اتحادیه اروپا در حال بررسی قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی است

العربیه: در یک تغییر رویه سیاسی چشمگیر که می‌تواند به بر باد رفتن رویای احیای توافق هسته‌ای با تهران بینجامد، اتحادیه اروپا اعلام کرد در حال بررسی گزینه‌های قانونی برای شناسایی سپاه پاسداران ایران به عنوان یک سازمان تروریستی است.

چهار مقام آگاه به روزنامه «فایننشال تایمز» گفته‌اند که این تصمیم در جریان رایزنی‌های وزیران خارجه اتحادیه اروپا طی هفته گذشته اتخاذ شده است، و فرانسه و آلمان، که هر دو جزو امضاکنندگان «برجام» با ایران هستند، از این تصمیم حمایت کردند.

به گفته این مقامات، سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات داخلی و ارائه پهپادهای انتحاری به روسیه برای جنگ علیه اوکراین باعث تند شدن موضع کشورهای اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی شده است.

در این راستا، سرویس حقوقی اتحادیه اروپا قصد دارد طی سه هفته پیش رو راهکارهای قانونی برای تروریستی اعلام کردن سپاه را در قالب سندی برای 27 عضو این اتحادیه توضیح دهد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته است که بسیاری از کشورهای عضو از این تصمیم حمایت می‌کنند.

ایالات متحده در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در سال 2019 سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی تحت تعقیب آمریکا قرار داد. بریتانیا هم‌اکنون جداگانه مشغول بررسی امکان قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی خود است.

بورل گفت موضع اتحادیه اروپا در قبال ایران تغییر کرده است، چرا که سرکوب معترضان در ایران و فروش تسلیحات به روسیه غرب را نسبت به حکومت ایران خشمگین کرده است، و افزود این دو موضوع مطمئناً بر رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ایران «تأثیر سیاسی» گذاشته‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در عین حال هشدار داد که قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا، چشم‌انداز احیای توافق هسته‌ای با ایران را تیره و تار خواهد کرد.

به گفته وی: «برجام هنوز نمرده است، اما کاملاً متوقف شده است. اگر اعضای اتحادیه اروپا سپاه را در فهرست تروریستی بگذارند، آن وقت فرایند مذاکره مسدود می‌شود، چون همه چیز دشوارتر می‌شود.
+121
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این بازیهای مسخره اروپائیها نشوندهنده این واقعیت تلخ هست که اونها پیرو تصمیمات آمریکا هستند و رژیم و سپاه تروریست چهارپایان هم تاج سرشون !!
  4
  28
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اتحادیه اروپا هم شورشو در اورده , یا تحریم میکنیم یا نمیکنیم. نظام اخوندی یک چراغ از چراغهای سبزش را برای اتحادیه اروپا روشن کند اروپا از تحریم کردن سپاه پاسداران منصرف خواهد شد.
  2
  24
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  با یول سریا مثل اباد اوسا علم علم
  4
  4
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  لابد تا بررسی بشه چند سالی طول خواهد کشید!!
  4
  10
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.