اکسپرس: جمهوری اسلامی می‌خواهد برای جلوگیری از سقوط خود از بمب اتم پرده بردارد

العربیه: کارشناسان به روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» گفته‌اند که حکومت ایران که تحت فشار شدید انقلاب داخلی و تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، برای جلوگیری از سقوط خود قصد دارد به زودی از سلاح هسته‌ای پرده‌برداری کند.

به گزارش این روزنامه، «ادعاهای موثق جدید» می‌گویند رژیم تنها «چند هفته‌» تا دستیابی به اورانیوم غنی‌شده 90 درصدی فاصله دارد. این همان سطحی است که برای ساخت یک کلاهک با قابلیت قرار گرفتن روی موشک بالستیک لازم است.

به گفته کارشناسان، در حالی که ساخت یک موشک موثر که بتواند چنین کلاهکی را حمل کند، حدود 18 ماه طول می‌کشد، اما بیم آن می‌رود که رسیدن غنی‌سازی اورانیوم در ایران به آستانه 90 درصد، غرب و بازیگران منطقه‌ای را مجبور به «ارزیابی مجدد گزینه‌های خود برای مهار رژیم شرور» این کشور کند.

اسرائیل اعلام کرده است که در صورت ناچاری به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله هوایی خواهد کرد، و مقامات امنیتی این کشور تاکید کرده‌اند که در صورت لزوم چنین کاری، حمله هوایی باید هرچه زودتر انجام شود، چرا که اگر رژیم ایران به اورانیوم در سطح بمب اتم دست یابد، آن را «شصت متر زیر زمین» در تاسیسات فردوی خود پنهان خواهد کرد.

کارشناسان به اکسپرس گفته‌اند که مقامات ایران اکنون 75 کیلوگرم اورانیوم 60 درصد غنی‌شده در دست دارند، اما به منظور ساخت یک بمب اتمی موثر، به کلاهکی نیاز دارند که هنوز در اختیار ندارند.

به گفته آنها، تهران تنها چند هفته زمان نیاز دارد تا به سطح 90 درصد غنی‌سازی برسد، و آنها می‌توانند در عین دادن اجازه به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت محدود، کار خود را پیش ببرند.

به گفته اکسپرس، کارشناسان نتیجه می‌گیرند که رژیم ایران که تحت فشار شدید داخلی و خارجی قرار گرفته و در آستانه سقوط است، به این باور رسیده که با پرده‌برداری از سلاح هسته‌ای می‌تواند از سقوط محتوم خود جلوگیری کند.
+24
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  من نمیدونم این چند هفته کی میشه چند روز ؟؟! از وقتیکه شایعه کرده اند که جمهوری اختلاسی میخواد بمب اتمی درست کنه تا الآن هزار بار گفته اند که تا چند هفته دیگه به بمب دستیابی پیدا میکنه !!! همه سرکاریم !! بالاخره چند صدهزار هفته هم میاد و میره و ما چشممون به بمب اتمی روشن نمیشه
  3
  100
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند
  باید خیلی ساده بوده باشی و این رو پیشبینی نکرده باشی ،چه برسه به سیاستمداران متقلب و مکار حزب دموکرات و اروپائی ها از جمله جوزف بورل چپول که تمام شغالها و کفتارهای اسلامی رو گربه میبینه
  2
  19
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ali51reza - وستروس، سوئد

  اگر به امید اروپا و آمریکا باشیم حتما بعد ساخت بمب میخواهند چند سال با آخوندها مذاکره کنند تا از بمب استفاده نکنند ولی چه با بمب و چه بدون بمب به یاری خداوندم این حکومت شیطانی را به زیر خواهیم کشید
  2
  33
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  سه ساله دارن میگن چند هفته...سیرکی به نام زمین...بازیگرانی به نام انسان...اگه تا حالا نفهمیدین هممون سر کاریم ...
  2
  25
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  روزنامه نویسان بریتانیایی «اکسپرس» ؛ بله هم شما و هم تمام روزنامه نگاران همراه با تمام سیاستمداران دولتهای دنیا شاهد ان روز خواهید بود که نظام اخوندی رونمایی از اولین بمب هسته ایش را بکند.
  1
  14
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hiwa68 - رتردام، هلند
  که فشار زیاد بشود، بخیه های تقیه باز می‌شود.
  2
  7
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  mitra.ghazali - تلاویو، اسرائیل
  بابای خدا بیامرز من میگفت : یه دوزاری بذار کف دست آخوند دیگه امکان نداره بتونی پسش بگیری ! حالا یه مملکت تو دستشونه !!! مگر خدا بداد ملت برسه
  3
  2
  ‌سه شنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.