نام خیابان سفارت سابق جمهوری اسلامی در اتاوا به مهسا امینی تغییر کرد

العربیه: در پی درخواست ایرانیان ساکن شهر اتاوا، پایتخت کانادا، شهرداری این شهر نام خیابانی که ساختمان سفارت سابق ایران در آن قرار دارد را به «مهسا امینی» تغییر داد.

دیوید گرانوسکی، مسئول روابط با دولت سازمان حقوق‌بشری «بنای-بریث کانادا»، شامگاه چهارشنبه 5 بهمن، با انتشار تصویری از خدو در کنار شهردار اتاوا، ضمن اعلام این خبر در حساب توییتر خود نوشت: «طرح تصویب شد. ما در کنار مردم ایران می‌ایستیم.»
پیش از این روزنامه «اتاوا سیتیزن» در گزارشی در گفتگو با ترزا کاوانا و آریل تروستر، دو عضو شورای شهر اتاوا از احتمال نام‌گذاری بخشی از خیابان «مت‌کف» که ساختمان متروکه سفارت سابق ایران در آن واقع است، خبر داده بود.

از زمان قطع ارتباط دیپلماتیک ایران و کانادا در شهریور 1391، سفارت ایران در شهر اتاوا خالی و متروک مانده است.

خیابان مت‌کف در مرکز شهر اتاوا واقع شده که در بزرگداشت سر چارلز مت‌کف، نماینده تاج و تخت بریتانیا در سرزمین‌های آمریکای شمالی بریتیش (پیش از تاسیس کشور کانادا) بوده است.
بر اساس گزارش اتاوا سیتیزن شورای شهر اتاوا با حضور شهردار مارک سوتکلیف در یک رای‌گیری مقرر کرده بود که درباره این طرح تصمیم‌گیری کند.

این نخستین بار است که یک دولت غربی در حمایت از اعتراضات ضدحکومتی مردم ایران، نام خیابانی را به نام مهسا امینی تغییر می‌دهد.

کانادا پیش از این در چند بسته تحریمی و با قرار دادن سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازمان تروریستی، نقض گسترده حقوق بشر توسط مقامات جمهوری اسلامی را محکوم کرده و از معترضان و زنان ایرانی، اعلام حمایت کرده است.
+128
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  چرا نام خیابانیکه ساختمان سفارت فعلی در اون واقع شده نه ، که نام خیابان ساختمان قبلی !!!!!؟
  8
  34
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  fardin42 - لاستوناس، کوبا

  Momijii - توکیو، ژاپن
  فکر کنم ایران تو کانادا سفارتی نداره در حال حاضر. سپاس.
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  fardin42 - لاستوناس، کوبا
  ممنون از اشاره تون به اینکه ج ا در کانادا سفارت نداره ! ولی جالب اینجاست که یکی از نقاط جذاب برای فراریان اختلاس‌های حکومتی و زالو زاده هاشون و البته تعداد قابل توجهی از مهاجران و دانشجویان ایرانیست !!
  2
  15
  ‌پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.