هشدار مقامات آمریکا به تهران پس از اعلام جرم علیه طراحان ترور مسیح علی‌نژاد

رادیو فردا: مشاور امنیت ملی در کاخ سفید و نماینده ویژه این کشور در امور ایران در واکنش به اعلام جرم دادستانی ایالات متحده علیه طراحان ترور مسیح علینژاد، به جمهوری اسلامی درباره تهدید شهروندان آمریکا هشدار دادند.

دادستانی کل آمریکا روز جمعه، هفتم بهمن، رسما از اعلام جرم علیه سه عضو یک باند تبهکار اروپای شرقی خبر داد که با حمایت جمهوری اسلامی قصد داشتند یک چهره سرشناس مخالف حکومت ایران را در خاک این کشور ترور کنند.

نام سه متهم رفعت امیراف، ۴۳ ساله، که در ایران اقامت داشته، پولاد عمراف، ۳۸ ساله، احتمالا با اقامت جمهوری چک، و خالد مهدی‌اف، ۲۴ ساله با آدرسی در نیویورک، قید شده است. در عکس‌ها می‌توان دید که هر سه نفر یک خالکوبی از ستاره‌ای هفت‌پَر بر بدن خود دارند که احتمالا نشان باند تبهکاری آنهاست.

اتهام این سه نفر در بیانیه رسمی اف‌بی‌آی توطئه برای قتل به سفارش دیگران و همین طور پول‌شویی عنوان شده است.

مریک گارلند، دادستان کل و وزیر دادگستری ایالات متحده، بدون اشاره مستقیم به هویت «قربانی این توطئه» از او به عنوان کنشگری نام برد که در انتشار موارد نقض حقوق بشر، تبعیض علیه زنان، سرکوب مشارکت دموکراتیک و آزادی بیان و افشای بازداشت‌های غیرقانونی، شکنجه و اعدام توسط حکومت ایران فعال بوده است.
اما با توجه به این که در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا از خالد مهدی‌اف، به عنوان یکی از سه متهم این «ترور نافرجام» نام برده شد، منظور از فرد هدف این طرح ترور، مسیح علینژاد، فعال سیاسی و مدنی، است.

خانم علی‌نژاد خود در واکنش به اقدام دادستانی آمریکا در روز جمعه در ویدئویی خواهان توجه دولت آمریکا به مردم در داخل ایران و اقدامات قاطعانه‌تر در مقابل جمهوری اسلامی از جمله توقف مذاکرات شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، نیز در واکنش به اقدام وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌‌ای «کارگردانی توطئه ترور» خانم علینژاد را پیروی از «الگوی نگران‌کننده جمهوری اسلامی ایران برای کشتن، شکنجه و ارعاب فعالان حقوق بشر» عنوان کرد.
آقای سالیوان در ادامه بر «عزم» دولت آمریکا برای مقابله با توطئه علیه شهروندان و منافع این کشور تاکید کرد و افزود که دولت جو بایدن به مقابله با «دستگاه سرکوب و تروریسم فراملی جمهوری اسلامی» از طریق «افشاگری، بازداست، تحریم و سایر ابزارهای پاسخ‌گویی» ادامه خواهد داد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در توئیتی نوشت که «ایالات متحده به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد که آمریکایی‌ها را به دلیل ابراز عقایدشان تهدید کند».

او در ادامه تاکید کرد که دولت آمریکا هر کسی را که در «تهدید»، «ارعاب» یا «تلاش برای خشونت علیه شهروندان» این کشور نقش داشته باشد، «پاسخ‌گو» خواهد کرد.

روزنامه «نیویورک‌پست» روز نهم مرداد سال جاری به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که یک مرد مسلح به کلاشنیکف به نام خالد مهدی‌اف در محوطه بیرونی خانه مسیح علینژاد، بازداشت شده است.

اواخر تیر ۱۴۰۰ نیز سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش‌هایی از تلاش‌های یک «گروه چهار نفره وابسته به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی» برای ربودن مسیح علینژاد در ایالات متحده و بازگرداندن او به ایران منتشر کرده بودند.

