چرا کشورهای غربی کنسولگری‌های خود را در استانبول بستند و چرا ترکیه خشمگین است؟

سویلو، وزیر کشور ترکیه، غرب را متهم به «جنگ‌افروزی روانی» علیه ترکیه کردبی بی سی: بعد از این‌که چندین کشور غربی کنسولگری‌های خود در استانبول را به خاطر نگرانی‌های امنیتی تعطیل کردند، وزیر کشور ترکیه کشورهای غربی را متهم به «جنگ روانی» علیه ترکیه کرده است.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه گفته است: «آمریکا و غرب نمی‌خواهند ما در این منطقه مستقل و آزاد باشیم.»

ینی شفق روزنامه حامی دولت نیز پرسیده است آیا این کشورها «برنامه حمله به وسیله سازمان‌های [تروریستی] تحت کنترل [خودشان] را دارند؟»

کشورهای غربی نیز هشدارهای سفر به ترکیه را در میان اعلام خطر نسبت به حملات تلافی‌جویانه بالقوه به خاطر حوادث قرآن‌سوزی صادر کرده‌اند.

سلیمان سویلو به خبرنگاران گفت: «آنها در آستانه راه‌اندازی جنگ روانی تازه‌ای در ترکیه در زمانی هستند که ما هدف ۶۰ میلیون توریست [سالانه] را برای کشور مقرر کرده‌ایم».

سخنان او پس از این ابراز شده است که به دنبال حوادث قرآن‌سوزی اخیر در سوئد و دانمارک کنسولگری‌های کشورهایی از قبیل بریتانیا، هلند و آلمان در استانبول اعلام تعطیلی موقت کردند.

سویلو همچنین غرب را متهم به «پرورش» حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه کرد که از نظر ترکیه نسخه سوری حزب مزبور است.

او افزود که: «آمریکا و غرب نمی‌خواهند ما در این منطقه مستقل و آزاد باشیم».

سویلو از سال ۲۰۱۶ وزیر کشور بوده است و از خود چهره جنگ‌طلبی را به نمایش گذاشته که خیلی اوقات اظهارات خشن ضد غربی دارد و درگیر دعواهای لفظی آتشین با نمایندگان حزب مخالف در پارلمان می‌شود.
غرب و اتهام «اداره» گروه‌های تروریستیینی شفق روزنامه حامی دولت گفت که کشورهای غربی «اطلاعات‌شان را با ترکیه به اشتراک نمی‌گذارند»روزنامه به شدت حامی دولت ینی شفق نیز ادبیات مشابهی را درباره بسته شدن سفارت‌های خارجی در سرتیتر صفحه اول خود در روز ۲ فوریه به کار برده است.

ینی شفق با نام بردن مستقیم از آلمان، فرانسه، آمریکا، بریتانیا و هلند پرسیده است: «آیا می‌خواهید با سازمان‌های [تروریستی] تحت اداره‌تان حمله کنید؟»

این روزنامه همچنین متذکر شد که «معما»یی است که چرا این کشورها «اطلاعات امنیتی‌شان» درباره حملات بالقوه را با مسئولان ترکیه «به اشتراک نمی‌گذارند».

بر خلاف این گزارش، وزیر کشور ترکیه روز ۳۰ ژانویه گفته بود که اطلاعات امنیتی «سنجش‌گرانه بسیار دقیق» کشورهای خارجی بود که باعث صدور هشدارهای امنیتی شده است.

افزایش هشدارها پس از این رخ داد که یک سیاست‌مدار راست‌گرا نسخه‌ای از قرآن را بیرون سفارت ترکیه در استکهلم در روز ۲۱ ژانویه سوزاند که باعث محکومیت‌ها در سراسر جهان اسلام شد.

پس از این حادثه، کشورهای متعددی هشدارهای سفر و اخطارهای امنیتی برای شهروندان‌شان در ترکیه صادر کردند و بعضی نیز به طور موقت نمایندگی‌های دیپلماتیک‌شان را تعطیل کردند.

ترکیه نیز در پاسخ برای شهروندان‌اش که قصد سفر به اروپا دارند هشدار امنیتی جداگانه‌ای صادر کرد.
+52
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  همان طور که خمینی دجال گفت, اینها از مستقل بودن اینرا میخواهند؛ ریس جمهور ترکیه میخواهد خودش و دولتش را مستقل کند تا دولت عثمانی دیگر براه اندازد و به میل خودش به کشورهای دیگر برای غارت کردنشان حمله کند و بتواند ارمنیها و کردها را هزار , هزار بکشد و هیچ دولتی ترکیه را محکوم نکند.
  7
  50
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  با اخباری که از ترکیه امروز به گوش می‌رسد، این مردک مسلمان هزار رو و حیله باز، در طی ۲۰ سال حکومت دیکتاتوری خود جان مردم را به لب رسانده، با گران کردن همه اقلام همینطور مشروبات الکلی، ترکها مثل ایران در هر خانه بساط عرق کشی راه انداخته و در این مورد خودکفا شدند، همین ترکها که موقع شنیدن عرق کشی ایرانیان به آنها می‌خندیدند حالا با انتخاب عردوغان ندانسته چاه خودرا کندند. اما ناگفته نماند که یکی از بهترین نمونه های که میتوانیم از ترکها (که اصولا درصد بسیار پایینی از جمعیت این کشور دارند) یاد بگیریم، تفهیم عشق به میهن از همان آغاز مهد کودک و سیستم آموزشیست. اصالت آنها و احترام به رگ و ریشه شهروندان به مراتب از ما ایرانیان کمتر است اما با این وجود تعلیم عشق به میهن آنها از ایرانیان بیشتر است.تنها مشکل فعلی ایرانیان عدم همبستگی در عشق کامل به نام ایران زمین است و بس. والا قال این رژیم از همان سالهای نخست کنده شده بود. پاینده باد پرچم سه رنگ ایران با آرم باستانی شیرو خورشید تحت فرماندهی پیشوا شاهرضا پهلوی شاهنشاه ایران زمین 🌹🌱🌿🌷🌺🥀
  7
  25
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  طر بیسباط کردن ترکیه هم شروع شد، زمانیکه امریکا برای به اصطلاح دفاع از کوییت به خاور میانه لشکر کشی کرد و کل کشورهای عربی را بدون شلیک یک تیر اش'ال کرد، مادلن البرایت وزیر خارجه وقز امرییکا گفت: با خاتمه جنگ سر وقتش رسیده تغییراتی در خاور میانه داده شود، بعضی از کشورها بیش از حد بزرگ شدند و لازوم است تغییراتی داده شود، نتیجه ان هم دیدیم از عراق شروع کردند، سوریه که خط شکن برا امرییکا در اولین حمله به عراق بود تشکر خاص غرب را دریافت کرد،لیبی و مصر و تونس را هم دیدیم،حالا مونده ترکیه
  2
  6
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.