلو انها انداخت کرایه بدن...بگذریم این قوانین سختی که به ریش ایران میبندند نه بخاطر این ملاهای صیغه زاده و بو گندو است، بلکه از ترس اییرانی است که به قطب مقتدر منطقه تبدیل بشه وقتی این خاکستراین صیغه زاده ها و گور پدران عربشون را تو دریای عرب نه خلیج فارس برای همیشه خالی کنند. بعد ایران و ملت ایران میمونه و این قراردادهای که به ریشش بستن
  0
  1
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.