افشای سخنرانی مقام ارشد دولت روحانی علیه خامنه‌ای؛ هشدار درباره فروپاشی

ایران اینترنشنال: بر اساس یک فایل صوتی رسیده به ایران‌اینترنشنال، محمدرضا صالحی، معاون پیشین نهاد ریاست‌ جمهوری در دولت روحانی، در جلسه اخیر استانداران دولت حسن روحانی نسبت به فروپاشی درونی نظام جمهوری اسلامی هشدار داد و خواستار توجیه کردن علی خامنه‌ای و کاهش دامنه اختیارات او شد.اطلاعات ایران‌اینترنشنال حاکی از آن است که این فایل صوتی مربوط به جلسه‌ای در روز دهم بهمن‌ ماه است و اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت روحانی هم در آن حضور داشته است.

محمدرضا صالحی در دولت روحانی معاون پشتیبانی نهاد ریاست‌جمهوری بود. او پیش از آن سابقه استانداری در استان‌های خراسان شمالی، بوشهر و مازندران را نیز داشته است.

صالحی در بخشی از این فایل صوتی، به چند گزینه پیش‌رو در شرایط کنونی اشاره کرد که اولین آن، «امید به دخالت خارجی برای براندازی» است.

او گفت که این راهکار از طریق دخالت نظامی است یا شیوه‌هایی مثل دادن وکالت به شاهزاده رضا پهلوی.

صالحی دومین گزینه را پیوستن به معترضان و «کمک به انقلاب» دانست و سومین گزینه را صبر کردن برای «گسترش فسادهای اجتماعی و اقتصادی فزاینده» و در نهایت «فروپاشی نظام از درون».

این مقام ارشد سابق جمهوری اسلامی مصوبه اخیر موسوم به «مولدسازی» اموال دولت با حمایت و دستور خامنه‌ای را مقدمات این نوع فروپاشی و «فساد سیاسی» خواند.

صالحی در ادامه گفت که «از این‌ها بدتر، طرح مجلس برای غیرقانونی کردن نقد و جرم‌انگاری بیان دیدگاه متفاوت از حکمران» و همچنین «قانونی کردن واگذاری نفت به طلبکاران پروژه‌ها» است.

او در ادامه لایحه بودجه سال آینده که از سوی دولت ابراهیم رئیسی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده را موجب «گسترش فقر» دانست و گفت که در این لایحه، افزایش یارانه فقرا «صفر درصد» است.

با این حال او گزینه‌های مطرح شده را «خطرناک» توصیف کرد و از اصلاح‌طلبان و مقام‌های دولت روحانی خواست برای انقلاب به معترضان نپیوندند.
درخواست «توجیه» علی خامنه‌ای و کاهش یافتن اختیارات او
در بخش دیگری از این فایل صوتی، صالحی خطاب به جهانگیری از او خواست که رهبر جمهوری اسلامی را درباره شرایط فعلی کشور توجیه کند، زیرا: «هیچ راهی جز این نیست».

صالحی گفت که خامنه‌ای ۸۰ سال عمر کرده و در این شرایط باید با او صحبت شود تا تغییر را بپذیرد.

او نسبت به دوران پس از مرگ خامنه‌ای نیز هشدار داد و گفت اگر کارهایی در این دوره نشود، معلوم نیست که چه کسی در آینده «مثلا جرات کند رفراندوم برگزار کند».

او همچنین خواستار کاهش دامنه اختیارات خامنه‌ای و تغییر در قانون اساسی جمهوری اسلامی از جمله حذف قید «مطلقه» در اصل ۵۷ قانون اساسی شد.

رابطه اقتصادی با آمریکا، دخالت نکردن نظامیان در سیاست و اجرایی شدن برجام از جمله دیگر راهکارهای ارائه شده از سوی این مقام پیشین جمهوری اسلامی در این جلسه بود.

این مقام ارشد دولت پیشین جمهوری اسلامی همچنین در بخشی از این فایل درباره اعدام معترضان جوان هشدار داد و با «کشتار سیستماتیک» خواندن آن، گفت که دادرسی‌ها در دادگاه‌های معترضان و اعدام‌شدگان عادلانه نبوده است.

صالحی گفت که در روزهای ابتدایی پس از کشته شدن مهسا امینی، حسین اشتری، فرمانده انتظامی وقت، در نزد وزیر کشور اعلام کرده بود که می‌تواند عذرخواهی و چند نفر از نیروهای درگیر در ماجرا را برکنار کند اما وزیر کشور مقابل این پیشنهاد او ایستاده و خواستار برخورد با معترضان شده است.

این مقام پیشین جمهوری اسلامی همچنین با اشاره به سرکوب شدید معترضان از جمله در گرگان، درباره مواجهه با فرماندار این شهرستان گفت به او گفته است که مردم حاضر در خیابان «معترض» هستند نه «اغتشاش‌گر».

