چگونه موتورهای روتکس شرکت کانادایی سر از پهپادهای ایرانی درآوردند؟

 پهپاد مهاجر-6 ایرانیورونیوز: شرکت محصولات تفریحی بمباردیر (BPR) مستقر در کبک کانادا متوجه شد موتور «روتکس» (Rotax) این شرکت در پهپادهای ایرانی که روسیه از آنها در جنگ با اوکراین استفاده می‌کند پیدا شده است. این اتفاق چگونه افتاده است؟

نشنال پست کانادا در گزارشی اعلام کرد که یک شرکت کانادایی می‌گوید اطلاعات جدیدی در مورد اینکه چگونه یکی از موتورهایش در یک پهپاد ایرانی مورد استفاده روسیه علیه اوکراین استفاده شده، کشف کرده است و اکنون مقامات دولتی در حال بررسی این موضوع هستند.

شرکت محصولات تفریحی بمباردیر وسایل نقلیه تفریحی مانند موتور، موتورسیکلت، ماشین‌های برفی و دوچرخه چهارچرخ (ATV) تولید می‌کند.

برند ماشین‌های برفی آن یعنی «اسکی-دوو» (Ski-Doo) آنقدر در کانادا نمادین و محبوب است که شرکت پخش کانادا آن را به عنوان یکی از بزرگترین اختراعات کانادا در سال ۲۰۰۷ ثبت کرده است.

این شرکت به هیچ‌وجه سازنده تسلیحات نظامی یا پیمانکار دفاعی نیست، زیرا قسمت نظامی خود را در سال ۲۰۰۳ فروخته و موتور روتکس که توسط شرکت تابعه اتریشی‌اش ساخته می‌شود، عمدتا برای استفاده غیرنظامی در نظر گرفته شده است.

طبق روایت نشنال پست، در گزارشی در ماه سپتامبر مشخص شد پهپاد «مهاجر-۶» ساخت ایران که توسط نیروهای اوکراینی سرنگون شده حاوی موتور هواپیمای روتکس-۹۱۲ بوده و این تنها باری نیست که در پهپادهای ایرانی، موتورهای روتکس پیدا می‌شود.

از طرفی طبق گزارش برخی از رسانه‌های ایران، پهپاد شاهد-۱۲۹ جمهوری اسلامی هم از موتور روتکس استفاده می‌کند.

شرکت بمباردیر در بیانیه‌ای تاکید کرد که این موتورها واقعا برای آنها بوده است. اما چیزی که آنها از آن مطمئن نیستند این است که این موتورها چگونه به ایران رسیده است، زیرا آنها این موتورها را به ایران و روسیه نفروخته‌اند.
چگونه موتور روتکس شرکت کانادایی در پهپاد ایرانی قرار گرفته است؟
نشنال پست مدعی شد این موتورها اغلب برای استفاده غیرنظامی هستند و این شرکت کانادایی در واقع آن‌ها را تا سال ۲۰۱۹ در ایران می‌فروخت تا این که عرضه آن را قطع کرد. شرکت مهتابال مستقر در تهران در وبسایت خود می‌گوید که نماینده رسمی موتورهای روتکس در ایران است. همچنین سابقه استفاده ازموتورهای روتکس در هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد.

سی‌بی‌سی هم قبلا در گزارشی نوشته بود که در سال ۲۰۲۰، شرکت بمباردیر اعلام کرد ارسال موتور به کشورهایی را که «کشورهای نامشخص» نامیده می‌شوند، متوقف می‌کند. این بیانیه به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از موتورهای روتکس در هواپیماهای بدون سرنشین جمهوری آذربایجان علیه نیروهای ارمنی در طول جنگ قره‌باغ منتشر شده بود.

این شرکت آن زمان ادعا کرد که این ماجرا را تازه شنیده‌ و درباره استفاده از فناوری‌شان در پهپادهای نظامی بی‌اطلاع بوده‌ است.

این واقعیت که این موتورها در هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌شوند، ناشی از اثربخشی آنها نیست، بلکه به دلیل قیمت بسیار ارزان آنهاست. چون آنها در رده محصولات غیرنظامی به بازار عرضه می‌شوند ذیل برخی از قوانین سختگیرانه صادرات کنترل تسلیحات هم قرار ندارند.

اما در عین حال، برخی از اقلام و محصولات در کانادا «دو منظوره» هستند، به این معنی که پتانسیل استفاده به عنوان سلاح یا سایر ادوات نظامی را دارند.

اگر آنها واجد شرایط استفاده نظامی آشکار باشند، هم در کانادا و هم در اتحادیه اروپا مشمول مقررات سنگین می‌شوند.
نه فقط در کانادا؛ قطعات دیگر از کشورهای غربی در پهپادهای ایرانی پیدا شده است
شرکت بمباردیر تنها شرکتی نیست که محصولاتشان به نحوی سر از پهپادهای ایرانی درآورده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال اواخر نوامبر، گزارش داد که لنزهای مادون قرمز ساخت اسرائیل، همراه با بیش از ۲۰۰ قطعه دیگر از ایالات متحده، اروپا و سایر کشورهای متحد آنها در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در حمله به اوکراین یافت شده است.

