ادامه انتقاد از «زنان تاثیرگذار»، بازی «یه‌قُل دوقُل» میهمان سیاسی و «حاتم‌بخشی» از جیب ملت

 کنگره حکومتی «زنان تاثیرگذار» در ایرانرادیو فردا: با وجود گذشت چند روز از برگزاری کنگره حکومتی «زنان تاثیرگذار» در ایران، کماکان انتقادها از چرایی برگزاری و خودداری دولت از شفاف‌سازی پیرامون هزینه‌های این مراسم ادامه دارد.

علیرغم این انتقادات، معاون امور زنان ابراهیم رئیسی ضمن دفاع دوباره از برگزاری این کنگره، حجاب برخی زنان در ایران را «بدتر» از پوشش شماری از زنان شرکت‌کننده در این برنامه توصیف کرد.

اظهارات انسیه خزعلی پس از آن مطرح شد که مایا صباغ، وبلاگ‌نویس لبنانی که همزمان با برگزاری این کنگره در ایران حضور داشت، در ویدئویی مدعی شد خبرهای ماه‌های اخیر مبنی بر ضرب و شتم و بازداشت و تعرض به زنان بر سر حجاب، «دروغ‌پردازی» و «هجمه رسانه‌ای» علیه جمهوری اسلامی است.

او همچنین به زبان فارسی خواستار حفظ جمهوری اسلامی از «شر دشمنان» شد.

حجاب خانم صباغ در این ویدئو با پوشش مد نظر جمهوری اسلامی که زنان در کوچه و خیابان مجبور به رعایت آن هستند به هیچ عنوان همخوانی نداشت.

او در چندین ویدئو که از مناطق مختلف ایران ضبط و در توییتر منتشر کرده، زنانی را نشان می‌دهد که در رستوران‌ها و کافه‌ها بدون حجاب اجباری نشسته‌اند، اما به هزینه‌های پرداخت‌شده برای آن اشاره‌ای نمی‌کند.

پوشش شمار دیگری از زنان شرکت‌کننده در این کنفرانس نیز از آن رو مورد انتقاد کاربران فضای مجازی فارسی‌زبان قرار گرفت که زنان و دختران در ایران، با پوشش مشابه، بازداشت می‌شوند یا مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

آخرین عکس مهسا امینی پیش از بازداشت به دست پلیس امنیت اخلاقی، در انتقاد از پوشش برخی میهمانان این کنگره منتشر شده و کاربران نوشته‌اند «این دختر با این حجاب» بازداشت شد و مورد ضرب و جرح منتهی به مرگ قرار گرفت.
 همسران روسای دولت‌های بورکینافاسو، صربستان، ارمنستان، قرقیزستان، در دو سوی جمیله علم‌الهدی، همسر رئیس جمهور ایران با این حال انسیه خزعلی در واکنش به انتقادها ادعا کرد که مایا صباغ «اصلا میهمان ما نبودند. خودشان به ایران آمدند، خودشان فیلم گرفتند.»

خانم خزعلی توضیحی در این زمینه نداد که چطور این زن جوان لبنانی دقیقا همزمان با برگزاری کنگره یادشده و حضور دختر حسن نصرالله به ایران آمده و در ویدئوها و پست‌های توییتری خود دقیقا با ادبیات جمهوری اسلامی از سیاست‌های آن دفاع می‌کرد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور همچنین گفت: «بعضا پوشش برخی زنان در ایران بدتر از پوششی است که این میهمانان داشتند.»

به ادعای او، روال «این نبوده پوششی که به عنوان مقررات در داخل وضع شده را از میهمانان خارجی بخواهند. آنها در محیط خاص خود زندگی می‌کنند و شاید نتوان آن انتظار را از آنها داشت.»

انسیه خزعلی با این حال توضیح نداد چطور جمهوری اسلامی چنین درخواستی را از شهروندان خود که فرهنگ آنها در زمینه حجاب با ایدئولوژی جمهوری اسلامی تفاوت دارد، درخواست می‌کند.
 مهمانان افریقایی (زنان تاثیر گذار) با زنان جمهوری اسلامی یک‌قل دوقل بازی می کنند تلاش جمهوری اسلامی برای تبلیغات درباره این کنگره که بعد از اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل برگزار شد، با حضور مایا صباغ، انتخاب میهمانان و برگزیدگان و مبلغ جوایز اعطاشده به آنها در این چند روز به اندازه‌ای مورد چالش قرار گرفته که انسیه خزعلی بارها مجبور به اظهارنظر در این زمینه شده است.
 یکی از مهمانان کنگره حکومتی «زنان تأثیرگذار» در دیدار از موزه قم او درباره جایزه ۲۰ هزار یورویی به زنان منتخب این کنگره در شرایط اقتصادی ایران نیز گفت: «هزینه این کنگره بین وزارتخانه‌های مختلف پخش بود» و «معمولا سطح جوایز بین‌المللی خیلی بالاتر و بین ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار یورو است».