با این حال او گزینه پیوستن اصلاح‌طلبان و مقام‌های دولت روحانی به معترضان برای انقلاب را خطرناک خواند.

این اظهارات صالحی در حالی است که در دوران ریاست جمهوری روحانی نیز حکومت در چندین نوبت با اعتراضات سراسری مردمی در ایران برخورد کرد و دست به کشتار معترضان زد که بی‌سابقه‌ترین نمونه آن، برخورد با اعتراضات آبان ۹۸ بود.
+167
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  هموطن عزیز نا امید و خسته نباشید وضعیت عوض شده و از انقلاب ژینا ج ا باید برای بقا تلاش کند و بجنگد و شما برای فتح آخرین سنگرها و پیروزی. برای این حکومت دیگر برگشتی نیست. اگر هم اکنون فکر میکنید مانند سال ۵۷ یک شبه باید همه چیز عوض شود سخت در اشتباهید سال ۵۷ انقلاب نشد یک کودتای بین‌المللی علیه شاه بود و با حمله عراق تثبیتش شد. اکنون زمانه متفاوت است و راه سختر است هزاران ابزار جاسوس و پاییدن اطلاعاتی وجود دارد و جنگیدن با مذهب چیزیست که در اروپا ۶۰۰ سال طول کشید حتی در نوع خشن آن کمونیزم بیش از ۵۰ سال شما دو انقلاب در یک انقلاب کرده‌اید. انتشار این صدا‌ها آواز پیروزی شماست اینها مردانید که دوسال پیش در ناز و نعمت قدرت و حمایت خامنه‌ای از آینده خود مطمئن بوده‌اند الان میبینید جلسه در سطح ملی میگذارند و صحبت از بقا میکنند. ما باید سه کار کنیم یک زیر پرچم اتحاد با نوک تیز شاهزاده رضا پهلوی بایستیم دوم اگر کسی از سیستم ریزش کرد نترسیم و بپذیریم این بنفع ماست ضرر طرف مقابل. سوم خسته نشویم راه به آخر رسیده و این جلسات نوید آن است.
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  اینا اگر بیست سال پیش انجام شده بود ارزش داشت وای دیگه کار از کار گذشته. خامنه ای نمیخواد کسی بعدش باشه و چرا نمیخپاید قبول کنید اصلاحات اصلا امکان اجرا دیگه براش نیست چون مردم دیگه اعتماد ندارن. حراج یا غارت اموال دولتی توسط خامنه ای داستان تقسیم غنایم هستش این داره اموال پخش میکنه بین عواملش تا بخاطر منافع مالی و همین اموال هم شده نگذارن کس دیگه ای حاکم بشه و همین دیکتاتوری یک نفره حالا با پسرش یا رئیسی حفظ بشه.
  0
  18
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  وقتی یک مشت بیسواد میشن مشاور - فقط صحبت کردنشو دقت کنید - نه جمله هاش سر ته داره - نه میدونه چه اراجیفی میگه - صداش میلرزه 🤣- به پایان باید سلام کنید . یک عمر خوردید و چردید زمان پس دادن بزودی میرسه
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  چگونه میتوان از مسیولان ج.ا دزد،فاسد،قاتل،بیسواد،،،،،،انتظار اصلاح امور را داشت ،!؟! در اولین حرکت اصلاح واقعی باید تمام مسیولان ج.ا برکنار شده ، ودر حین اصلاح امور توسط افرادصالح واقعی منتخب مردم ، همه مسیولان ج.ا از مدیر کل ببالا محاکمه شوند . انتظار درست شدن جامعه توسط مسیولان ج.ا غیر ممکن است.تمام مسیولان ج.ا در طی ۴۳ سال نظام منحوس ج.ا باید محاکمه شوند.
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  اگه فکر کردین بعد از سقوط حکومت با ترفندی هنوز میتونین تو ایران زندگی‌ کنین. سخت در اشتباهین ،بهترین راه برای شما اینه که فله فله فرار کنید. تا مردم هر چه زودتر با کمترین تلفات کشور رو پس بگیرن. وگرنه گرون براتون تموم می‌شه،. یه هماهنگی‌ بکنید با گارد محافظ رهبر. که اون پیر خرفت کفتار رو از بین ببرن. واگر نه همه شما‌ها رو هم به کشتن میده. به فکر ارتباط با کشورای دیگه هم نباشین ،هیچ کس حاضر نخواهد بود روی یه برگ بازنده قمار کنه
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  خودتونید، این مصاحبه‌ها اگه معمولی پخش بشه هیشکی گوش نمیکنه یک افشا میذارن پشتش همه گوش میکنند
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  این پیر خرفت توجیه کردنی نیست آخرش هم احتمالا دور و بری هاش سرش رو زیر آب می‌کنند البته من یکی امیدوارم زنده بمونه و هر روز از ترس سرنگونی صدبار بمیره و همچنان امیدوارم در یک دادگاه مردمی محاکمه بشه
  0
  18
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.