لوموند: افسردگی مزمن خامنه‌ای وسوسه سپردن امور به مجتبی را بیشتر کرده است

 تظاهرات حکومتی در مقابل سفارت فرانسه در تهران، برای اعتراض به کاریکاتورهای شارلی ابدو - هشتم ژانویه ۲٠۲۳ رادیو فرانسه: ژان پیر فیلیو، کارشناس برجسته تاریخ خاورمیانه در روزنامه لوموند می‌نویسد که علی خامنه‌ای از افسردگی‌های دوره‌ای رنج می‌برد و تمامی ذهن و حواسش نگران مرگ و نابودی خود و جانشینی پسرش است.

ژان پیر فیلیو که در بیست سال اخیر پژوهش‌های گسترده‌ای در باره جمهوری اسلامی و تاریخ سیاسی منطقه داشته، در یادداشتی در روزنامه لوموند بر بی‌بصیرتی سیاسی خامنه‌ای و وحشت بیمارگونه‌اش از عزل و نابودی تأکید می‌کند.

فیلیو در آغاز اشاره‌ای به کاریکاتورهای اخیر خامنه‌ای در نشریه شارلی ابدو دارد و می‌نویسد در تظاهرات فرمایشی که برای اعتراض به انتشار این کاریکاتورها در مقابل سفارت فرانسه در تهران برگزار شد، بیشتر از چند ده نفر شرکت نکرده بودند، همچنان که در تظاهرات قم. این ناکامی رژیم در بسیج کردن طرفدارانش از نظر فیلیو نشانه دیگری است از عدم محبوبیت فردی که در سال ۱٩٨٩ جانشین آیت‌الله خمینی شد...
آیت‌الله باسمه‌ای
ژان پیر فیلیو می‌گوید در مقام مقایسه باید به یاد بیاوریم که در سال ۱٩۷٨ بدگویی رژیم شاه از خمینی چه پیامدهایی داشت... ظاهراً منظور نویسنده از بدگویی، همان مقاله معروفی است که در روز هفدهم دی ۱۳۵۶ با امضای مستعار احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات چاپ شد و یکی از نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی را زد.

ژان پیر فیلیو که علی خامنه‌ای را "آیت‌الله باسمه‌ای" عنوان می‌دهد تاریخچه دستیابی وی به رهبری را شرح می‌دهد و یادآوری می‌کند که خامنه‌ای مرجع تقلید نبود و از نظر روحانیون بلندمرتبه، برای ولی فقیه شدن صلاحیت نداشت. شاید به همین دلیل، وی سالهای نخست رهبری را با احتیاط بیشتری طی کرد تا اینکه بالاخره بعد از مقدمه‌چینی‌ها، در سال ۱٩٩۴ (۱۳۷۳) رسماً به عنوان مرجع تقلید معرفی شد.

با اینحال، خامنه‌ای به رغم سستی مقام مذهبی‌اش، نظام جمهوری اسلامی را طی ۳۳ سال با سختگیری و قاطعیت رهبری کرد و رکورد عمر جباران خاورمیانه را شکست.

ژان پیر فیلیو می‌نویسد: با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، معروف به جلاد، گرایش‌های سرکوبگر خامنه‌ای تشدید شد تا اینکه اخیراً عزم جزم کرد تا اعتراضات مردم را در خون خفه کند. در این کار، رئیسی نیز که خود مسئول هزاران اعدام است، فرمانبرداری جنایت‌آمیزش را در خدمت خامنه‌ای قرار داد.
دلواپس جانشینی
به نوشته ژان پیر فیلیو، خامنه‌ای که ٨۳ سال دارد و سلامتی‌اش در افول است، گرفتار افسردگی‌های دوره‌ای سخت می‌شود. اندیشه مرگ و نابودی که تمامی ذهن او را مشغول کرده همراه با نگرانی جانشینی، به این افسردگی دامن می‌زند. آنچه که از نظر ایرانیان و افکار عمومی جهانی اعتراضات مردم به حساب می‌آید از نگاه وی تنها توطئه‌ای است که با هدف متزلزل کردن شخص او و نظام جمهوری اسلامی آغاز شده است. همین نابینایی سیاسی همراه با بدگمانی بیمارگونه (کوری پارانویاک)، باعث شده که سرکوب کنونی در ایران به شدت بی‌رحمانه و وحشیانه باشد. این وضعیت در عین حال وسوسه یکباره سپردن همه امور به مجتبی را نزد علی خامنه‌ای تشدید کرده است.

فیلیو در معرفی مجتبی می‌نویسد که وی در همین تابستان گذشته عنوان آیت‌الله گرفت و در حال حاضر مدیر امپراطوری صنعتی و تجاری خامنه‌ای و بسیار نزدیک به سپاه پاسداران است. نویسنده یادآوری می‌کند که سناریوی حکومت سلسله‌ای قبلاً در سوریه، توسط خاندان اسد پیاده شده است.

اگرچه علی خامنه‌ای هنوز جانشینی پسرش را رسماً اعلام نکرده ولی ژان پیر فیلیو معتقد است که وی در هرصورت به پایان دوره حاکمیت خود رسیده است؛ پایانی که به دلیل خشونت و توحش او در مقابل جنبش مردم، حال و هوایی سخت تیره و تار یافته است.
+76
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  یک متوهم مفعول چروکیده.
  6
  77
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  گوربگور بشه مردک الدنگ خود خامنه ای چه پخ ی است که که پسر ناخلفش باشه
  6
  78
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  این همه آه و نفرین پشت سرشه سنگ هم بود تاحالا ترکیده بود...
  3
  73
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه

  یک متوهم مفعول حـ... و خونخوار.
  1
  31
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  این کفتار پیر تمام فحش و بد و بیراه ها رو در مورد خودش شنیده و داره با تمام قوا از مردم انتقام میگیره خدا میدونه که با این دل پر سیاهی و پر کینه شب و روز چه زجری میکشه و خوب هم میدونه اونهایی که دور و برش رو گرفتند مگسان دور یک تکه تاپاله اند حتی باور کنید چشم دیدن اونها رو هم نداره به موقعش هر کدومشون رو لازم باشه قربانی میکنه
  1
  35
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این ضحاکعلی چند تا مار روی دوشش داره که اینها رو باید با گوشت و پوست و استخوان جوانان وطن سیر کنه وگرنه شروع میکنند به خوردن خودش واسه همینه که خیلی نگران و افسردگی گرفته
  0
  30
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  ما میگیم خر نمیخوایم پالون خر عوض میشه!
  0
  6
  دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.