رسانه ایتالیایی: اشرف غنی ۱۱۰ میلیون دلار از قطر رشوه گرفت تا در مقابل طالبان نجنگد

 اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستانیورونیوز: شبکه رای ایتالیا در یک گزارش تحقیقی می‌گوید که اشرف غنی، آخرین رئیس جمهوری افغانستان بیش از ۱۱۰ میلیون دلار از قطر پول دریافت کرده تا در برابر طالبان مقاومت نکند.

این شبکه در برنامه معروف خبری خود به نام تی‌جی ۱، همچنین نامه‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد اجمل احمدی، نماینده ویژه اشرف غنی و رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان این پول را دریافت کرده است. بر اساس این نامه ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار میلیون دلار در تاریخ ۷ ژوئیه ۲۰۲۱ از سوی ماجد القحطانی، نماینده قطر به آقای احمدی پرداخت شده است.

 این رسانه ایتالیایی همچنین می‌گوید آرشیو وزارت خارجه قطر نشان می‌دهد که آقای قحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری نیز دیدار داشته است.

در نامه توضیح داده نشده که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده اما، ۵ هفته بعد از آن، اشرف غنی از کابل فرار کرد و طالبان بدون هیچ مقاومتی وارد پایتخت شد و قدرت را در افغانستان به دست گرفت.

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است. به گفته او، اشرف غنی هرچند در تاریخ ۲ اوت ۲۰۲۱ در پارلمان در نطقی از مردم افغانستان می‌خواست که در برابر طالبان مقاومت کنند ولی از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شده که عقب نشینی کنند و در برابر طالبان مقاومت نکنند. همزمان ولسوالی‌های این کشور بدون کوچکترین مقاومتی در برابر ستیزه‌جویان طالبان سقوط می‌کردند.

پیش از این نیز، گزارش هایی وجود داشت که برخی فرماندهان ارتش در نقاط مختلف گفته بودند که از مرکز به آن‌ها دستور داده شده جنگ نکنند.

با این حال این گزارش توضیح نداده که چرا قطر در این ماجرا ورود کرده و نفع این کشور در پرداخت این مبلغ به اشرف غنی برای عدم مقاومت در برابر طالبان چه بوده است.
+76
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  طالبان بعد فروپاشی امد، قبلش،غنی خودش با عبدالله جنگ داخلی داره و این جنگ کشور رو تا استانه فروپاشی پیش برد.عین همین جنگ داخلی ایرانیا بین شاه اللهی و مصدق اللهی چپ راست مجاهد
  52
  9
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  خداوند - آسمان، ایران

  سگی را خون دل دا‌دیم که با ما یار گردد. ندانستیم که سگ چون خون خورد، خونخوار میگردد
  4
  49
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  خوب اینو همه میدونن که قطر پدرخوانده طالبانه ! این اشرف عنی هم یه بیشرف وطنفروش و پول پرستیه مثل رهبران دزد و غارتگر رژیم دیکتاتوری ایران !!
  4
  75
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  قابل توجه فاط فاطو.
  3
  40
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  Lincoln - کورنوال، انگلستان

  قطر کشور واسطه و دلال بریتانیا در خاورمیانه است،هر گند کاری که بریتانیا بخواد انجام بده به اسم این کشور تمام می کنند.
  2
  42
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اشرف غنی هموطن فاطی است نمیشه از کسانی مثل فاطی توقع داشت خود فروش نباشند . اشراف غنی خودش را به قطر فروخته فاطی کپنهاگ هم خودش را به ایران فروخته !
  2
  40
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  ابلیس خامنه ای - لندن، انگلستان
  Chokam - ری، ایران
  داخل ایران جنگی بین مخالفان رژیم نیست.اکثریت عمده طرفدار رضا پهلوی هستن. دیگه نیازی به بحث هم نیست.این سایبریهای مزدور هستند که تلاش میکنند با ایدیهای فیک و استخدام چهره های به ظاهر مخالف رژیم تفرقه نشون بدن.دعواها بین اپوزیسیون های خارج از ایران هست که اونها رو هم اصلا کسی اهمیت جدی بهشون نمیده.مجاهدین هم که همه سن بازنشستگی هستن و اصولا چون مذهبی و حجاب به سر هستن در این انقلاب که اصلش سکولاریسم و آزادی هست خود به خود از گردونه خارج شدند رفت.
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان
  نمیدونم امثال این حـ... های کثیف هر روز که زجر مردم افغان و بخصوص ظلمی که به زنان افغان میشه رو می بینند چطور میتونند راحت سرشون رو زمین بگذارند و کپه مرگشون رو بزارند
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  از کوزه همان برون تراود که در اوست ، از ایدیولوژی اسلامی نباید انتظار خدمت بمردم را داشت ، نمونه اش در ایران ، نتبجه حکومت ج.ا در ایران ، جز قتل و غارت و نکبت و بدبختی نتیجه دیگری برای مردم ایران نداشت.
  0
  2
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.