روزنامه «واشینگتن‌پست» نیز دهم آذر امسال گزارش داده بود که جمهوری اسلامی ایران با افزایش طرح‌های توطئه برای ربودن و کشتن مخالفان در خارج از کشور، اجرای این عملیات را به «باندهای سرقت جواهرات و سایر گروه‌های بزهکار» مرتبط با خارج واگذار می‌کند.

با کوشش مسیح علی‌نژاد، لایحه‌ای با عنوان «قانون ۲۰۲۱ مربوط به آزار و اذیت و هدف‌گیری غیرقانونی افراد» اوایل ماه دی در کنگره آمریکا به تصویب رسید.

بر اساس این قانون، وزارت خارجه آمریکا موظف شده است که «به‌صورت دوره‌ای هویت افراد خارجی را که از طرف حکومت ایران آگاهانه مسئول نظارت، آزار و اذیت، زندانی کردن یا کشتن شهروندان ایران یا ایالات متحده هستند، به کنگره گزارش دهد» و دولت این کشور «تحریم‌های اجباری را علیه مقامات ایرانی که مسئول نقض مداوم حقوق بشر در ایران هستند وضع و هر بانک خارجی که با این افراد تحریم‌شده معامله کند را شناسایی و تحریم کند.»
+87
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  از قراره معلوم خانم علینژاد بد جوری ، حال و روز ، حضرات و شیاطین حاکم بر ایران رو تِر مالی کرده ! نگران این هستم که این کثافتهای حر...اده دوباره آزاد بشن و به هدفشون برسن !!
  5
  62
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  مرگ بر آخوند مرگ بر خامنی ! اما این مسیح علی نژاد به فکر جیب و پول خودش هست نه مردم ایران از گذشتش سوال کنید وقتی طرف دار آخوند در ایران بود خودش و خانوادش وقتی برای انجمن اسلامی رفت آمریکا و پولش رو قطع کردن شد ضد اخوند این شخص آزادی مردم ایران رو نمیخواد پول می‌خواد
  48
  13
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  Sardinia - ماپوتو، موزامبیک

  ایرانی دبش - تهران، ایران
  بوی لش سایبری میاد!
  3
  47
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  ایرانی دبش - تهران، ایران
  اصلا اینطور نیست خانم علینژاد وقتی که خبرنگار مجلس بود فیش حقوقی نمایندگان رو با ارقام نجومی فاش کرد همین باعث شد که از کار برکنارش کردند همون موقع هم که در ایران بود موی دماغ این دزدها و اختلاسگرها میشد
  2
  45
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  داره مثل هاپو خالی میبنده. آخه تو کی هستی که بخوان ترورت کنن، خاله سوسکه. این فقط دوست داره مورد توجه قرار بگیره. کلمه تجاوز رو هم فراموش کن. اینقدر که چندش هستی، تو جبهه جنگم بری، بازم واست رؤیا میمونه.
  58
  6
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  فاطی افغانی حالا که تیر تون به سنگ خورده پیف پیف گربه بو میده. اگه یک زن مثل مسیح علینژاد تو تمام مردای افغان بود تو الان مجبور نبودی برا چندر غاز هی فلان خامنه‌ای رو بمالی
  1
  27
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  آلبانی هوا چطوره مریم کجاست
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  تو دیگه چقدر شوتی !!! مگه نمیبینی من گارد جاویدان هستم !!! اونوقت سراغ مریم لچک رو از من میگیری ؟ برو یک سری به روانپزشک بزن
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  ببین استفاده از اسم دلیل نمی‌شه طرز نوشتار و مخالفت با خاندان پهلوی نمیتونه گارد جاویدن باشه خیلی چیزها می‌شه عنوان آیدی نوشت ،بگو به جون مریم و خاک مسعود من آلبانی نیستم اگر قسم خوردی قبول
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  مرگ بر سه مفسدین ضحاکعلی مریم لچک مسعود منافقین !! جون مریم لچک واسه من چه ارزشی داره که بخوام به نامش قسم بخورم اگر هم بخوام قسم بخورم حتما قسم دروغ میخورم
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.