واکنش‌های داخلی و خارجی به «تصاویر تکان دهنده» دکتر فرهاد میثمی در زندان

فرهاد میثمی قبل از زندان (سمت راست).رادیو فردا: نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران تصاویر منتشر شده از کاهش وزن شدید فرهاد میثمی را «تکان دهنده» خواند، و نماینده آلمان در پارلمان اروپا، گفت که «به جای پیدا کردن راه نجات تروریست‌های سپاه و رژیم فعلی»، باید مردم ایران و افرادی چون فرهاد میثمی را نجات داد.

یک روز پیش از انتشار تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در اثر اعتصاب غذا، جعفر پناهی کارگردان مطرح سینمای ایران نیز از اوایل تابستان امسال در زندان اوین محبوس است، با ارسال یادداشتی از زندان اعلام کرد که از بامداد دوازدهم بهمن «در اعتراض به رفتارهای فراقانونی و غیر انسانی دستگاه قضایی و امنیتی» اعتصاب غذای خشک کرده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه تصاویر منتشر شده از فرهاد میثمی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری که در زندان دست به اعتصاب غذا زده است را «تکان دهنده» خواند.

رابرت مالی در توییتی نوشته است: «تصاویر دکتر فرهاد میثمی، مدافع شجاع حقوق زنان که در زندان دست به اعتصاب غذا زده، تکان دهنده است. رژیم ایران به ناحق او و هزاران زندانی سیاسی دیگر را از حقوق و آزادی‌هایشان محروم کرده است. (جمهوری اسلامی) اکنون به ناحق جان او را تهدید می‌کند.»

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، در واکنش به انتشار تصاویری از فرهاد میثمی که در پی اعتصاب غذا با کاهش وزن شدید مواجه شده است، در توییتی نوشت: «ما باید برای افرادی چون فرهاد میثمی راه نجات پیدا کنیم، نه برای تروریست‌های سپاه پاسداران و رژیم فعلی.»

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، نیز در توییتی با انتشار تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در زندان، یادآوری کرد که فرهاد میثمی «پزشک، نویسنده و فعال حقوق شهروندی در ایران به خاطر مخالفت با حجاب اجباری بازداشت شده» است.

این نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک با تاکید بر اینکه فرهاد میثمی از از چهار ماه پیش در اعتصاب غذاست، هشدار داد که «جان میثمی در خطر» است.

همزمان محمد مقیمی، وکیل فرهاد میثمی، هشدار داد که جان موکلش در خطر است. این وکیل پیشتر در اول دی ماه نیز اعلام کرده بود که «مطابق اعلام بهداری زندان وزن فرهاد میثمی به ۵۲ کیلو کاهش یافته و به علت مقاومت در انتقال به بند زندانیان خطرناک، ضرب و جرح شده است.»

مقیمی همان زمان با تاکید بر اینکه فرهاد میثمی «در اعتراض به کشتارهای اخیر در خیابان‌ها و قتل‌های حکومتی دست به اعتصاب غذا زده است»، گفته بود که با بی‌توجهی مقام‌های زندان و قوه قضائیه به اعتصاب غذای این زندانی سیاسی، جان میثمی در خطر است.

با این حال هشدار این وکیل در اول دی ماه تا قبل از انتشار تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در روز سیزدهم بهمن ماه مورد توجه قرار نگرفت.

«جمعی از دوستان و حامیان فرهاد میثمی» نیز با راه‌اندازی کارزاری اقدام به جمع‌آوری امضا برای نامه‌ای کردند که در آن آمده است: «ما شکنجه‌هایی را که فرهاد از سوی حکومت ایران متحمل شده محکوم می‌کنیم و به شدت نگران سلامت او بوده و ضمن حمایت کامل از خواسته‌های برحق و انسان دوستانه او، خواهان انتقال فوری فرهاد میثمی به بیمارستان و حفظ سلامتی همه زندانیان هستیم.»

در این نامه که تاکنون بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ امضا دارد، به مقام‌‌های جمهوری اسلامی هشدار داده شده است که با تداوم «نادیده انگاری حقوق اولیه و انسانی فرهاد میثمی، از تمام راه‌های قانونی برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی» استفاده خواهد شد.

