وزیر خارجه قطر در تهران: پیام آمریکا را به ایران منتقل کردیم

 دیدار وزیران خارجه ایران و قطر در تهرانیورونیوز: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه پس از دیدار با همتای قطری خود در تهران گفت که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی حامل پیام‌هایی از طرف‌های برجام برای تهران بود.

وزیر خارجه ایران جزئیاتی از پیام ارائه نداد اما از دوحه به‌دلیل «حسن نیت برای رسانیدن همه طرف‌ها به گام‌های پایانی توافق» تشکر کرد.

آقای امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد که تهران از «هرگونه ابتکار عملی» جهت «گفتگو برای لغو تحریم‌ها» استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا وزیر خارجه قطر نیز بر «تلاش» کشور برای از بین بردن «ترس‌ها و دغدغه‌های طرفین» تاکید کرد و گفت  که دوحه امیدوار است تا «محیط مناسبی برای این گفتگوها» ایجاد شود.

این خبرگزاری همچنین به نقل از وزیر خارجه قطر نوشت که دوحه «به دنبال این است که این توافق هسته‌ای صورت بگیرد زیرا عامل مهم ثبات منطقه است.»

پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، ایران و سایر طرف‌های برجام از آوریل ۲۰۲۱ گفتگوهایی را در وین، پایتخت اتریش برای احیای توافق هسته‌ای آغاز کردند، اما پس از ماه‌ها مذاکره طرفین بدون نتیجه مذاکرات را متوقف کردند.

همزمان با آغاز اعتراض‌ها در ایران، گفتگوها تقریبا به طور کامل متوقف شد و چندین مقام غربی، از جمله مقامات کاخ سفید اعلام کردند که دیگر برجام در اولویت قرار ندارد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه گفت که «توافق هسته‌ای نمرده، اما تحرکی هم ندارد.»

وی ماه گذشته میلادی در دیدار با وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست بغداد ۲ در اردن گفته بود که «ارتباطات دوجانبه» برای «احیای برجام بر پایه مذاکرات وین» ادامه خواهد داشت.

در همین حال رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گفت که در ماه فوریه برای «گفتگوهای بسیار ضروری» به تهران سفر خواهد کرد. وی در سخنان خود گفته بود که «بن بست بزرگی» در مسیر برجام قرار دارد.

آقای گروسی همچنین گفته بود که ایران اورانیوم مورد نیاز برای ساخت «چند بمب اتمی» را در اختیار دارد اما هنوز هیچ سلاحی نساخته است.
 
بی بی سی:خبرگزاری ایسنا هم از این نشست خبری گزارش داده که وزیرخارجه قطر هم در مقابل پرسشی مبنی بر اینکه آیا از طرف آمریکا هم پیامی به مقامات ایران منتقل کرده است یا نه پاسخ داد: «آمریکایی‌ها نیز یک سری پیام به ما داده‌اند تا آن را به ایران منتقل کنیم. در خصوص موضوعی که مرتبط و در رابطه با توافق است و شاید به صورت مستقیم با این موضوع مرتبط نباشد.»
 
او گفت دوحه در ارتباط با موضوع احیای برجام «همه طرف‌ها را تشویق می‌کند که به این توافق بازگردند.»
وزیر خارجه ایران در این جلسه خبری همچنین گفت که از طریق یک واسطه پیامهایی میان ایران و بحرین رد وبدل شده است.
 
او همچنین درباره مذاکرات میان ایران و عربستان گفت: «قرار است طبق توافقی که صورت می‌گیرد دور جدید گفت وگوهای میان ایران و عربستان ادامه پیدا کند.»
+5
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  امریکا باید بداند که این جمهوری اسلامی یک رژیم اشغالگر هست و به هیچوجه نماینده ملت شریف ایران نیست. هرگونه توافق و کنار آمدن با این ضحاکان برای ادامه حکومت آنها برای ملت ایران قابل قبول نیست. ملت غبور وشجاع ایران تا نابودی این رژیم و مجازات سران آنان دست از مبارزه برنمی دارد.
  2
  25
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  باز بازنده ملت ایران بود
  2
  14
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  پیام آمریکا به خامنه ای مفعول : نترسید نترسید ما همه با هم هستیم .
  1
  30
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  پیامشون این بود که ما پشتیبان شما هستیم ، به سرکوب و کشتار و زندانی کردن معترضین بیدفاع ادامه دهید ! نگران تحریم‌های نمادین و دروغین ما هم نباشید ، چون همه اش برای فریبکاریست !
  1
  25
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه
  بازنده اگر نگوید به بیضواتم، دیگر چه بگوید. مرسی از انتقام سخت قاسم کتلت. مرسی که سید علی مفعول ، کاخ سفید را به حسینیه تبدیل کرد.
  0
  4
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد
  اگر هم پیامی هست باید به شاهزاده رضا پهلوی فرستاده بشه
  0
  8
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.