جمهوری آذربایجان، توضیحات ایران را رد کرد:‌ «حمله به سفارت ما تروریستی بود»

بی بی سی: روز چهارشنبه جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر حمله به سفارت این کشور را در تهران، یک «اقدام تروریستی» توصیف کرد و تهران را متهم کرد که به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل نکرده است.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای گفته است که این کشور خواستار محکومیت و مجازات بین‌المللی عاملان این «حمله تروریستی» از سوی ایران و همچنین اجرای تعهدات براساس کنوانسیون وین بوده، اما حکومت ایران «تلاش کرده است تا از افشای گسترده این حمله تروریستی در سطح بین‌المللی جلوگیری کند».

در حالی که جمهوری آذربایجان این حمله را تروریستی دانسته، مقامات ایران آن را ناشی از اختلاف خانوادگی توصیف کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «ایران به پیش‌نویس بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های جمهوری آذربایجان که بلافاصله پس از حمله به دفتر هماهنگی جنبش غیرمتعهدها و کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (CICA) تسلیم شد اعتراض کرده است».

جمهوری اذربایجان خواستار محکومیت این حمله از سوی این دو نهاد شده بود.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گفته است که ایران خواستار حمایت اعضای جنبش غیرمتعهدها از موضع خود شد، اما از میان ۱۲۰ کشور عضو، تنها سوریه و هند به این درخواست پاسخ مثبت دادند.

در این بیانیه آمده است: «ما اقدام تحریک آمیز ایران را محکوم و اعلام می‌کنیم که ایران باید به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و ما از تمامی امکانات بین‌المللی برای محکومیت گسترده اقدام تروریستی علیه سفارت خود و مجازات عاملان این اقدام استفاده خواهیم کرد.»

در پی حمله یک مرد مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و کشتن یکی از ماموران امنیتی در روز جمعه گذشته، آن کشور کارکنان سفارتخانه و اعضای خانواده‌های آنها را از ایران خارج کرد.

روز یکشنبه در جریان خروج کارکنان سفارت جمهوری آذربایجان، پیکر جان‌باخته این حمله نیز با ادای احترام رسمی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، به سوی هواپیما تشییع شد تا همراه با کارکنان و خانواده‌هایشان، به باکو فرستاده شود.
تنش میان ایران و جمهوری آذربایجان: دولت باکو ۳۹ نفر را به اتهام «جاسوسی» برای تهران بازداشت کرد مراسم تشییع جنازه اورخان عسکروف، افسر امنیتی شاغل در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که در جریان حمله به سفارت کشته شد
رادیو فردا: همزمان با افزایش تنش‌ها میان تهران و باکو، دولت جمهوری آذربایجان در ادامه آنچه مقابله با «شبکه جاسوسی ایران» در این کشور نامیده، ۳۹ نفر را بازداشت کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری جمهوری آذربایجان، آپا، وزارت کشور جمهوری آذربایجان اعلام کرد این افراد را که «در پوشش امور دینی» اقدامات «خرابکارانه و اخلالگرانه» انجام می‌دادند، در «عملیاتی ویژه» شناسایی و بازداشت کرده است.
 
بر اساس این گزارش، این افراد که خود را «مذهبی جلوه می دادند، در شبکه‌های اجتماعی به نفع ایران تبلیغات کرده و از آزادی اعتقادات مذهبی در کشورمان سوء استفاده کرده‌اند».
 
وزارت کشور جمهوری آذربایجان افزوده این افراد، در واقع «به وظایف محول‌شده از سوی سرویس‌های ویژه ایرانی عمل می‌کردند و سنت تسامح شکل گرفته در آذربایجان را زیر پا» می‌گذاشتند.

آن‌طور که در بیانیه وزارت کشور جمهوری آذربایجان آمده، بازداشت‌شدگان با هدف «ایجاد تبعیض و درگیری فرقه‌ای بین مردم، در مراسم مذهبی شهروندان آذربایجانی شرکت کرده و در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشتند و از این طریق در جامعه ایجاد آشفتگی می‌کردند».
 
در این اطلاعیه همچنین آمده که بازداشت‌شدگان، «اطلاعاتی» را که جمع‌آوری کرده بودند، «به سرویس‌های ویژه‌ای» که از آنها درخواست شده بود، منتقل کردند.
 
با این حال به جز یک نفر، هویت سایر بازداشت‌شدگان مشخص نیست.
 
