نشانه‌های فقر مواد مغذی؛ از خونریزی لثه تا شوره سر

مواد آلی مغذی از کربوهیدارت‌ها، چربی‌ها، پروتئین و ویتامین‌ها تشکیل یافته‌انددویچه وله: میلیون‌ها نفر از ما به‌دلیل رژیم‌های غذایی مدرن و سبک زندگی کم‌تحرک حداقل از کمبود یک ماده مغذی رنج می‌بریم.

به‌گزارش نشریه بریتانیایی دیلی‌میل؛ با‌این‌حال، بسیاری از ما کاملاً از این مشکل ناآگاه هستیم، حتی اگر بدنمان فقر آهن، روی، ویتامین B12 و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را فریاد بزند. پزشکان می‌گویند دلیل این بی‌توجهی این است که علائم فقر ریز‌مغذی‌ها را می‌توان به‌راحتی نادیده گرفت یا به سایر مشکلات سلامتی بی‌ضررتر مرتبط کرد.

خستگی

خستگی توسط پزشکان یکی از شایع‌ترین شکایات در نتیجه بسیاری از بیماری‌ها محسوب می‌شود. اما خستگی می‌تواند همچنین به‌دلیل شیوع کمبود آهن در بسیاری از افراد باشد. آهن یک ماده معدنی حیاتی برای تولید هموگلوبین در بدن است؛ ماده‌ای در خون که اکسیژن را به سراسر بدن حمل می‌کند. یک فرد دچار کمبود آهن ممکن است احساس خستگی کند زیرا بدنش اکسیژن کافی را از طریق گردش خون دریافت نمی‌کند. متخصصان اضافه‌کردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت گاو، گوشت بره، مرغ، اسفناج، کلم بروکلی، توت‌فرنگی و هندوانه به رژیم غذایی را توصیه می‌کنند.

شوره سر

یکی از دلایل شوره سر، خشکی موها است. تقویت گردش خون در پوست سر توسط نیاسین یا ویتامین B3 می‌تواند از خشکی پوست سر جلوگیری کند. روی نیز می‌تواند سلول های پوست روی پوست سر را شاداب و سالم نگه دارد و از ریزش آن جلوگیری می‌کند. روی در گوشت، آجیل، دانه‌ها و بسیاری از سبزیجات رایج است.

ضربان قلب نامنظم

مشکلات مختلفی در سیستم گردش خون می‌تواند باعث ضربان قلب نامنظم شود. اما کمبودهای غذایی اغلب نادیده گرفته می‌شوند. کلسیم برای گردش خون در بدن بسیار مهم است و به تنظیم سیگنال‌های الکتریکی که باعث ضربان قلب می‌شود، کمک می‌کند. کمبود کلسیم می‌تواند به توانایی بدن در پمپاژ خون آسیب برساند و منجر به ضربان قلب نامنظم شود.

شب‌کوری

عدم توانایی دیدن در تاریکی می‌تواند نشانه کمبود مواد مغذی باشد. شب‌کوری وضعیتی است که در آن فرد در اتاق‌هایی که نور کافی ندارند، مشکل بینایی دارد. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که چشم‌های فرد به‌درستی با تغییرات نور محیط سازگاری پیدا نکنند و می‌تواند ناشی از کمبود پروتئین رودوپسین باشد که توسط چشم تولید می‌شود؛ فرآیندی که در آن ویتامین A نیز نقش مهمی دارد. این پروتئین برای کنترل حساسیت چشم در نور حیاتی است و به آن اجازه می‌دهد تا خود را در محیط‌های کم نور تنظیم کند. ویتامین A در سبزیجات برگ سبز، فلفل، ماهی و محصولات لبنی رایج است.

انگشتان بی‌حس

هیپوکلسمی که به‌عنوان کمبود شدید کلسیم نیز شناخته می‌شود، می‌تواند باعث شود که فرد احساس بی‌حسی و گزگز در انگشتان خود کند. هنگامی‌که یک فرد از سطح خطرناک کلسیم پایین رنج می‌برد، اعصاب محیطی ممکن است شروع به از‌دست‌دادن برخی از عملکردهای خود کنند.

سوزش دهان

سندرم سوزش دهان وضعیتی است که در آن زبان و سقف دهان فرد شروع به احساس سوزش می‌کند. از جمله علل مختلف این بیماری، کمبود روی، ویتامین b12 و آهن است.

پاهای بی‌قرار

سندرم پای بی‌قرار وضعیتی است که اغلب جدی گرفته نمی‌شود اما می‌تواند ناتوان‌کننده باشد. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که احساس سوزن‌سوزن شدن و خارش ناخوشایند روی پاها باعث تکان غیرقابل کنترل آنها شود. سندرم پای بی‌قرار با سطوح پایین آهن در مغز مرتبط است.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.