شهبانو فرح پهلوی ادعای بهادری جهرمی, مبنی بر خارج‌کردن جواهرات سلطنتی از ایران را رد کرد

 تاج «شهبانو» در گنجینه جواهرات ملی بانک مرکزی ایرانرادیو فردا: شهبانو فرح پهلوی در گفت‌وگو با رادیو فردا، در واکنش به ادعای سخنگوی دولت جمهوری اسلامی درباره خروج جواهرات سلطنتی از ایران، تأکید کرد که همه این جواهرات در گنجینه بانک مرکزی ایران قرار دارد.

ملکه پیشین ایران می‌گوید دی‌ماه ۱۳۵۷ و هنگام خروج از کشور، او بخش بزرگی از جواهرات شخصی‌اش را هم در «گنجه‌های کاخ نیاوران» برجای گذاشت.

فرح پهلوی افزود: «با خودم پوتین‌هایم را آوردم اما حتی تنها نیم‌تاجی را که متعلق به خودم بود که الماس و فیروزه‌نشان بود، گذاشتم ایران و آمدم.»

به گفته او، «در آن حالت روحی که بودم، گفتم این نیم‌تاج را می‌گذارم باشد در کاخ نیاوران،‌ اگر برگشتم آن را [بر سر] می‌گذارم و اگر برنگشتم، هیچ وقت نمی‌خواهم نیم‌تاج بگذارم.»

روز دوشنبه توئیت علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، درباره خروج جواهرات سلطنتی از ایران به دست محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح جنجال‌آفرین شد.

آقای جهرمی در این توئیت ادعا کرد که شاه و شهبانو به هنگام ترک کشور، بخشی از جواهرات خزانه بانک مرکزی ایران از جمله تاج معروف «پهلوی» و تاج «شهبانو» را با خود بردند.

ادعای سخنگوی دولت جمهوری اسلامی در حالی مطرح می‌شود که بنابر مصوبه مجلس شورای ملی در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، جواهرات ملی ایران به عنوان پشتوانه اسکناس کشور، به موزه جواهرات ملی، زیر نظر بانک مرکزی ایران، منتقل شد.
در این گنجینه تاج شاهان قاجار موسوم به «تاج کیانی»، تاج شاهان پهلوی موسوم به «تاج پهلوی» و تاج شهبانو فرح پهلوی در مراسم تاجگذاری سال ۱۳۴۶ معروف به «تاج شهبانو» نگهداری می‌شوند.

تیرماه امسال،‌ خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارشی درباره خزانه سلطنتی ایران، از تاج‌های یادشده نیز نام برده بود که در موزه جواهرات ملی بانک مرکزی نگهداری می‌شوند.
تصویر روزنامه کیهان شماره ۲۰ بهمن ۱۳۵۷ملکه پیشین ایران می‌گوید: «تعجبی ندارد این آقایان این حرف‌ها را بزنند، ولی یک کسی رسمی این حرف‌ها را بزند، [جای شگفتی است].»

او همچنین توضیح داد که در دوران پیش از انقلاب ۱۳۵۷، در مواردی که برای مراسمی رسمی نیاز به خروج جواهرات از گنجینه بانک مرکزی بود، این اقلام تحت تدابیر شدید امنیتی از بانک مرکزی به کاخ منتقل می‌شدند و بعد از مراسم هم به همراه نگهبانان بانک بازگردانده می‌شدند.
واکنش‌ها به «ادعای مهمل»
در واکنش به نوشته بهادری جهرمی، شماری از پژوهشگران و کارشناسان حوزه تاریخ در شبکه‌های اجتماعی، اظهارات وی را «مهمل، دروغ، حاکی از بی‌سوادی» او توصیف کرده‌اند.
وحید بهمن، پژوهشگر تاریخ، در پاسخ به سخنگوی دولت رئیسی نوشت: «همینجا اعلام می‌کنم با توجه به اسناد و دفاتر و صورتجلسه‌های خزانه ملی، دقیقا نام و تصویر و شماره ثبتی جواهراتی را که ادعا می‌کنید محمدرضا شاه پهلوی با خود از ایران برده را اعلام کنید، تا با توجه به اسناد قبل و بعد ۵۷ ثابت کنم که دروغ می‌گویید.»

حسین دهباشی، نویسنده و تاریخ‌نگار، نیز در پاسخ به توئیت سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی نوشته: «برخلاف ادعای مهمل شما، کلیه‌ جواهرات خاندان سلطنتی، از جمله دو تاج مذکور هم اینک در موزه جواهرات بانک مرکزی موجود است و ساعت ۱۴ تا ۱۷ روزهای شنبه تا سه‌شنبه هر هفته جهت بازدید عموم در دسترس است. زشت است به خدا! شما به سلامتی سخنگوی دولت‌اید پسرم!»