آن‌طور که خبرگزاری رسمی جمهوری جمهوری آذربایجان گزارش کرده، یکی از بازداشت‌شدگان، «مطلب باقروف» معروف به «حاجی مطلب»، مالک تلویزیون «اینترآذ» و «سلام نیوز» است که هر دو «هوادار» جمهوری اسلامی به شمار می‌روند.
 
آن‌طور که آپا خبر داده، تلویزیون اینترآذ در سال ۲۰۰۲ و سلام نیوز در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده است.
این خبر همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان پس از حمله یک مرد مسلح ایرانی به سفارت این کشور در تهران صورت می‌گیرد.
 
دولت جمهوری آذربایجان در واکنش به این حمله، سفارت خود در تهران را تعلیق کرد و دیپلمات‌ها و خانواده‌های آن‌ها را از ایران به باکو برگرداند.
 
این اقدام با واکنش جمهوری اسلامی مواجه شده و رسانه‌های رسمی ایران، آن را «تنش‌زا» و «احساسی» نامیده‌اند.
 
علی‌ بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز روز چهارشنبه، ۱۲ بهمن گفت که در ارتباط با موضوع حمله به سفارت جمهوری آذربایجان، «اقدامات قضایی» صورت گرفته و انگیزه مهاجم هم «شخصی و مسائل خانوادگی» بوده است.
+71
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  غلط نکن، 15 نفر تو شاه چراغ شیراز کشته شدن طرف گذرنامه آذربایجانی داشت چرا اون موقع صداتون در نیومد؟ البته ایران خیلی داره با دولت باکو مماشات میکنه
  52
  23
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  چون تروریست اونجا گماشته تروریست های وطتی نثل باند تروریستی سپاه بود
  11
  35
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  اینقدر سابقه اتان خراب است که حتی اگر اینبار راست بگویید هم کسی حرفتان را باور نخواهد کرد!! تنها دلیل بقایتان سنگر گرفتن پشت سر مردم ایران است! اما اینبار اگر جنگ بشود مردم پشتیبانتان نخواهند بود همانطور که مردم از دستگاه فاسد یزدگرد پشتیبانی نکردند و یکبار دیگر تاریخ جنگ قادسیه و جنگ نهاوند تکرار خواهد شد!
  5
  24
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  این ها همه اش نقشه و برای غارت ایران. است، ملت ایران هشیار است، مرزهای ما جاویدان خواهد بود، ولی اگر اشتباه کنند، برای ابد به فنا خواهند رفت
  13
  4
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  خوب شما توضیح بدید که زن این مرد کجاست؟چرا هیچ پیگیری و خبری از طرف زن ایشون نیست؟بی توجهی و احتمالا تحقیر اون مرد در سفارت باعث شده دست به همچین کار احمقانه ای بزنه و بعید هم نیست که مشکل روحی روانی داشته باشه. بعضی جاها گفتند اسلحه از کجا آورده خوب اصلا عضو سپاه و بسیج هم بوده باشه ولی بازم دلیل نمیشه بگیم سپاه میخواسته چنین حمله ای صورت بگیره دیگه حداقل ما مردم ایران میدونیم اینا بخواهند به سفارتی حمله کنند روششون چطوریه و باند و گروههای ویژه ای دارند که اول تحصن و سپس شعار دادن و بعد بالا رفتن از دیوار سفارت و ریختن و غارت کردن سفارت هستش ولی اینکه بخوان یکی رو اینطوری با اسلحه بفرستن به یک سفارت کار تشکیلاتی نمیتونه باشه و اینا داستان سازی ها و شانتاژهای اسرائیل هستش که سعی میکنه با تیره کرده روابط دو کشور و دمین به اختلافات امکان استفاده از باکو برای حمله احتمالی به ایران رو بدست بیاره و خلاصه در حال سواری گرفتن از علی اف هستند که در بی عقلی و نفهمی نشون داده خوب سواری میده. به نظر من ایران باید به بهانه احتمال حمله تلافی جویانه دیگه کنسول تبریز رو هم ببنده و تاخیر هم نباید بکنند
  13
  3
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Darknet - لندن، انگلستان
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  فکر کنم جنس خوب مصرف کردی حالت خوب نیست. ایران همین الان در اشغال دشمنان ایرانه و دست اخونده. هر کسی به جمهوری اسلامی حمله کنه در حقیقت به مردم ایران کمک کرده.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.