ملاقات با موسس و مدیرعامل بزرگترین سایت فروش خودروهای دست دوم در دبی

یورونیوز: سایگین یالجین موسس و مدیرعامل SellAnyCar.com و Carnab.com است. هر دوی آن‌ها در دوبی مستقر هستند.

سایگین پس از تحصیل علم تجارت در آلمان، مکزیک و ایالات متحده، موقعیتی را در فضای تجارت الکترونیک امارات عربی متحده یافت و در ۲۴ سالگی به دوبی نقل مکان کرد. او می‌گوید: «ضریب نفوذ اینترنت بسیار بالا بود و مردم به صورت مداوم آنلاین بودند. اگرچه همان طور که می‌دانیم به صورت آنلاین معامله انجام نمی‌دادند.»

سایگین در سال ۲۰۰۹ فروشگاه آنلاین مدی به نام Sukar.com را راه‌اندازی کرد. این فروشگاه بعد‌تر توسط Souq.com و سپس توسط آمازون خریداری شد. با این‌حال او به اولین سرمایه‌گذاری موفق خود در دبی رضایت نداد. سایگین می‌گوید: «من معتقدم دو نوع کارآفرین وجود دارد. یکی به جستجوی الماس خام می‌رود و دیگری آن را به جواهر بدل می‌کند. من دوست دارم مدل‌های جدید کسب و کار را جستجو کنم.»
زمانی که سایگین می‌خواست اتوموبیل خود را به وسیله آگهی‌های طبقه‌بندی شده به فروش برساند، متوجه شد که این فرآیند ممکن است هفته‌ها به طول بینجامد پس تصمیم گرفت مدل جدید کسب و کاری برای حل این مساله بیابد و او می‌گوید: «ساختن کسب و کار لزوما به معنی مخترع بودن شما نیست. شما تنها باید بتوانید کسب و کاری را به بهترین نحو اجرا کنید به طوری که در جاهای دیگر دنیا هم بتواند کار کند.»

این دقیقا کاری بود که سایگین زمانی که SellAnyCar.com را راه‌اندازی کرد، انجام داد و پیشنهاد داد که اتوموبیل هر فروشنده‌ای را در مدت ۳۰ دقیقه به بهترین قیمت بخرد. او می‌گوید: «موفقیت SellAnyCar.com از ماه نخست شگفت‌انگیز بود. درآمد ما در اولین ماه فعالیت بیش از نیم میلیون دلار (۴۷۰ هزار یورو) بود.»

موفقیت پرسرعت چالش‌های خودش را نیز دارد. سایگین مجبور بود تا راهی برای پوشش سرمایه درگردش کسب و کار خود برای تحمل زمان میان خرید و فروش اتوموبیل‌ها پیدا می‌کرد. او می‌گوید: «افراد تیم من هم‌زمان که اتوموبیلی را می‌خریدند، با دلال‌های اتوموبیل تماس می‌گرفتند و قیمتی که آن‌ها حاضر بودند بپردازند را جویا می‌شدند. در نتیجه متوجه شدم که آن‌ها به نوعی مناقصه برای خودروها راه می‌اندازند.» تیم او با بسط این ایده بازار دیجیتالی را توسعه داد که امروزه بیش از بیست و پنج‌هزار شرکت به مناقصه خودروهای SellAnyCar.com می‌پردازند. این پلتفرم بزرگترین از نوع خود در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.
سایگین به عنوان یک کارآفرین سریالی اخیرا سایت Carnab.com را راه‌اندازی کرده است. این سایت به فروش مستقیم اتوموبیل‌های دست دوم به مصرف‌کنندگان اختصاص دارد. او می‌گوید: «امروزه یک درصد اتوموبیل‌های دست دوم به صورت آنلاین فروخته می‌شود. ما باورداریم که این مقدار در ۵ تا ۱۰ سال آینده می‌تواند به ۵۰ درصد برسد و این زمانی است که ما از موقعیت خود به عنوان قطب این صنعت بهره می‌بریم.»

سایگین با باور به اینکه اکوسیستم در دبی به طور قابل توجهی به موفقیت کسب و کار او کمک کرده است، اکنون روی موفقیت سایر کارآفرینان در شهر سرمایه گذاری می کند. او می‌گوید: «من عاشق رشد شرکت‌ها هستم، بنابراین می‌خواهم به‌عنوان یک سرمایه‌گذار بخشی از این رشد باشم، به‌ویژه در دوره‌های اولیه که کارآفرینان تازه آن الماس خام را جستجو می‌کنند.»
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.