سرما، کمبود چادر و موادغذایی در خوی؛ یک زلزله‌زده: فرماندار گفت «به من ربط» ندارد

 زلزله در خوی - بهمن ۱۴۰۱صدای آمریکا: با گذشت دو روز از زمین‌‌لرزه در خوی گزارش‌ها حاکی از آن است که شماری از مردم این شهر در سرمای منفی سه درجه سانتیگراد آذربایجان غربی به لوازم ضروری از جمله غذا، چادر، لباس گرم و پتو دسترسی ندارند.

به گزارش روزنامه اینترنتی فراز در روز دوشنبه ۱۰ بهمن، مدیریت «بلاتکلیف» مردم زلزله‌زده را گرفتار کرده و با «توزیع نامناسب و نامتعادل»، وسایل گرمایشی و مواد غذایی به شماری از شهروندان آسیب‌دیده نرسیده است.

برخی از زلزله‌زدگان در این ویدیو می‌گویند به مواد غذایی و چادر دسترسی ندارند و فرماندار خوی در پاسخ به اعتراض آنها گفته است این مشکلات به او ربط ندارد:
روایت شهروندان از خوی: هیچی نداریم؛ اگر زلزله مردم را نکُشته، نذارید سرما بکُشهدر حالی که هوای این شهر در ساعاتی از شبانه‌روز گذشته به منفی سه درجه سانتیگراد رسیده، یک شهروند در خوی گفت که «هنوز اقلام خوراکی و گرمایشی به بخشی از زلزله‌زدگان نرسیده» و «بخش زیادی» از آسیب‌دیدگان همچنان با مشکل نداشتن چادر مواجه هستند.

بنا بر این گزارش، اهالی روستای «تخته‌پل» گفته‌اند «رسیدگی به این منطقه و تأمین مایحتاج مردم زلزله‌زده وضعیت خوبی ندارد» و «در برخی چادرها گاه تا هشت خانواده ساکن هستند.»
تجمع مردم زلزله‌زده مقابل هلال احمر خوی به دلیل نبود مواد غذایی و چادربه گزارش ایسنا، دادستان خوی روز دوشنبه گفته است که با «هرگونه ترک فعل» مسئولان در کمک‌رسانی به زلزله‌زده‌ها «بدون کوچکترین اغماضی» برخورد خواهد شد.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد با وجود سرما و یخبندان، مقامات برای متفرق کردن زلزله‌زده‌هایی که خواهان امدادرسانی هستند، از ماشین آبپاش استفاده می‌کنند.

در این حال یعقوب رشتبر دادستان خوی، از آسیب‌دیدگان زلزله خواسته است با حفظ آرامش و خونسردی برای کمک‌رسانی به مسئولان کمک کنند.

اب‌پاشیدن خودرو یگان ویژه به زلزله‌زدگان در شهر خویدر نبود امکانات و وسایل گرمایشی، مردم در خوی برای گرم نگه داشتن خود با استفاده از چوب، آتش روشن می‌کنند و شهروندان نجات‌یافته از زلزله، نگرانند که نتوانند از سرما جان سالم به در ببرند.
زلزله‌ای با قدرت ۵.۹ در مقیاس ریشتر شامگاه شنبه شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند و بر اثر آن تاکنون سه تن از شهروندان جان خود را از دست داده‌اند و ۸۱۶ تن زخمی شده‌اند.

به گزارش همشهری، مهدی زارع، زلزله‌شناس، با اشاره به خشکیدن دریاچه ارومیه، برداشت گسترده آب‌های زیرزمینی، و فرونشست زمین، می‌گوید: «مداخلات انسانی احتمالا زمان‌بندی زلزله‌ها را عقب و جلو می‌کند. یعنی اگر قرار بود زلزله‌های شهرستان خوی چند دهه بعد رخ بدهد، به واسطه مداخلات انسانی، ۳ زلزله بالای ۵ ریشتر از ۱۳ مهر تا ۸ بهمن ۱۴۰۱ در این منطقه رخ داده است.»
+42
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  این حکومت اسلامی است این حکومت عدل علی است که با شما چنین رفتاری دارد و در این سرمای زیر ده درجه زیر صفر مردم را با آبپاش آتش نشانی منتفرق میکنند مردمی که برای در امان ماندن از سرما نیاز به یک پتوی ساده دارند
  2
  32
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  حالا مردم آذربایجان با چشم خودشان ببینند و با گوشت و پوست و استخوان بی کفایتی و بی تفاوتی جمهوری اختلاسی رو احساس کنند وقتی مردم شهرهای ایران وارد خیابان میشوند و اعتراض میکنند بعضی ها در خانه نشستن و به یک لقمه نون و سقف بالای سر دلخوش بودن را ترجیح میدهند
  1
  28
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران
  پس نوه های ستارخان ها و باقرخان ها کجا هستند؟ چرا صدایشان در نمیآید؟ تا کی میخواهید این ننگ و خفت را به جان بخرید؟
  5
  22
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.