پنتاگون: در هیچ عملیات نظامی در ایران نقشی نداشتیم

حمله پهپادی به صنایع دفاعی ایران در اصفهان
العربیه: ژنرال پاتریک ریدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت واشینگتن هیچ نقشی در عملیات نظامی اخیر در ایران نداشته است و ابراز داشت که احتمالا اسرائیل عامل حمله هوایی پهپادی علیه یک مجتمع صنایع دفاعی ایران در شهر اصفهان است.

روزنامه «وال استریت ژورنال» هم نوشت، شماری از مقامات مطلع آمریکایی اعلام کردند که حمله پهپادی در اصفهان با هدف مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و نظامی تهران انجام شده است.

از سویی، خبرنگار «العربیه» گزارش داد که به‌رغم افزایش تنش در روابط ایران و آمریکا در ماه های اخیر، واشینگتن درصدد است هر گونه ارتباط با انجام عملیات پهپادی اخیر در ایران را رد کند.

شب گذشته وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای از حمله سه ریزپرنده (پهپاد)، به یک مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان در نزدیکی مرکز وابسته به مرکز پژوهش‌های فضایی ایران خبر داد.

وزارت دفاع در این‌باره، ضمن رد هر گونه خسارت‌های جانی اعلام کرد، «خوشبختانه با پیش‌بینی‌ها و تمهیدات پدافندی صورت گرفته یکی از آنها (ریزپرنده‌ها) مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع (مهمات‌سازی) و دو فروند دیگر آنها در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر شدند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز حمله پهپادی به مجتمع نظامی در اصفهان را اقدامی «بزدلانه» توصیف کرد.
واکنش اوکراین
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین هم یکشنبه 9 بهمن اعلام کرد: «هدف قرار دادن مواضعی در اصفهان، ارتباط مستقیمی با جنگ در کشور ما دارد.»

او در توئیتی خطاب به رژیم ایران نوشت: «ما به شما هشدار دادیم. منطق جنگ، منطقی بی‌رحم است.»
سفر اعلام‌نشده مدیر سیا
ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، نیز هفته گذشته در سفری از پیش اعلام‌نشده با هدف گفت‌وگو درباره ایران و سایر مسائل منطقه‌ای، راهی اسرائیل شد.

از سویی، روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد، پهپادهایی که صنایع نظامی در اصفهان را هدف قرار دادند، به احتمال بسیار از داخل خاک ایران به پرواز در آمده بودند.

بر اساس این گزارش، پهپادهای «کوادکوپتر» که در عملیات اصفهان به کار گرفته شدند، برد کوتاهی دارند و به نظر می‌آید برای انجام عملیات مذکور، از داخل خاک ایران به پرواز درآمده باشند.

نیویورک تایمز، طرف حمله‌کننده و پشتیبان این تهاجم پهپادی را مشخص نکرد اما تاکید کرد که شهر اصفهان از مرزهای ایران بسیار دور است، به همین دلیل برنامه‌ریزی برای این حمله از درون خاک ایران، منطقی به نظر می‌رسد

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران هم اسرائیل را به انجام این حمله متهم کرده و تهدید کردند که منافع اسرائیل را هدف حملات پهپادی قرار خواهند داد.
حمله موفقیت‌آمیز
همزمان روزنامه «جروزالم پست» به نقل از منابع اطلاعاتی غربی و خارجی تاکید کرد، با وجود ادعاهای ایران، حمله پهپادی در اصفهان موفقیت‌آمیز بوده است.

به نوشته این روزنامه، اکثر سرویس‌های اطلاعاتی غربی و منابع ایرانی، حمله پهپادی به اصفهان را مشابه حملات موفقیت آمیز «موساد» به تاسیسات هسته‌ای نطنز ایران در ژوئیه 2020 و آوریل 2021، حمله به یکی از تاسیسات هسته‌ای کرج در ژوئن 2021 و انهدام 120 پهپاد ایرانی یا بیشتر در فوریه 2022 ارزیابی کردند.
+15
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.