محمدرضا شاه پهلوی در کتاب «پاسخ به تاریخ» با اشاره به خدمات پدرش رضا شاه پهلوی، از جمله به روند سازماندهی این ثروت تاریخی اشاره کرده است.

شاه پیشین ایران در واپسین کتاب خود نوشت: «[به فرمان پدرم] یک نظام پولی ایجاد گشت و پشتوانه واحد پول ایران، طلا و جواهرات سلطنتی قرار گرفت. جواهراتی که قسمت اعظم آنها یادگار فتوحات نادرشاه در هند بود. یکی از این سنگ‌های گرانبها الماس معروف و زیبای دریای نور است که ظاهرا زیباتر از الماس کوه نور می‌باشد که متعلق به بریتانیای کبیر است.»

وی در ادامه نوشته: «این گوهر گرانبها و همه جواهرات دیگر سلطنتی که متعلق به ملت ایران است در خزانه بانک مرکزی ایران نگاهداری می‌شود. تمام هدایا و گوهرهای گرانبهایی نیز که در زمان سلطنت خاندان ما دریافت یا خریداری شد به همین خزانه سپرده شده و به ارزش و تنوع آن افزوده است.»

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، هم در گفت‌وگویی که سال ۱۳۸۹ با صدای آمریکا انجام داد در پاسخ به پرسشی درباره ثروت خانواده سلطنتی به هنگام ترک ایران توضیح داد که به دلیل وجود پرونده قضایی علیه وی از سوی یکی از اعضای پیشین دفترش، اسناد و مدارک مربوط به ثروت برجای مانده از محمدرضا شاه در دستگاه قضایی ایالات متحده موجود است.

به گفته رضا پهلوی، جمهوری اسلامی در طول سالیان «چندین مرتبه، در سه کشور مختلف» خانواده پهلوی را دادگاهی کرده است و «هر بار خانواده ما تبرئه شد، چرا که کوچک‌ترین سند و مدرکی برای پشتیبانی از ادعا و اتهام‌شان نداشتند.»

پسر ارشد محمدرضا شاه در عین حال تصریح کرد که در خارج از ایران «پدرم در زمان فوت حدود ۶۲ میلیون دلار دارایی داشت.»

فرح پهلوی در بخشی از گفت‌وگوی خود با رادیو فردا، پرسید چگونه است که آقایان بعد از ۴۳ سال به ناگاه به یاد آورده‌اند که جواهرات سلطنتی، به زعم آنان، به دست خانواده پهلوی از ایران خارج شده، در حالی که «همان سال‌ها که ما از ایران خارج شدیم، در یکی از روزنامه‌ها که فکر کنم کیهان بود، نوشته بودند که یک کسی [برای بازرسی از گنجینه جواهرات بانک مرکزی] رفته بود و نگاه کرده بود و همه جواهرات سر جای خودش بود.»