خانم خزعلی در اظهارات خود به این نکته اعتنایی نکرده است که آیا کشوری هم که تحت تحریم است و مردم آن با فقر فزاینده دست‌ و‌ پنجه نرم می‌کنند باید این‌چنین برای برگزاری یک کنگره هزینه کند یا خیر.

او با وجود درخواست‌ها درباره شفاف‌سازی پیرامون هزینه برگزاری این کنگره، اظهار نظری در این زمینه نکرده است.
جمیله علم‌الهدی (نفر سوم از راست) همسر رئیس‌جمهوری اسلامی همراه با گروهی از زنان خارجی که از آن‌ها به عنوان «زنان تاثیرگذار» برای حضور در تهران دعوت شده بودروزنامه جمهوری اسلامی به عنوان یکی از درخواست‌کنندگان شفاف‌سازی پرسیده است: «هدف از برگزاری این همایش چه بود؟ مبتکر برگزاری این همایش چه کسی بود؟ منظور از تاثیرگذار چیست؟ برای هر یک از این افراد چه مبلغ هزینه شده است؟ جوایزی که به تعدادی از دعوت ‌شدگان داده شده بر اساس چه معیاری و چه مبلغ بوده؟ هزینه کل این همایش چقدر و از چه ماخذی پرداخت شده است؟»

روزنامه اعتماد نیز از «حاتم‌بخشی» از «جیب ملت ایران» برای «میهمانان گمنام» اما «پرهزینه» این کنگره انتقاد کرده و نوشته است: «نگاهی به فهرست افرادی که به عنوان چهره به این مراسم پرهزینه و تاسف‌بار – برای ملت- دعوت شدند و از مزایای آن متنعم شدند و حظ وافر بردند، اندوه را دوچندان می‌سازد.»

اعتماد از مقام‌های جمهوری اسلامی پرسیده: «دعوت و هزینه کلان اعضای خانواده‌های حکام سابق کشورهایی که جایگاهی در جهان ندارند و دوستی با آنها تنها سبد هزینه ما را سنگین‌تر می‌سازد... چه توجیهی دارد؟»

به نوشته این روزنامه، «رئیس‌ جمهوری که به خاطر شورش ملت کشور خود علیه فساد و سوء مدیریتش از کشور متواری شد، چه اثرگذاری دارد؟ میهمان سیاسی که خبر یه‌قل و دوقل بازی کردن وی در حاشیه همایش، جزو خبرهای سایت‌های خبری از همایش است، چه گلی می‌خواهد به سر جهان بزند؟»

برگزاری این کنگره با وجود مخالفت‌های شدید داخلی، از سوی بثینه شعبان، مشاور بشار اسد، رئیس‌ جمهور سوریه مورد استقبال قرار گرفته است.

خانم شعبان که به نمایندگی از سوی اسما اسد، همسر بشار اسد در این مراسم شرکت کرده بود، به تمجید از اظهارات جمیله علم‌الهدی، همسر ابراهیم رئیسی در این کنگره پرداخته و سخنان او را به «زیبایی فرش‌های ایرانی» توصیف کرده است.
معاونت امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی در حالی به دفاع از برگزاری این کنگره با موضوع زنان مستقل و تاثیرگذار پرداخته که در ماه‌های پس از مرگ مهسا امینی، هزاران زن در ایران مورد خشونت و تعرض قرار گرفتند، اما خانم خزعلی بارها با استفاده از ادبیات حکومتی علیه همین زنان معترض سخن گفت.
+57
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران
  روسپی خانه این خانم رییس و فامیل مسفدش کم براشون در میاره ۰ که حالا دارند لبنانی مامانی را تبلیغ میکنند ۰
  47
  45
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  فقط یه قل دو قل نبوده ، بعداً کاشف عمل میاد ، الک دولک ، قایم باشک ، تیله بازی ، خرپشتک ، بیخ دیواری و پس لیس هم بازی کردند و سرآخر بخاطر تأثیرگذاری بیش از حد و اندازه ، هوا کردند !!
  10
  15
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.