اردوغان: نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و سوریه را برگزار می‌کنیم، ایران هم شاید شرکت داشت

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیهیورونیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یک سخنرانی عمومی در شهر بیلیجیک در غرب این کشور گفت که مشارکت ایران در نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و سوریه «ممکن» است.

آقای اردوغان در حالی از امکان حضور ایران در نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و سوریه سخن گفته است که نیروهای نظامی ایران هم‌زمان با آغاز جنگ داخلی در سوریه، حضور چشمگیری در این کشور داشته‌اند. تهران پس از آنکه از بشار اسد، رئیس حمهوری سوریه در جنگ داخلی این کشور حمایت کرد، به‌ یکی از متحدان اصلی دمشق تبدیل شد.

بنا به گزارش خبرگزاری آناتولی، آقای اردوغان در سخنان خود گفت: «هر چند که اکنون به نتیجه که می‌خواهیم در تحولات شمال سوریه نرسیده‌ایم، بیایید دیدار سه جانبه روسیه، ترکیه و سوریه را برگزار کنیم. ممکن است ایران نیز در آن مشارکت داشته باشد. ایران نیز شرکت کند.»

رئیس‌جمهوری ترکیه پیشتر از نشست احتمالی سه جانبه میان خود و روسای جمهور روسیه و سوریه خبر داده بود. اما هم‌زمان برخی از تحلیلگران سیاسی امکان دیدار اسد با اردوغان را پیش از برگزاری انتخابات سراسری ترکیه ضعیف دانستند.

ترکیه پس از آنکه از شورشیان مخالف آقای اسد در جنگ داخلی سوریه حمایت کرد، به دشمن قسم خورده این کشور تبدیل شد. اما در اواخر ماه دسامبر، وزرای دفاع ترکیه و سوریه مذاکرات مهمی را با میزبانی روسیه انجام دادند که نخستین نشست از سال ۲۰۱۱ بود.

آقای اردوغان در شهر بیلیجیک در غرب ترکیه گفت: «به این شکل دیدارهای خود را انجام دهیم و منطقه به آرامش برسد. ما در اینجا به نتیجه رسیدیم و می‌رسیم.»

رئیس جمهوری ترکیه در حالی بار دیگر بر لزوم دیدار سران این سه کشور تاکید کرده است که پیش از این بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه گفته بود که بهبود روابط دمشق با آنکارا با «پایان اشغالگری» بخش‌هایی از خاک سوریه توسط ترکیه امکان‌پذیر است.

آقای اسد در دیدار الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همچنین گفته بود که این نشست‌ها برای اینکه «مثمر ثمر» باشند، باید بر اساس هماهنگی و برنامه‌ریزی سوریه و روسیه و با هدف «پایان دادن به اشغالگری و توقف حمایت از تروریسم» باشند.

اینک مشخص نیست که سخنان آقای اردوغان مبنی بر امکان مشارکت ایران در نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و سوریه، با هماهنگی دمشق و مسکو بیان شده یا دیدگاه شخصی او بوده است.
+7
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این یعنی اینکه اردواُلاغ رژیم رو بازیش نمیده و پشمم حسابش نکرده و به چشم نخودی به رژیم نگاه میکنه !!
  9
  32
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  اردک خان تا سرورتون ایران بزرگ تو اونجا نباشه صلح بی صلح.
  34
  15
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  کاری به اردوغان ندارم اون هم یکی مثل خامنه ای مفعول ولی از اینکه ترکیه طویله رهبری را آدم حساب نکرده دمش گرم اینطوری باید این جنایتکاران اسلامی را بایکوت کرد هرچند که پوتین و اردوغان و اسد دست کمی از خامنه ای و هیتلر و محمد شارلاتان ندارند
  4
  25
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اون وزیر امور خارجه آخوند ها رو ببرن که حرف هاشون رو برای هم به انگلیسی ترجمه کنه!روز دوم همه شون خودکشی میکنن!‌
  2
  13
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  کاربر محترم، جای دیگری از شما پرسیده بودم که در زندان هستید یا تیمارستان. اما احتیاجی به پاسخ نیست، مطمئن شدم کجا هستید.
  3
  17
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.