جنجال دست ندادن قشقاوی با ملکه اسپانیا؛ سفارت ایران: او «سلام تشریفاتی ایرانی»داد

دویچه وله: دست ندادن سفیر جمهوری اسلامی با ملکه اسپانیا انعکاسی وسیع در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت. سفارت ایران در مادرید گفت او "سلام تشریفاتی ایرانی" داد. خیلی‌ها پرسیدند چرا هنوز سفارت را تعطیل و سفیر را بیرون نکرده‌اند؟

حسن قشقاوی سفیر جمهوری اسلامی در مراسمی رسمی در کاخ سلطنتی در مادرید با فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا دست داد و از مقابل لتیسیا اورتیس، ملکه این کشور بدون دست دادن به سرعت رد شد.
در ویدیوهایی که از این مراسم منتشر شده دیده می‌شود که ملکه نگاهی معنادار به او می‌اندازد. نگاهی که گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی آنرا "تحقیرآمیز" توصیف کردند، بسیاری نیز مایه سرافکندگی برای ایرانیان دانستند.

جنجالی شدن این صحنه باعث شد رسانه‌های اسپانیا از جمله ال پایس تلاش کنند توضیح دهند که از هنگام روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران دیگر دست دادن مردان با زنان قدغن شده و این رفتار سفیر جمهوری اسلامی به تبعیت از همین قوانین است. ال پایس در صفحه اینستاگرام خود به این مقررات اشاره کرد.

رفتار مخالف آداب و ادب مرسوم در کشورهای اروپایی از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی اولین بار نیست خبرساز می‌شود، اما این تنها چیزی نبود توجه مخاطبان را به خود جلب کرد. کاربرانی پرسیدند که چرا اساسا سفیر ایران هنوز در اسپانیا است و سفارتخانه حکومتی که "مردمش را قتل عام می‌کند، چرا باید باز باشد؟

سفارت جمهوری اسلامی در مادرید در واکنش به موج انتقادها بیانیه‌ای داد و خبرگزاری فارس نوشت که سفیر این کشور"سلام تشریفاتی ایرانی" داده است. توصیفی که با خشم بیشتر کاربران روبرو شد، چرا که "سلام تشریفاتی ایرانی" طی قرن‌ها با آداب دیگری انجام شده و تنها در ۴۴ سال اخیر و با انقلاب اسلامی به رفتاری مغایر با تشریفات مرسوم در جهان تغییر کرده است.

بیانیه نوشته است که "کارشناس رسمی تشریفات" به یک رسانه اسپانیایی توضیح داده که رفتار سفیر جمهوری اسلامی "مطلقا توضیح مذهبی" داشته است. سفارت جمهوری اسلامی در اسپانیا سعی کرده بگوید این رفتار «بی‌احترامی به مقام و شخصیت زن آن هم در سطح ملکه محترمه یک کشور» نیست و «سفرای زن ایرانی هم هنگام تقدیم استوارنامه به روسای مرد دولت‌ها، به جای دست دادن به آنها، سلام تشریفاتی ایرانی را اعمال می‌کنند».

توضیحات سفارت جمهوری اسلامی در حالی داده می‌شود که جهان در ۴۴ سال پس از انقلاب و به ویژه در جریان اعتراضات چهار ماه اخیر با چهره زن ستیز حکومت اسلامی در ایران به خوبی آشنا شده‌اند و واژه "بی‌احترامی" به گفته باور مخالفان حکومت مطلقا توصیف کامل و درستی برای آنچه بر زنان در ایران می‌گذرد نیست.
 
دست ندادن مقام‌های جمهوری اسلامی با سیاستمداران زن معضلی در مناسبات دیپلماتیک بسیاری کشورها با ایران بوده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم پیشین آلمان در تمام دوران ۱۶ ساله ‌صدارت خود هرگز حاضر نشد به ایران سفر کند یا با مقام‌های جمهوری اسلامی دیداری رسمی داشته باشد.
 
برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به این معضل نوشته‌اند وقتی چنین موضوع پیش‌پا افتاده‌ای هنوز حل نشده، چطور می‌توان سایر مشکلات را از سر راه برداشت. اکبر گنجی، فعال سیاسی در توییتر خود در همین رابطه نوشت: «وقتی خامنه ای حتی حاضر نیست مسئله بسیار ساده دست دادن سفرای رژیم با زنان مقامات دولت های خارجی را حل کند، از او انتظار حل چه مسئله مهمی را می توان داشت؟»
+78
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه

  وقتی بیضوات سید علی مفعول را با دست جلا میدهند حرام و نجس نیست؟
  7
  87
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  یکی از چپی های عزیز بیاد یه ماله برای جمهوری اسـ... بکشه . مرگ بر خامنه ای مفعول .
  71
  89
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  از این گاگول ها بیشتر نمیشه انتظار داشت!! ملکه اسپانیا شانس آورد چهار تا فحش و توهین از این گاگول دریافت نکرد
  9
  78
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مگر جمهوری اخوندی نماند و رهبر اخوند نباشد , انگاه امیدی هست تغییری صورت گیرد وگر نه همین هست و همین هست و همین هست !
  2
  20
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  مهدی52 - روتردام، هلند

  این دقیقا همونجائی که رفتار متظاهر و ریا کارانه آخوندیه که هیچ سنخیتی با ایران و ایرانی نداره.
  2
  26
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یابو !! حالا همین پفیوز ، اگر بهش پا بده با زن شوهردار هم حاضره بخوابه ، ولی واسه اینکه مزدور و پاچه خوار و البته بیشعوره مثل حیوون از جلو ملکه اسپانیا رد شد و حتی تأملی و ( ببخشید ما تو طویله اسلامی بزرگ شدیم ) رو هم نگفت !! خاکبرسر ابله تون با این فرهنگ احمقانه و رذیلانه دیپلماتیکتون !!
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اینها لادت دارن به بوگندوهای فامیل حسین نه فقط خودشون سه دست قبل از نماز صبح بعد از نماز ظهر و بعد از نماز شب بدن بلکه کل خواهر و مادر و زن و بچه انها هم به ون معتاد شدن. اینها فقط به عرب نر دست میدن
  1
  2
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.