تایمز: بریتانیا طرح تروریستی خواندن سپاه را تعلیق کرده است

دویچه وله: وزرای امنیت و کشور بریتانیا با وارد کردن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی موافقند اما به نوشته تایمز وزارت خارجه با تکیه بر ضرورت باز ماندن کانال‌های ارتباطی با ایران، این اقدام را مسکوت گذاشته است.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در اواخر دی ماه سال جاری طرحی را تصویب کردند که از دولت می‌خواهد سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های تروریستی رده‌بندی کند. این مصوبه مانند مورد مشابه در پارلمان اروپا، الزام‌آور نیست، بلکه پیشنهادی است به دولت‌ها. سوئلا براورمن، وزیر کشور و تام توگندهات، وزیر امنیت از این گام حمایت می‌کنند.

با این همه و به گزارش تایمز، وزارت خارجه بریتانیا با این استدلال که راه‌های ارتباطی با ایران باید باز بماند، پیگیری‌‌ها برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران را مسکوت گذاشته است.

منابع تایمز گفته‌اند که دولت با وجود موافقت با این موضوع نگرانی‌هایی دارد که چگونه می‌توان سپاه پاسداران را که یک نهاد دولتی است، در شمار سازمان‌های تروریستی محسوب کرد.

تایمز از قول یک "منبع مطلع" نوشته است: «مقامات وزارت خارجه می‌خواهند دسترسی را حفظ کنند در حالی که وزارت کشور و دولت به طور عام، از تروریستی خواندن سپاه حمایت می‌کنند. سپاه تا الان باید در فهرست قرار می‌گرفت اما کل روند راکد شده است.»

به گزارش تایمز وزارت کشور بریتانیا امیدوار است که بحث در نهایت پیشرفت کند، اما انتظار می‌رود که روند کار هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

 وزارت خارجه بریتانیا در تماس تایمز از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. یک نماینده دولت گفته است: «لندن فهرست سازمان‌های ممنوعه را در دست بررسی دارد اما ما در مورد یک سازمان خاص اظهارنظر نمی‌کنیم.»

سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا (MI5) می‌گوید، در سال گذشته دست‌کم در ده مورد ایران به طراحی ترور یا ربودن شهروندان انگلیسی یا دوتابعیتی‌ها دست زده است . کمتر از یک ماه قبل دستگاه قضایی – امنیتی جمهوری اسلامی، علیرضا اکبری، تبعه ایرانی بریتانیایی را به اتهام "جاسوسی" اعدام کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اخیرا خبرنگاران شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال را تهدید کرده بود. اسکاتلند یارد در واکنش به این تهدید در اطراف ساختمان این شبکه خودرو و مامور مستقر کرد.

تروریستی خواندن سپاه عضویت در آن را به یک جرم کیفری تبدیل می‌کند. در این صورت شرکت در جلسات سپاه یا هر گونه کمک مالی به آن نیز جرم تلقی می‌شود.
+12
رأی دهید
-108

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  حرکت ملیونی نشه اروپاهم فکر خودشه‌. توپ توزمین وسط بازاو بی تفاوتاست نه اروپاوامریکا.
  2
  36
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  وجود رژیم جنایتکار و ماشین سرکوبش سپاه و زیرمجموعه هاش در خاورمیانه برای همه خصوصاً غربیها یک نعمته !! در واقع چاقو هیچوقت دسته خودش رو نمی بُره !!
  3
  45
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  اگر انگلستان بر علیه ملاها اقدام کند جای تعجب دارد
  3
  53
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  به این بی‌شرف‌ها امیدی نیست ،کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من
  3
  45
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  بریتانیا طرح تروریستی خواندن سپاه را تعلیق کرده است.بعله کارد دسته خودش را نمی بره!
  3
  45
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Deer Park - واشینگتن، ایالات متحده امریکا

  تاریخ به ما مردم ایران ثابت کرد هر چیز انگلیسی نجس و کثیف است . از بی بی سی گرفته تا آخوند های محصول بریتانیا.
  3
  44
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران

  مردم، بخدا اگر نجات دهنده ای هست برای ایران، والله، بالله ، پسر شاه فقذ محمد رضا شاه پهلوی، رضا شاه دوم میباشد، ترس از دست دادن چه چیز را دارید و داریم؟ حالا بنشینید تا هر از چند وقتی توسط کشورهای اروپایی انگلک شویم. امریکا، انگلیس و اروپا، چین، روسیه، هیچکدام داشان بحال ما نسوخته و نخواهد سوخت، چرا اینقدر نسبت به آینده بچه هایمان و نسلهای بعدی بی تفاوتیم!! خود دانید. بوی دلار ٥٠ هزار تومانی به بالا شدیداً در مشاممتن میاید. خودتان کلاهتان را قاضی کنید. مردم، هیچ سخت نیست، فقط توسط اینترنت یک چرخی بزنید و تحقیق کنید، در اولین دوره منحوث هر رئیس جمهوری در ایران، دلار چند بوده و در دوره اتمامش وقتی که رئیس جمهور منحوث بعدی به سر مار میاید چند شده. حجت تمام. زن زندگی آلادی،. خدا شاه میهن. مرد میهن آبادی. پاینده باد ایران و ایرانی
  8
  37
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  تاریخ انقضای این مزخرفات دائی جان ناپلئونی مدتهاست به سر رسیده.دنیای امروز بسیار متفاوت از دهه ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ میلادی است.الان هیچ کشور اروپایی و حتی آمریکا دیگر تمایل و امکان این قبیل دخالتهای مستقیم و مهندسی تغییر رژیم در دیگر نقاط دنیا را ندارند.تمرکز و حساسیت از خاور میانه به سمت چین رفته.دنیا درگیر معضل روسیه متهاجم،تهدیدهای ژئوپولیتیکی/اقتصادی چین،بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا و جنگ اوکراین و کمبود منابع گاز و انرژی است. انگلستان که فقط روی مسایل و مشکلات داخلی خودش از جمله رکود بی سابقه پس از برگزیت ،اعتصابهای گوناگون ،و گرانی بیسابقه گرفتار هست.باید فهمید اینها در نهایت فقط فکر منافع خود هستند،و در حال حاضر اجتناب از تنش،چشمداشت به ارتباط با رژیم برای بدتر نشدن مسئله هسته ای و برجام،واردات انرژی برایشان اولویت بیشتری دارد تا جنایات رژیم و نقض حقوق بشر.میبینیم که حتی سفارتهای روسیه هم هیچ جا تعطیل نشدن البته کشورهایی مثل آلمان بخاطر حساسیت زیاد جامعه و احزاب به حقوق بشر، بسیار فعالتر از دیگران از جنبش مردم ایران حمایت میکنند.
  2
  15
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  اروپا هر کاری به صلاحش باشه انجام میده خیلی عقب مونده هستین اگه فکر کنین با اجتماع میتونین تاثیری در تصمیم های مهم اروپا بذارین. اونا اگه پاش بیفته همتونو قربونی میکنن.
  5
  15
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران
  خوشحالم به عنوان یک ایرانی میبینم بیشتر مردم ایران از جمله جوانان درون پنهان انگلیس رو عریان میبینند و این یعنی سیاست مستقل ایرن فردا
  2
  13
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  چی شد 🤣🤣🤣😅😅😀😀
  8
  4
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  تو‌بشین بر جات .... از آب گل آلود ماهی نگیر. تنها کسی که نمی‌دونه تو‌چکاره ای خواجه حافظ شیرازیه. اروپا به زودی به صلاحیش خواهد بود تا اغاتو قربانی کنه.
  1
  6
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.