قرارداد ۵۴۰ میلیون دلاری استخراج نفت افغانستان میان چین و طالبان به امضا رسید

 قرارداد ۵۴۰ میلیون دلاری استخراج نفت افغانستان میان چین و طالبان به امضا رسید.رادیو فرانسه: چین که پس از خروج عجولانه ایالات متحده آمریکا از افغانستان تلاش‌های خود را برای دستیابی به ذخایر معدنی و انرژی این کشور به گونه چشمگیری افزایش داده است، نخستین قرارداد استخراج نفت افغانستان را روز پنج‌شنبه پنجم ژانویه/سیزدهم دی‌ماه، با گروه طالبان به امضا رساند. ارزش این قرارداد نفتی از سوی چین و مقامات طالبان ۵۴۰ میلیون دلار عنوان شده است.  

نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز پنج‌شنبه پنجم ژانویه/سیزدهم دی‌ماه، در گزارشی به نقل از مقامات گروه طالبان، امضای قرارداد استخراج نفت افغانستان میان چین و این گروه را «بزرگترین معامله» اقتصادی میان دو کشور توصیف کرد.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در رشته توییتری اعلام کرد که امضای این قرارداد ۲۵ ساله با شرکت چینی موسوم به «شرکت نفت و گاز آسیای مرکزی در سین کیانگ» (CPEIC) در افغانستان موجب ایجاد شغل خواهد شد.

بر اساس پیام توییتری ذبیح‌الله مجاهد، گروه طالبان در قرارداد به امضا رسیده با چین در مرحله ابتدایی «۲۰ درصد» سهم خواهد داشت و این سهم در آینده ممکن است به حدود  «۷۵ درصد» افزایش یابد.
از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در مورد قرارداد نفتی میان چین و گروه طالبان نوشت که پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، پکن با امضای  قرارداد اخیر تلاش دارد به ذخایر معدنی و انرژی این کشور دست یابد و حضور خود را در افغانستان گسترش دهد.

افزون بر اظهارات مقامات گروه طالبان، وانگ یو، سفیر چین در کابل هم در مراسم امضای قرارداد اخیر در جمع خبرنگاران گفت که این کشور در استخراج معادن نفت افغانستان امکانات و همچنین تجربه لازم را در اختیار دارد.  

سفیر چین در کابل در ادامه امضای «قرارداد حوزه نفت آمودریا» (Amu Darya oil contract) را برای دو کشور اتفاق‌ مهمی توصیف و تاکید کرد که این قرارداد در همکاری‌های دوجانبه میان گروه طالبان و چین نقش مهمی خواهد داشت.

خبر امضای قرارداد استخراج نفت استان‌های سر‌پل، جوزجان و فاریاب میان گروه طالبان و چین در حالی منتشر می‌شود که ارزش منابع معدنی و انرژی افغانستان بیش از یک تریلیون دلار تخمین زده شده است. 
+3
رأی دهید
-21

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.