سردار رحیمی: مهاجم مدعی است که همسرش در طبقه چهارم سفارت آذربایجان نگهداری می‌شد/ پلیس دیپلماتیک سفارت مسلح نبود

سایت رویداد 24: سردار رحیمی رئیس پلیس تهران در گفتگو با رویداد۲۴ جزییات حادثه از زبان فرد مهاجم و از لحظه ورود پلیس به سفارت را بازگو کرده است. به گفته سردار رحیمی «علت عدم حرکت پلیس دیپلماتیک به سمت مهاجم این بوده که این مامور پلیس دیپلماتیک که در کیوسک دیده می‌شود، مسلح نبوده است. اما با دیدن کلاشینکف در دست مهاجم و دستور ایست او که به نوعی تهدیدآمیز بوده است، از جایش حرکت نکرده و بلافاصله با مرکز پلیس تماس گرفته است.»

*‌ تصاویر منتشر شده از دوربین‌های مداربسته سفارت نشان می‌دهد پلیس دیپلماتیک دیر اقدام کرده و ظاهرا ورود پلیس به صحنه هم با تاخیر بوده و مرحله خلع سلاح هم توسط مامور سفارت آذربایجان انجام می‌شود؟ به خاطر همین فیلم رسانه‌های آذربایجانی مدعی شد همکاری فرد ضارب با نیرو‌های ایرانی شده‌اند.

خود بنده بلافاصله جزو اولین نفراتی بودم به عنوان رئیس پلیس وارد در صحنه حضور پیدا کردم و با مسئولان حاضر در صحنه که از اعضای سفارت آذربایحان بودند صحبت کردم. آقای شهریاری که قاضی جنایی بود، بلافاصله آمده است. مجموعه همکاران صحنه‌بردار و تشخیص هویت وشناسایی سلاح در کمترین زمان آمدند. فرد مهاجم بر اساس مشکلات خانوادگی که داشته و ادعا کرده ۹ ماه است همسرش را که اصالتا جمهوری آذربایجانی است با هماهنگی خانواده همسرش، در سفارت نگهداری کردند و تلاش فراوانی کرده که خانمش را به منزل برگرداند. او می‌گوید اختلافات جزئی داشته، ولی اینطور نبوده که خانمم برنگردد. من اظهارات خود این فرد را دارم می‌گویم.

علت و انگیزه این موضوع بوده که عرض کردم و دنبال این کار بوده است. بلافاصله بعد از حادثه در کمترین زمان ممکن پرسنل تیم‌های عملیاتی و متعاقبا تیم‌های یگان امداد ما در صحنه حضور پیدا می‌کند. یعنی بلافاصله تیم‌ها حضور پیدا می‌کنند و ضارب را دستگیر می‌کنند و سلاحش کشف می‌شود.

*‌ البته در فیلم‌های متتشر شده از دوربین‌های مداربسته ظاهرا خلع سلاح هم توسط مامور سفارت که لباس سفید به تن دارد انجام شده است.

بله، آن لحظه اول پلیس نبوده است. ایشان ۵ و ۳۰ دقیقه کار را آغاز کرده است. او می‌گوید اول چند بار دور زدم و منتظر و مترصد فرصتی بوده که بتواند تعرض کند و برود داخل و همسرش را آزاد کند. می‌گوید همسرم در طبقه چهار آنجا نگهداری می‌شود.

این نفری که با  با متعرض درگیر می‌شود همراه دو نفر دیگر، یعنی سه نفری ساعت ۸ و ۳۰ با یک خودرو جلوی در سفارت می‌آیند. تا می‌ایستند ایشان با پرایدی که داشته و دو فرزندش داخل پراید بودند به خودرویی که این سه نفر باهاش آمدند، می‌زند. بعد از این تصادف این سه نفر داخل سفارت آن‌ها فرار می‌کنند و فرد مهاجم هم آن‌ها را تعقیب می‌کند. یعنی در سفارت باز می‌شود و این تعقیب انجام می‌شود.

*‌ رسانه آذربایجان این خبر‌ها را تکذیب کرده‌اند.

رسانه‌های آذربایجان باید نقل قول از رئیس پلیس پایتخت ایران بزنند. ما مقام رسمی هستیم.

*‌ ظاهرا آنها همچنان به تصاویر دوربین‌های مدار بسته سفارت استناد می‌کنند.

خب همان طور که توضیخ دادم این‌ها وقتی فرار می‌کنند، به سمت درب سفارت داخل می‌روند و داخل که می‌روند ایشان سلاحش را برمی‌دارد یک تیر هم به در می‌زند و داخل که می‌آید یک نفر مانع او می‌شود و درگیر می‌شود.

*‌ آیا پلیس دیپلماتیک مسلح است؟

پلیس دیپلماتیک مسلح نبوده است. این نفر ما که به عنوان عنصر پلیس دیپلکاتیک ماست، مسلح نبوده است. او بلافلاصله با ما تماس گرفت و گفت چنین حادثه‌ای اتفاق افتاده و در کمترین زمان ممکن ما حاضر شدیم. فرد در حال متواری شدن بود که ما دستگیرش کردیم. مهاجم داشت از درب سفارت خارج می‌شد که ما دستگیرش کردیم.
+3
رأی دهید
-103

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  چرا چرند میگه؛ همسرش را به علم الهدی برای فامیل حسین در مشهد بزک کرده طره ۱۰درصد روزانه میگیره
  0
  4
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  پلیس سفارت مسلح نیست،نظام فقط برای کشتن زن و بچه ملت اسلحه دست پلیس میده،در غیر اینصورت امنیت داریم دم در سفارت پلیس اسلحه نمیخواد
  0
  1
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.