مولوی عبدالحمید: بگذارید مردم حرف بزنند؛ بهایی‌ها هم حق و حقوق شهروندی دارند

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان و سرشناس‌ترین روحانی اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان، در خطبه های امروز نماز جمعه زاهدان گفت که قانون اساسی ضعف‌های اساسی دارد اما با همین ضعف ها هم به آن عمل نشده است.

او در ادامه چند بار تاکید کرد که «بگذارید مردم انتقاد کنند،‌ بگذارید مردم حرف بزنند.» او گفت که اجازه تجمع اعتراضی را هم باید بدهند. «اینها قانونی هستند حتی در عرف بین‌المللی هم این قانونی است.»

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «بعضی ها گفتند که اینها تجزیه طلب هستند که این حرفها را میزنند. اما ما مخالف صد درصد تجزیه هستیم . ما همه ایرانیها در کنار هم هستیم با هم برادریم. با درد همه ایرانی ها همدردی می‌کنم. همه چه مسلمان و چه غیرمسلمان حق انسانی دارند.»

او بار دیگر در سخنانش به پیروان آئین بهائی در ایران اشاره کرد و گفت «من نمی‌گویم آنها مسلمان هستند اما بهائی ها هم حق و حقوق شهروندی دارند.»
 
مولوی عبدالحمید هفته گذشته نیز سرکوب اعتراضات سراسری را محکوم کرد و خطاب به حاکمیت خواستار بازگشت نظامیان به پادگان‌ها شد و از صدور احکام محاربه، اعدام و همچنین شکنجه و تجاوز به زندانیان در بازداشتگاه‌ها بشدت انتقاد کرد و گفت: «گاهی با خودم فکر می‌کنم چه کسی مجوز این مسایل را داده است؟»
 
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز چهارشنبه ۳۰ آذر نیز در جلسه مدیران مدارس دینی اهل سنت شورای هماهنگی سیستان و بلوچستان، تأکید کرده بود: «در حادثه جمعه خونین زاهدان ما معتقدیم که مردم ما را مأمور نه، بلکه حاکمیت و نظام زده است.»
 
مولوی عبدالحمید که از آغاز اعترضات سراسری جاری انتقادات شدیدی از حاکمیت جمهوری اسلامی و نحوه برخورد با معترضان کرده، همواره بر لزوم اتحاد و برابری همه ایرانیان فارغ از دین و مذهب و قومیت‌شان تاکید کرده است.
 
در بولتن محرمانه خبرگزاری فارس که به‌تازگی توسط یک گروه هکری افشا شده، از قول علی خامنه‌ای گفته شده است که رهبر جمهوری اسلامی «به شورای عالی امنیت ملی و نیروی انتظامی که جمع‌بندی‌شان دستگیری مولوی عبدالحمید بود، دستور داده‌ که در جریان بررسی موضوع اعتراض‌ها در زاهدان، مولوی عبدالحمید نباید بازداشت شود. بلکه باید بی‌آبرو شود.»
+152
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  این شخص تمام زندگیش در محیط بسته و بشدت سنتی و سنی مذهب سیستان بلوچستان بوده و هیچ درکی از بقیه ایران نداره،متوجه نیست اکثر مردم ایران خصوصا نسل جدید اصلا اسلام نمیخواهند.چه برسد به نوع اورجینال سنی اش.
  14
  30
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  صدام به شاه تلفن کرده بود و گلایه از خمینی میکرد و میگفت یا بیایید بکشید یا ما کاری بکنیم . اما شاه قبول نکرد . خامنه ای هم همان تصمیم شاه را کپی برداری میکند . کشتن او باعث خون و خونریزی و نابودی آخوند و جنگ داخلی میشود . برای بی آبرویی مردی که در قلب میلیونی جامعه جا دارد ، هیچکس نمیتواند هیچ غلطی بکند . کشور و فرهنگ ایران از قرنها یکپارچه بوده و هر کسی با هر ایده و مسلک ، دین و آیین میتوانست در امنیت کامل زندگی میکردن تا ورود این لکه ننگ بر تاریخ ایران.
  2
  28
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  مردم بلوچ شعله انقلاب رو هر هفته با راهپیمایی ها و شعار دادن روشن نگه میدارند و این امید میده به بقیه مردم باید از هموطنان بلوچ حمایت کرد که شجاعانه همیشه در میدان هستند
  1
  25
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  Munchen - مونیخ، آلمان
  تو بلوچستان بودی که میگی محیط بسته مذهبی؟میدونب که ج.ا مسجد شیخ فیض تخریب کرد چون در آن گروهای اکثرا چپ تجمع می‌کردند یا در امثزچر مساجد اهل سنت بلوچستان ،کمونسیت و گبر و نصارا دقیقا مثل عبادتگاه خودشون به آن رفت و آمد دارند ؟عجبب آیت بلوچستان یک استان قدیمی و مهم کشور است ولی ما در ایران اینقدر در مورد آنها اشتباه فکر میکنیم یا بی اطلاع هستیم
  5
  11
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - جزایر قناری ، اسپانیا