از سوی دیگر مسیح علی‌نژاد در توییتی با اشاره به اینکه «وزن فرهاد میثمی، فعال سیاسی در اثر اعتصاب غذا به مدت ۴ ماه در زندان وزنش به شدت کاهش یافته» است، افزود: «میثمی در نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر نوشت, طی ۱۰ روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ خواهد کرد تا نشانه‌ای از روزگار تلخ‌تر از زهری باشد که حاکمان جمهوری اسلامی از جمیع جهات برای همگان آفریده‌اند.»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ به تصاویر کاهش وزن شدید فرهاد میثمی در اثر اعتصاب غذا و همچنین اعلام اعتصاب غذای خشک جعفر پناهی، کارگردان سرشناس سینما، واکنش نشان داد.

آقای اسماعیلیون در صفحه توییتر خود نوشت: «دکتر فرهاد میثمی در اعتصاب غذا به شدت وزن کم کرده است و جعفر پناهی کارگردان سرشناس هم در آستانه‌ آغاز اعتصاب غذای خشک است. هر دو در زندان هستند. مسوولیتِ جانِ فرهاد میثمی و جعفر پناهی با جمهوری اسلامی است. جای هیچ‌یک از آن‌ها و بسیاری دیگر زندان نیست.»
 رضا پهلوی: جسم نزار فرهاد میثمی نماد دیگری از ظلم بی‌کران رژیم اسلامی استشاهزاده رضا پهلوی روز پنجشنبه به تصاویر منتشر شده از فرهاد میٍثمی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری که در زندان دست به اعتصاب غذا زده٬ واکنش نشان داده است.

رضا پهلوی در توییتی نوشت: «جسم نزار فرهاد میثمی نماد دیگری از ظلم بی‌کران رژیم اسلامی است. او باید بماند و ایران آزاد فردا را با پوست و گوشت خود تجربه کند؛ ایرانی که در آن هیچ‌کس به دلیل باور و اظهارنظر زندانی و مجبور به اعتصاب غذا نشود. ایمان دارم، این «روزگار تلخ‌تر از زهر» خواهد گذشت.»

علی کریمی، بازیگر سابق تیم فوتبال ایران در یک استوری اینستاگرامی، با انتشار تصاویر فرهاد میثمی، فعال سیاسی پس از اعتصاب غذا در زندان، نوشت: «تصاویری مشابه جنایت آشویتش نازی‌ها. ایجا اردوگاه مرگ جمهوری اسلامی است».

در همین حال آتنا دائمی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر نیز در تویتی نوشت: «اعتصاب غذا آخرین سلاح هر زندانی برای مطالبه‌گری و اعتراض است. جمهوری اسلامی می‌کوشد با بی‌توجهی به خواسته و سلامت زندانی، روند اعتصاب را طولانی، زندانی را فرسوده و این آخرین سلاح او را بی‌اعتبار کند. گفتن از زندانی مقابله با این هدف جمهوری اسلامی است.»

تصاویری از فرهاد میثمی روز پنجشنبه سیزدهم بهمن همراه با نامه‌ او از زندان رجایی‌شهر کرج در شبکه‌های مجازی و همچنین صفحه وکیل او منتشر شد که نشان می‌دهد میثمی به دنبال اعتصاب غذا به شدت نحیف شده است.
این فعال سیاسی در نامه خود نوشته است: «همچنان بر سر خواسته‌های سه‌گانه‌ام (توقف اعدام معترضان، آزادی شش زندانی سیاسی - مدنی و توقف آزارهای اجبار حجاب) بر سر همان مأموریت غیرممکن خواهم ایستاد. باشد تا بعدترها به کوششی جمعی، ممکن شود.» عنوان نامه این فعال سیاسی، «برای روزهای زجرِ اندر زجرِ اندر زجر» است.

فرهاد میثمی که از مرداد سال ۱۳۹۷ بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به‌سرمی‌برد، به خاطر کنش‌های مدنی خود در مخالفت با حجاب اجباری به شش سال زندان محکوم شده است.

فرهاد میثمی از پانزدهم مهر ماه اعلام اعتصاب غذای چنر مرحله‌ای کرد و در جریان این اعتصاب غذا سه خواسته مشخص شامل «اعتراض به اعدام معترضان و توقف این اعدام‌ها» و «آزادی فوری محمد حبیبی (معلم)، ناهید شیربیشه (از مادران دادخواه)، رضا شهابی (از کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی)، بهاره هدایت (فعال دانشجویی)، مصطفی نیلی (وکیل دادگستری) و نیلوفر حامدی (خبرنگار)، و همچنین «توقف آزار حجاب اجباری» اعلام کرده است.
+71
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  متاسفانه ایران عزیز کنام پلنگان شیران (جمهوری نکبت اسلامی) شده است . ایران باید بدست ایرانیان صادق و وفادار بایران اداره شود ، نه افرادی که ارغ ملی ندارند.
  0
  11
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.