مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی: دامداری پلنگ گرفتار در آغل را کشت

تصویری که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است، مشخص نیست که مربوط به پلنگ کشته شده است یا تصویر آرشیوی استمدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از کشته شدن یک قلاده پلنگ در حاشیه منطقه حفاظت شده قرچغه شهرستان قوچان توسط یک روستایی با شلیک مستقیم اسلحه دولول خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی اله‌پور گفته شب گذشته یک قلاده پلنگ با شلیک مستقیم اسحله دولول کالیبر ۱۲ یکی از اهالی روستایی در حاشیه منطقه حفاظت شده قرچغه شهرشتان قوچان تلف شده است.

گزارش شده که این پلنگ به آغل گوسفندان حمله کرده.

آقای اله‌پورگفته متاسفانه قبل از رسیدن محیط بانان به محل، صاحب گوسفندان به رغم در خطر نبودن مردم، پلنگ را از پای درآورد.

گفته شده ضارب، دستگیر و سلاح او نیز ضبط شده و به مراجع قضائی تحویل شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در این حادثه ۱۱ رأس گوسفند تلف و ۱۴ رأس دیگر توسط پلنگ به شدت زخمی می‌شوند.

گفته شده با وجود نامه نگاری و آموزش و اطلاع رسانی حضوری به روستائیان حاشیه مناطق حفاظت شده، برای عدم آسیب رسانی به حیوانات در زمان تعارضات، این اقدام عجولانه زمانی صورت گرفته که پلنگ در آغل گوسفندان گیر افتاده بوده و خطری برای ساکنان روستا با وجود بسته بودن در آغل نداشته است.

حفاظت از یوزپلنگ آسیایى، که نسل‌شان در معرض خطر انقراض قرار دارد، از پروژه‌هایی است که از سال ۲۰۰۱ با همکارى برنامه توسعه سازمان ملل و سازمان حفاظت از محیط زیست ایران آغاز شده است.

با بازداشت و محکومیت هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوز آسیایی و همسرش و چند تن از فعالان محیط زیست این پروژه متوقف شده بود اما ازدو سال پیش دوباره از سرگرفته شد "اما بدون دوربین تله‌ای و بدون آمارگیری."

در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد یوزهای آسیایی در ایران وجود ندارد.
+6
رأی دهید
-16

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.