  چه تیپی هم زده، بدل خود عمر خطاب. تو این موندم تو که اینقدر عشق عمر و ابوبکر و عایشه هستی، موندی تو ایران واسه چی. روان شو تو همون شنهای داغ سوسمارخیز عرعرستان، با پروردگارت راز و نیاز کن.
  22
  1
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  Munchen - مونیخ، آلمان
  بزرگوار؛ از یک آخوند انتظاری بیش از این نیست. اگر ملا از اسلام و دین نگوید آیا توانایی کار دیگری را دارد? ما نباید توقع داشته باشیم ایشان از حکومت سکولار یا چه گوارا و لنین و یا مرگ وتمجید پله سخن بگویید. از توانایی های این ملا باید استفاده کرد , چون یک مشت عوام طرفدار دارد. کفش کهنه در بیابان نعمت است. از این قشر برای سکوی پرش باید استفاده کرد! بنظرم نباید سخت گرفت بهتر است به اتحاد ملی به پیوندیم. جانتان جور
  3
  15
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Diavik - استکهلم، سوئد
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  انگار این امامانت بچه های ناف تهران هستند، بیسواد اگر عمر، عثمان و دیگر عربها اهل شنهای داغ سوسمار خیز هستند خوب حسن، حسین ووو نیز اهل همانجا و همگی فک و فامیل بودند که سر قدرت با هم جنگ و اختلاف داشتند و تو چسپیدی به این خرافات و ول کن نیستی.
  0
  7
  جمعه ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - جزایر قناری ، اسپانیا
  Diavik - استکهلم، سوئد
  در کتب اهل سنت ، روایاتی آمده است که بعضی از صحابه ، علاقه خاصی به خوردن سوسمار داشتند! و سیره همان‌هاست که باعث شده است چنین صفتی در مورد عرب به کار برده شود، از مشهورترین آنها عمر بن خطاب خلیفه دوم اهل سنت است! ولی در بین شیعیان خوردن سوسمار منع شده است. امام صادق ع: سوسمار و موش و میمون و خوک ، حیواناتی مسخ شده هستند (و خوردن آنها جایز نیست). پرسان دیگری هم داری، بگو، تعارف نکن!
  5
  1
  شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  در اینکه سیستان بلوچستان جامعه سنتی و متفاوت با اکثر نقاط ایران دیگر دارد شکی نیست.در این خیزش هم‌ زاهدان تنها نقطه ایران بود که معترضین بجای حجاب سوزاندن و شعارهای ضد اسلام اجباری،شعار الله اکبر سر میدادند و با حجاب و پوششاسلامی کامل دیده میشدند.ویدیوهایش موجود هست نمیدانم چرا از این اشاره به واقعیت اینجور آشفته و عصبی شدی.
  0
  3
  شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  من مخالف اسلام از هر نوعش در ایران هستم.آخوند و مذهب میخواهد شیعه باشد میخواهد سنی میخواهد در سیستان باشد یا تهران یا شیراز یا رشت.
  1
  5
  شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  نه به پروژه خمینی سازی دوم. نه به اسلام.چه شیعه چه سنی. ایران زمین مهد میترائیسم و مانی ایزم بوده و با فرهنگ غنی گذشته هیچ نیازی به ادیان جاهلانه و سرتاسر دروغ سامی ندارد.
  2
  4
  شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  Munchen - مونیخ، آلمان
  بنده در بالا خدمت شما عرض نمودم که برای مذهب و آیین از هرنوعش یک سیر تره هم خُورد نمیکنم. حال میتراییسم باشد, یا مانوی یا مزدکیه و غیره! ولی از یک آخوند هم انتظار ندارم که در نماز جمعه خودش از نظم ماتریالیسم برای مردم عوام واعظ بکند. بقول خارجی ها.(Something is better than nothing). جانت جور
  0
  1
  یکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Geelongcats - سیدنی، استرالیا
  فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک --. سنی مذهب باید بره همون شنهای عربستان ؟؟؟. حضرات دوازده امام هم از لس انجلس تشریف نیاوردند. با منطق شما همه آخوندهای شیعه هم باید بروند عربستان (و برنگردن).
  0
  3
  یکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.