افزایش اعتبارات نهادهای مذهبی؛ بودجه «موسسه امام خمینی» ٣٢٧ درصد افزایش یافته است

 تصویری از یک گردهمایی روحانیون حکومتی صدای آمریکا: پایگاه داده‌های باز ایران با بررسی اعتبارات اختصاص‌یافته به ۲۵ نهاد مذهبی- تبلیغی در سند بودجه سال ۱۴۰۲ که روز چهارشنبه گذشته از سوی دولت به مجلس ارائه شد، از افزایش ۷۰ درصدی بودجه این نهادها خبر داد.

به گزارش این پایگاه، بودجه ۲۵ نهاد مذهبی که در لایحه ۱۴۰١ نزدیک به ١۵ هزار میلیارد تومان بود، با افزایشی ۷۰ درصدی در لایحه ۱۴۰۲ به بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
میزان افزایش بودجه نهادهای مذهبی - تبلیغی و کل دستگاه‌های اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به نسبت لایحه ۱۴۰۱این در حالی است که اعتبارات اختصاص‌یافته برای کلیه دستگاه‌های اجرایی در لایحه ۱۴۰٢ تنها حدود ۴٧ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
پیشتازی «موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی» در افزایش بودجه
یکی از نکات مهم گزارش آن است که همانند سال‌های قبل، «پرشمار بودن نهادهای مذهبی، شرح وظایف و مسئولیت مشابه و موازی‌کاری گسترده» آنها، تجمیع و استخراج ارقام اختصاص‌یافته به آنها را بسیار دشوار می‌کند.

در میان ۲۵ نهاد بررسی‌شده توسط پایگاه داده‌های باز، بودجه اختصاص‌یافته به «موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی» که از آن با عنوان «موسسه آیت‌الله مصباح یزدی» نیز یاد می‌شود، با رشدی ٣٢٧ درصدی نسبت به سال گذشته در صدر فهرست قرار دارد.
درصد افزایش اعتبارات برخی نهادهای مذهبی - تبلیغی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نسبت به لایجه بودجه ۱۴۰۱پس از این موسسه، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با رشدی ١٢٨ درصدی، موسسه انقلاب اسلامی با ٩٨ درصد رشد، دانشگاه امام صادق با ٨٨ درصد، شورای عالی حوزه‌های علمیه با ٨۵ درصد، و دانشگاه اهل بیت با ٨۴ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

پایگاه داده‌های باز در پایان گزارش خود تاکید کرده که شمار دستگاه‌های مذهبی که هرساله از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، بیش از این است. این نهادها که عملکرد مشخصی ندارند و کارنامه آنها شاخص‌های کمی قابل‌سنجش ندارد، عموما به‌واسطه یا باواسطه زیر نظر به زیرمجموعه‌های مرتبط با علی خامنه‌ای فعالیت می‌کنند و همین مساله پاسخگو کردن آنها را دشوار می‌کند.
+8
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  افزایش 400 درصدی بوجه ارگانهای تروریستی در ایران بدون فروش نفت از کجا تامین میشه گویا با مالیات سنگین میخواهند کسری بوجه این خمینی گوربگوری و دیگر نهادهای تروریستی را تامین کنند مردم باید هوشیار بوده و پولهای خود را از بانگها و بورس بیرون بکشند
  2
  20
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Reza222 - سیدنی، استرالیا
  مثل گوشت سگ حرومتون باشه حـ... ها این ثروت بی حد وحساب کشور نفله میکنید بجای اینکه خرج آبادانی کشور بکنید توف تو شرف نداشتتون حـ... ها . ننگ برما مردم ایران که اجازه دادیم بی ناموس هایی مثل آخوندهای دو زاری بر ماه حکومت کنه، و تو سرمون بزنه. رضا شاه کجایی ببینی چه بر سر این مملکت آوردند این آخوندهای بی ناموس، ما مردم اگر متحد بودیم به خداوند قسم ده روز این حکومت دوام نیاورد ، اگر چهارصد هزار نفر تو یک تظاهرات متحد بشند کار این بیناموس ها یک شبه تمام میشه ننگ بر ما، که وقتی یک شهروند ایرانی را به قتل میرسونند ما درخانه نشستیم می‌گوییم به من چه. خاک مردم تونس تو سرما، که یک سبزی فروش خودش را آتش زدم، مردم آنجا بنیان حکومت را از ریشه کندند. ما هم در فضای مجازی مبارزه میکنیم
  0
  12
  یکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.