تایید خبر «پرواز مشکوک ۴ ایرباس دست‌ دوم به ایران»

بی بی سی: در پی انتشار گزارش‌هایی درباره انحراف مسیر چهار هواپیمای ایرباس و فرود آنها در ایران، حسن خوشخو، معاون سازمان هواپیمایی کشوری در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، خبر «واردات» این هواپیماهای مسافربری را تایید کرده است.

پیش‌تر، چند نشریه تخصصی هوانوردی گزارش کرده بودند که ۴ فروند ایرباس ای ۳۰۰-۳۴۰ پنج روز پیش آفریقای جنوبی را به مقصد ازبکستان ترک کردند اما در ایران فرود آمدند.

این هواپیماها پیش‌تر به شرکت هواپیمایی ترکیه تعلق داشته اند و در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به یک شرکت هنگ کنگی به نام آورو گلوبال فروخته شده بودند.

شرکت آورو گلوبال این چهار هواپیما را از آن زمان در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی نگهداری می کرد.

گفته شده که این چهار هواپیما بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ ساخته شده‌اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، هر چهار هواپیما به طور هم‌زمان در ۲۳ دسامبر ژوهانسبورگ را ترک کردند و به سوی ازبکستان پرواز کردند.

با این حال، هنگام عبور این هواپیماها از روی ایران، به طور ناگهانی از صفحه رادار محو شدند و در آن زمان احتمال داده می‌شد که در فرودگاه امام تهران فرود آمده باشند.

بر اساس گزارش‌ها، محل ثبت هر چهار هواپیما کمی پیش از پرواز به کشور بورکینا فاسو تغییر یافته بود.

تغییر مسیر این چهار هواپیما گمانه زنی علاقمندان به ردیابی هواپیماهای تجاری را در شبکه ‌های اجتماعی به همراه داشت.
+110
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مثلاً خیر سرشون تحریم دور میزنن ! آقایون دلال‌های وابسته به حکومت هواپیمای بیست و یکی دو ساله رو که در اکثر کشورها اسکراب بحساب میاد و میرن مفت میخرند و آنوقت چهارلا پنج لا با دولت ( بیت المال ) حساب میکنند که قیمتش با هواپیمای نو تفاوتی پیدا نمیکنه !!
  2
  121
  ‌پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران بزرگ درود بر شما ، اینگونه اخبار فقط جهت نشان دادن اوضاع معمولی و بی عیب و نقص است و برای انحراف اذهان، آخرین روزهای حکومت صدام را هرگز یادمان نخواهد رفت، با وجود نیروهای آمریکایی در دروازه های بغداد، بعثی ها آنقدر آرام رفتار میکردند و حرف از پروژه های دراز مدت می‌زدند که فکر میکردیم همه صحنه سازی آمریکاست اما ... جاوید باد نام ایران زمین
  1
  61
  ‌پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  در اوج تحریم ایرباس مثل مثل نقل و نبات نیاد تو کشور نه آمریکا نه اروپا چیزی میگن ،دلیلس هم سود چند برابر شرکتهای سازنده این هواپیماهاست، میگن ج.اسلاوی هندی تحریم است ،دارو نمیتونه وارد کشور ولی جدیترین تکنولوژی نابود کردن و کشتن تا دلت بخواد، بشر دوستها کسانیکه دمکراسی رچمثل آدامس تو دهنوشن آیت اونو هر جا دوست داشته باشند با تاما هاک و ب ۵۲ صادرش میکنند در مواردی که دزدهای دو تابعیتی میلیاردی از پول ملت می دزدن مشکلی ندارن که دزد تو لیست تروریستی است یا ناقض حقوق بشر‌اگر میلیاردها دلار ملت را براشون تاراج کنند. یک ایرانی عادی عمرا بتونه راحت ویزای سوید یا کانادا یا آمریکا با بلاد فخیمه را بگیره ولی توله خواهر ماری که گروگانگیر سفارت آمریکا بود مشکل نداره
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ...ملت ما و ایرانی سر کار میاد دنیا و ورشکسته میمیره ، چون مبارزان و روشنفکران آنها شریعتی، آیوا خواهر مسعود بعثی،موسوی و مسیح صیغه علی نژاد و امیر شرم آور( فخرآور) و تنیده ترشیده نادان هستند که بزرگترین افتخاروسون عکس گرفتن با ریک تیلرسون یا بولتون یا فلان پدوفیل غربی است. اینه که به ما میگن جهان سومی ،جهان سوم جایی است که شریعتی ها می شن دکتر و موسوی و کروبی نیست آپو زرد سبون یا مبارزاشون
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  با توجه به اقدامات پر سود مقامات جمهوری در رابطه با سود جویی و منافع جیبهایشان تبدیل سامانه مسافر بری به قبرستان هواپیما همانند سامانه مسافر بری اتوبوس امری عادی و پیش پا افتاده میباشد
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  همه سر این مسئولان‌ بی عرضه جمهوری اسلامی را کلاه میگذارند. این بی لیاقت ها خوشحال هستند چهار تکه آهن پاره با قیمت گزاف خریدند. لوازم یدکی اینها از قیمت خود هواپیما گرانتر میشود. این هواپیما ها برای انتقال این خائن ها به یک منطقه فعلا امن برایشان استفاده خواهد شد. و اما متوجه شدم که نوکران نفرت انگیز این قاتلان سعی دارند با دادن منفی دیدگاه من را بی اعتبار کنند، اولا دیدگاه من برای افراد فهمیده و آزاده هست و نه شما باکتری های متنفر و بد بو. دوم، هر رای منفی از طرف این درمانده ها نشان آن است که من به هدف رسیدم و باعث آزار و اذیت آنها شدم.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.