براساس اسناد اوکراینی که توسط کمیسیون مستقل غیرانتفاعی ضد فساد (NAKO) مستقر در کی‌یف بررسی شده، حدود سه چهارم اجزای این پهپادها ساخت امریکا بوده و سایر قطعات هم توسط شرکت‌های ژاپنی، اسرائیلی و آلمانی ساخته شده بودند.

اسرائیل مدت‌هاست هیچ رابطه دیپلماتیکی با ایران ندارد و هیچ صادراتی هم انجام نداده، پس این قطعات چگونه در پهپادهای ایرانی قرار گرفته است؟

براساس گزارش وال‌استریت ژورنال، بسیاری از این قطعات که در پهپادهای ایرانی کشف شده، تحت کنترل صادرات قرار ندارند و می‌توان آنها را به راحتی آنلاین خرید و از طریق کشورهای دیگر به ایران ارسال کرد.

علاوه بر این، اسکای‌نیوز اوایل نوامبر مدعی شد روسیه موفق شده چندین سلاح پیشرفته غربی را بدزدد و به ایران بفرستند. این تسلیحات ابتدا برای کمک به نیروهای اوکراینی به میدان نبرد فرستاده شده بود که روسیه موفق شد به آنها دست پیدا کند.

هم روسیه و هم ایران تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارند و به همین دلیل اغلب برای تجارت با شرکت‌های غربی دچار مشکل هستند.

از طرفی هم سی‌ان‌ان چندی پیش درباره قطعات پهپادهای ایرانی که روسیه از آنها در جنگ با اوکراین استفاده می‌کند گزارشی اختصاصی منتشر کرد. در این گزارش عنوان شده بود که قطعات به کار رفته شده در داخل یک پهپاد ایرانی که در پاییز گذشته در اوکراین سرنگون شده بود، متعلق به بیش از دوجین شرکت آمریکایی و غربی بوده است. این گزارش شرح می‌داد که از ۵۲ قطعه‌ای که اوکراینی‌ها از پهپاد شاهد-۱۳۶ ایران خارج کردند، به نظر می‌رسد ۴۰ قطعه توسط ۱۳ شرکت مختلف آمریکایی ساخته شده باشد. بر اساس این ارزیابی، ۱۲ قطعه باقی مانده هم ساخت شرکت‌هایی در کانادا، سوئیس، ژاپن، تایوان و چین بوده است.

ماهیت دقیق چگونگی وجود موتور روتکس کانادا در پهپادهای ایرانی هنوز مشخص نیست و شاید باید منتظر ماند تا گزارش تحقیقات بمباردیر منتشر شود.
+36
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  باپول.
  2
  23
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  چه گزارش مسخره‌ای این همه کبری صغری چیده آخرش هم نوشته معلوم نیست چرا این تجهیزات از ایران سر در آورده
  6
  29
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  من بهتون میگم این موتورها چطور به ایران آمدند و چطور سر از پهبادهای بومی مثل موشک‌های بومی سر در اوردند، دزدهای گمنام امام زمان میلیاردها دلار ملت را بر میدارن و میرن کانادا پناهنده مین کانادای انسان دوست هم به اونها اقامت میده وچون نظام تحریم است جایپول سلاح و موتور پهپاد بومی میده له سپاه میده
  7
  26
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  قبلاً گفتم ، کانادا حیاط خلوت رژیم و دولت کانادا هم در خفا جزو محارم و یارو قار و همدست تبهکاریهای ، رژیم جمهوری ترمالیه !! کار بجای باریک برسه و این بیشرفها مجبور به فرار بشن ، بی شک همگی راهی کانادا خواهند شد !
  5
  34
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  گزارش مسخره ای بود. سال ۲۰۲۰ میگه فهمیده پهبادهای نظامی آذربایجان این موتورها رو‌داشته در حالیکه اون پهبادها ساخت ترکیه هست و سالها اینا میدونستند که ترکیه از قطعات شرکتهای کانادایی اتریشی و نرم افزار اسپانیایی در پهبادهای طراحی شده توسط شرکت اسپانیایی استفاده میکنه. حالا فقط به طرز عجیبی نام ترکیه حذف شده چون فروش خوبی اونجا دارن و حکومت ایران هم از طریق‌ ترکیه داره این لوازمات رو با رشوه دادن به مقامات اردوغان وارد میکنه و خواهد کرد. اگر ترکیه تحریم بشه و به ترکیه نفروشند به دست ایران هم نخواهد رسید حتی قطعات آمریکایی توسط شرکتهای ترکیه ای قاچاق میشه و بخشبش برای صنایع خودشونه و بخش پر سودش با رشوه و قیمت بازار سیاه برای سپاه هستش.
  1
  13
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  گاهی هنگام راننده گی مابین کشورهای اروپایی مثلا نروژ ؛ از فلان جاده رد میشی بعد از چند روز قبض میاد در خانه ات . پس چطور ممکنه که این همه تجهیزات ؛ سلاح و غیره از غرب به ایران بیاد و دولت ها بی خبر باشند .
  0
  4
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  مزدوران رژیم که در کانادا زندگی میکنن قطعا مشغول بازی یه قول دوقول نیستن. مزدوران حکومت در همه جای دنیا به جاسوسی و قاچاق قطعات مورد نیاز نظامی به حکومت هستن.
  0
  7
  شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.