ملکه پیشین ایران همچنین در پاسخ به اتهام خروج «۳۸۴ چمدان جواهر و الماس» از سوی سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی به طعنه گفت: «اگر [چنین ثروتی] آورده بودم، اینها را می‌فروختم و با آن پول این آقایان را می‌خریدم و الان دیگر در ایران بودیم!
+149
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فرهاد۱۹۷۷ - لوس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  این زنازادگان میخواهند جواهرات سلطنتی یا ذخاییر جواهرات ایران را حیف و میل کنند و تهمت به فرح و خانواده شاه می‌زنند آنهم بعد از ۴۳ سال. چرا تا حالا صدایتان در نیامده بو؟ بله حالا که کفگیر دزدیتان به ته دیگ خورده‌است رفتید سراغ ذخایر ثبت شده ایران. شما‌ها دیگر چه حـ...ای هستیید!؟ اگر شاه و فرح اینکاره بودنند هواپیمای سلطنتی را با خلبانش نمک به حرامش به ایران پس نمیفرستادنند. این حرف شده قصه تیر چراغ برق و ماتهت گنجشک. چیزی بگویید که بگنجد. خجالت بکشید
  20
  112
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  ای کاش یه چرتکه ای هم به دزدی های آقا زاده ها و پدران مفت خور و بی وجدانشون می زدید
  26
  102
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  تقریباً سی و دو سه سال پیش به اصرار همسرم که ژاپنیست برای بازدید ، به کاخ نیاوران رفتیم و بعد از دیدن قسمتهای مختلف کاخ ، به قسمت کلکسیون اتومبیل‌های شاه رفتیم ، بالغ بر سی و چند ماشین که اکثراً ماشینها کلاسیک و فوق العاده بی نظیری، چیده شده بود ! چند سال پیش یکی از دوستانی که به دیدن کاخ رفته بود تعریف میکرد که از اونهمه ماشین ، تنها سه عدد ماشین و دو سه عدد موتور باقیمانده بود !! نتیجه اینکه ، ماشینها به اون بزرگی رو حکومت هاپولی و غیب کرد و یه قُلُپ آب هم به روش ، حالا حساب کنید ، جواهرات سلطنتی که تابلو هم نیست و راحت قابل جابجایی ، و هاپولی کردن ! بی شک الان اکثرا اون جواهرات در کلکسیون ، کلکسیونرهای معروف دنیا جا خوش کرده !! بقول سعید لیلاز اقتصاددان و استاد دانشگاه ، دولت شصت و دو تُن طلا از بانک مرکزی خارج و آب و تبدیل به سکه کرده و در بازار آزاد فروخته ، پس این دور از ذهن نیست که جواهرات سلطنتی رو هم به غارت و فروش رفته باشه !!
  101
  101
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  شهبانو پهلوی اگر برده بودند میگفت بردند و اینطور که ما میدونیم اون نسل از مسئولین کشور اهل دروغ و تقیه نبودند و نیستند. دروغ حرفهای این یارو از اونجا مشخصه که هر کدوم از این جواهرات یک نشان بین المللی هستش یعنی اگر این اموال و جواهرات رو برده بودند قطعا باید می فروختند تا الان و این جواهرات قطعا در حراجی ها رو میشد و مشخص میشد فروشنده کی هستش حتی اگر یکبار مخفیانه فروخته باشند بازم تو این 40سال قطعا یکی از این جواهرات باید در یک حراجی به اسم شاه یا شاهبانو می آمد در بازارها. پس دروغه. رقم دلاری هم که این مرتیکه حتی بدون فکر تف کرده بیرون مشخصه اصلا سواد کافی نداره که بفهمه احمق یه نگاه به درآمد نفتی کشور در آن زمان بکن و پولهایی که در بانکها و دست دولتهای غربی بلوکه شد و بعدها به دولت عنقلابی پرداخت شدند بعد رقم 35 میلیارد دلار رو تف کن.اگر شاه همچین پولی تو اون زمان داشت میتونست یه کشور بخره نه اینکه نتونه در آمریکا هم بمونه.در مصر هم یه قبر ساده است.اونی که دزدیده کسی هستش که قبرش تبدیل به یک کاخ شده دزدها همونهایی هستند که دهها استادیوم در عراق میسازند با پول دزدی از مردم ایران.
  29
  45
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  احتمالا این اقلام رو میخوان هاپولی کنند و سخنگوشون میخواد اینطوری ببینه عایا کسی می فهمه یا میدونه این اموال کجاست یا نه و هرکدوم رو که کسی نمیدونه یا مطلع نیست آب کنند بزنند بر شکم ولایت فقیه.
  25
  43
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  اصلا مهم نیست که این آخوند‌ها چی میگن فقط بدونن که نمی‌تونن جواهرات ایران رو به غارت ببرند ،، روح رضا شاه بزرگ و پسر ایران دوستش شاد و به زودی رضا پهلوی سکان هدایت ایران را در دست می‌گیرد
  25
  46
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  حتی ارزش وجودی این خاندان ایران ساز برای هر فرد ایرانی با میلیاردها جواهرات و اشیای بهادار قابل مقایسه نیست، زبان کثیف خود را در کام متعفنت بگذار تا در روز قیامت تان آن را بدر آورده و در زباله دان تاریخ چنان بسوزانیم تا حتی خاکستری از آن بجای نماند. ای غافل هرزه ای هزار پدر مادر صیغه رو، ای متعفن، ...😡😠🤬
  12
  51
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  دو کرکس بی همه کس بجان هم افتاده اند. همین .
  14
  8
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  خهرمی چشمهای کورش را میبندد و دهن کثیفش را باز میکند . حدود ده سال پیش من در با زدید از موزه بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی جنوبی مقابل کوچه مهران قابل توجهی از جواهرات قید شده را در که برای نمایش عموم قرار داشت را دیدم ومن فکر میکنم که تصمیم دارند جواهرات را هپل و هپو نموده و به گردن شهبانوی سابق عزیز ایران بیاندازند
  2
  11
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  دوستان سخن سنج و نکته بین در این سایت بدرستی این دروغ را تحلیل کردند ، دیگه حرفی برای گفتن نیست ، از این جنایتکاران دزد بعید نیست که بدنبال فروش جواهرات سلطنتی باشند
  4
  9
  ‌سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  سوسمار ولایت - دهلی، اتیوپی
  همشون دزد بودند و هستند. این ها که بیشتر از قبلی. تو جیب ما که یه سکه مسی هم نرفت
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  از جواهر بالاتر فرهنگ ایران بود که رفت . ۲۰۶شده میلیارد تومن باز ثبت نامها پر شده. بازگرونتر میشه.بازثبت نامها میکنن، چه خمینی چه شاه تااین فرهنگه اوضاع همینه
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.